powrót

To jest modne - szare meble w pokoju młodzieżowym

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że szary kolor w mieszkaniu nie sprawia, że staje się ono ponure i chłodne. Wszelkie odcienie szarości weszły na stałe do nowoczesnych aranżacji, stając się synonimem dobrego gustu. I chociaż mamy do czynienia z barwą neutralną, tak jak w przypadku innych tonów, trzeba ją odpowiednio wykorzystać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Ma to szczególne znaczenie, gdy urządzamy pokój młodzieżowy w szarościach.

Szary, ale nie tylko

Pierwsza zasada aranżacji popielatego wnętrza stanowi, że szarość nie zamyka palety barwnej wykorzystanej przy urządzaniu pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – szarość wydobywa subtelnie inne zastosowane kolory, czasem bardzo żywe i ekspresyjne. Ten neutralny odcień utrzymuje w pokoju harmonię, sprawiając, że żaden z pozostałych tonów nie dominuje, co z kolei paradoksalnie pozwala stosować śmielsze zestawienia barwne. W ten sposób szary pokój młodzieżowy staje się pogodny i ciepły, lecz wolny od pstrokacizny. Dawniej sypialnie dzieci i nastolatków obowiązkowo pokrywane były warstwą słonecznych kolorów, a niekiedy – w przypadku pokoików dziewczęcych – różu. Dziś zdecydowanie częściej intensywne odcienie konfrontuje się z wyciszającą szarością lub łączy popielatość z pastelami.

Szarość niejedno ma imię

Kiedy myślimy o szarości, najczęściej przychodzi nam do głowy typowy odcień betonowy, mimowolnie kojarzący się z czymś zimnym i twardym. W rzeczywistości ta z pozoru nudna szarość cechuje się ogromną liczbą odcieni, które, w zależności od wyboru, mogą nadać wnętrzu zupełnie inny charakter. Regał lub łóżko w kolorze siwym idealnie uzupełni ciemne wnętrze. Z kolei meble w odcieniu stalowym świetnie łączą się z pastelami i chłodnymi barwami, takimi jak turkus czy fiolet. Dywan w kolorze ciemnej, brunatnej szarości doskonale wpisze się w aranżację z jasnymi ścianami, zaś dywan w srebrzystym tonie zrównoważy intensywne kontrasty ciepłych barw. Warto pamiętać, że pokój młodzieżowy szaro-czerwony lub szaro-żółty to najmodniejsze obecnie aranżacje. Niektóre popielate regały i komody zawierają nawet elementy w tych żywiołowych kolorach.

Meble pasujące do szarych ścian

Choć szare pokoje młodzieżowe stają się coraz popularniejsze, pamiętajmy, aby nie zatracić się w tym trendzie. Mimo że mnogość odcieni zachęca do eksperymentowania z rozmaitymi elementami wyposażenia właśnie w tym kolorze, warto nieco trochę urozmaicić aranżację. Jeśli zdecydowaliśmy się na ciemnoszare ściany, warto przełamać je jasnymi akcentami, jak w przypadku kolekcji SIBO. Tu szare meble zostały okraszone białymi frontami rozświetlającymi pokój i czerwonymi akcentami, oddalającymi wystrój wnętrza od monotonii barwnej. Co ważne, ta nowoczesna i oryginalna aranżacja przypadnie do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczętom – wszystko zależy od wykorzystanych dodatków.

Szarości i drewno

Innym rozwiązaniem zapewniającym kolorystyczny balans są szare meble młodzieżowe wzbogacone o drewniane elementy lub odwrotnie – drewniane z dodatkiem szarości. Ze srebrzystymi tonami najlepiej komponuje się jasny brąz, zaś w samej konstrukcji mebla szare półki znakomicie uzupełniają ciemnoszarą ramę regału. W przypadku drewnianych mebli świetnie sprawdzą się komody z popielatymi frontami szuflad, które nie tylko będą równoważyć zastosowane odcienie, lecz także dzięki odrębnej fakturze wprowadzą do pomieszczenia nieco dynamiki. Podobne zestawienia możemy zastosować w obrębie łóżek, których zagłówek będzie drewniany, zaś konstrukcja pod materac w odcieniu szarości.

Wybierając meble do szarego pokoju młodzieżowego, warto pamiętać, że nastolatek i tak dobierze dodatki po swojemu. Nawet jeśli podstawowe wyposażenie pomieszczenia nie będzie wychodzić poza odcienie szarości i bieli, młody człowiek z pewnością ozdobi swój kąt kolorowymi plakatami, zdjęciami czy mapami. Jeśli natomiast znaczna część sprzętów nie jest w kolorze szarym, możemy wprowadzić tę barwę, zaczynając od szarych akcesoriów, takich jak narzuta, lampka czy zasłony.