powrót

Tradycja, która wita nas w drzwiach - 7 ciekawostek o wieńcu bożonarodzeniowym, które warto znać

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Możesz nim ozdobić stół, komodę lub przestrzeń nad kominkiem, efektownie prezentuje się też na drzwiach wejściowych. Wieniec bożonarodzeniowy już od progu wprowadza nas w świąteczny nastrój. Łączy się z nim także sporo ciekawych historii, które możesz opowiedzieć rodzinie i znajomym. Poznaj 7 ciekawostek o wieńcu świątecznym i skorzystaj z aranżacyjnych porad.

1. Już w starożytności wieszano wieńce na drzwiach

W czasach starożytnych wieńce kojarzone były ze zwycięstwem i władzą. Zawieszone na drzwiach mogły informować o wygranej bitwie lub podkreślić wysoki status społeczny mieszkańca. Wiankami dekorowano też głowy sportowców, którym udało się pokonać rywali w igrzyskach. Nie przypominały one jednak znanych nam – świątecznych stroików. Były to wieńce zaplatane z gałązek oliwnych czy laurowych.

Wieńce pojawiały się także na drzwiach wejściowych domostw w Starożytnym Rzymie. Był grudzień - trwało wtedy święto żniw – Saturnalia. Ozdoby te miały charakter ofiarny dla bóstw, które – jak wierzono - opiekowały się plonami.Jak nie uszkodzić drzwi, wieszając na nich wieniec?

Nie wiesz, jak przymocować wieniec świąteczny do drzwi wejściowych? Użyj dwustronnych taśm klejących lub samoprzylepnych haczyków. Możesz je przytwierdzić od wewnętrznej strony drzwi, a wieniec zawiesić na szarfie lub wstążce. Dzięki temu ozdoba będzie prezentować się elegancko i schludnie.2. Wieniec powstał dzięki idei „zero waste”

Wyobraź sobie, że przenosisz się do XVI wiecznej Europy. Gdzieś na obszarze północno-wschodnim zima okryła mroźnym puchem lasy i wsie. Z tego białego, jakby uśpionego, krajobrazu wyłaniają się jodły, świerki i sosny, które przez ówczesnych uznawane były za „wiecznie żywe”. Ktoś zabiera drzewo do domu, przycina je w taki sposób, by zmieściło się w izbie i nadaje mu kształt trójkąta, który miał symbolizować Trójcę Świętą. Ponieważ w tamtych czasach nic nie mogło się zmarnować, rodzina skrupulatnie zbiera wszystkie odcięte gałązki i przyozdabia nimi cały dom. Ktoś nagle wpada na pomysł, by zapleść wianek, który - w ten sposób - staje się nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.


Jedna ozdoba na wiele lat

Gotowe ozdoby można po świętach schować do pudełek, by korzystać z nich przez wiele lat. Możesz co roku powiększać swoją kolekcję bożonarodzeniowych dekoracji - najlepiej, jeśli będą wykonane w podobnej stylistyce. Oryginalny wieniec, ozdoba w kształcie choinki lub kula dekoracyjna to także dobre pomysły na świąteczne upominki3. Wieńce pełniły funkcję bombek na choinkę

Pierwsze europejskie wieńce bożonarodzeniowe nie były wcale oddzielnymi dekoracjami lecz służyły jako ozdoby choinkowe. Powstałe przy ścinaniu drzewa resztki uformowano na kształt koła ze względu na wygodę. Zielony okrąg można było łatwiej zawiesić na gałęziach drzewa.


Wieńce z bombkami

Dziś choinkę i wieniec możesz ozdobić na wiele sposobów, ale tylko w Święta Bożego Narodzenia masz okazję udekorować dom bombkami. Urokliwe srebrne kule mogą pojawić się na drzwiach wejściowych, zalśnić na wigilijnym stole, ozdobić kominek i ściany. Zaskocz rodzinę i znajomych “bombową” aranżacją świąteczną.


4. Luterański pastor jest twórcą wieńca adwentowego

Wszystko zaczęło się w Hamburgu w 1839 roku. Zbliżały się święta i pastor - Johann Hinrich Wichern pragnął, by w sierocińcu zagościła przedświąteczna atmosfera. Nad stołem w świetlicy zawiesił 2-metrowe drewniane koło, a na nim umieścił 24 świece, które zapalano co wieczór aż do Wigilii. Z czasem na wieńcu pojawiły się zielone gałązki, a liczba świec zmniejszyła się do 4.

Zwyczaj ten dość szybko przyjął się w rodzinach ewangelickich, mieszkających na północy Niemiec. Wieniec adwentowy zaczął też pojawiać się w tamtych regionach w trakcie mszy świętej. Dzięki małżeństwu Wiktorii - królowej Wielkiej Brytanii z niemieckim księciem Albertem tradycja ta rozpowszechniła się również w Anglii. Dopiero w latach 20 XX wieku wieńce adwentowe pojawiły się w domach katolików.


Wieniec adwentowy w Twoim domu

Gotowe wieńce pięknie przyozdobią stół podczas kolacji. W środku wieńca możesz postawić świecę, by stworzyć nastrojowy klimat podczas posiłku. Wybierz duży wieniec, by zmieścić 4 świece, a będziecie mogli zapalać je w każdą niedzielę Adwentu.


5. Wieniec ma znaczenie symboliczne

Okrągły kształt wieńca symbolizuje wieczność, nieskończoność wszechświata - nie ma początku, ani końca. Wieniec był niegdyś kojarzony z siłą, odpornością i nadzieją. Chrześcijanie zawsze będą w nim dopatrywać się symboliki życia wiecznego. Zapalanie świec w czasie Adwentu ma oznaczać oczekiwanie na przyjście Jezusa Chrystusa - “światłości świata”.


Metafora powitania

Wieniec na drzwiach wejściowych to metaforyczne świąteczne powitanie. To obietnica, że w domu też panuje uroczysta atmosfera. Zadbaj o to, by dekoracje przed domem były zapowiedzią tego, co napotkamy po wejściu. Dodatki na zewnątrz dobieraj w tym samym stylu, w jakim dekorujesz mieszkanie. Mogą być rustykalne, skandynawskie, industrialne czy glamour. Możesz też tworzyć zestawienia według materiału, z jakiego są wykonane: z zielonych roślin, puchu, metalu, bombek czy drewna.


6. Kto zapłaci 4,6 mln dolarów za wieniec?

Najdroższy wieniec na świecie został zaprojektowany przez fińskiego florystę Pasi Jokinen Cartera. Do jego wykonania użyto wyszukanych roślin takich jak: jodła szlachetna, jagody bluszczu, borówka brusznicy, ręcznie zwijane liście eukaliptusa, łodygi borówki oraz 40 drogocennych diamentów i rubinów. Pracownicy kwiaciarni Cartera tę wyjątkową - 138 karatową - ozdobę wykonują przez cały tydzień i tylko na specjalne zamówienie.


Elegancja i połysk

Aby wprowadzić do wnętrza wrażenie luksusu, możesz przyozdobić mieszkanie stroikami i wieńcami z dodatkiem połysku. Posrebrzane dekoracje i lśniące dodatki podkreślą bardzo uroczysty nastrój świątecznego spotkania.


7. Największy wieniec ma 120 metrów średnicy

Jak niesamowicie z lotu ptaka wygląda wieniec o średnicy 120 metrów, przekonali się 1 grudnia 2017 roku mieszkańcy szwajcarskiego miasteczka Mospang. Do budowy największego na świecie wieńca adwentowego zużyto 300 metrów sześciennych jodły, tworząc okrąg o obwodzie 400 metrów. Przy budowie wieńca mieszkańcy miasteczka wspólnie pracowali już od października. W okręgu znalazły się 4 świece elektryczne o wysokości 5,8 m.


Im więcej, tym lepiej

Najpiękniejsze święta są wypełnione gwarem, długimi rozmowami przy stole i donośnym śmiechem uszczęśliwionych dzieci. Dekoracje, choć liczne, to tylko dodatek, który pozwala nam na chwilę zapomnieć o szarej codzienności. Wspólne dekorowanie domu wzmacnia rodzinne więzi. Im więcej rzeczy wykonujecie razem, tym więcej okazji do rozmów. Być może w tym roku wspólnymi siłami stworzycie właśnie bożonarodzeniowy wieniec?