powrót

Trendy wnętrzarskie na rok 2022. Co będzie modne?

Wraz z nowym rokiem nadszedł czas na podsumowania, nowe nadzieje, plany, ale i świeże trendy. W tym artykule pokażemy, co szykują dla nas specjaliści i projektanci wnętrz. Zdradzamy, że będzie to rok zrównoważonego rozwoju, nawiązywania do tradycji, wykorzystywania przedmiotów vintage, teksturowanych tkanin, obłych kształtów, naturalnego oświetlenia i jeszcze większej ilości roślin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stylowych wnętrzach 2022 roku, zapraszamy do artykułu.

Rok 2022 będzie wiązał się z ekologicznym stylem życia - we wnętrzach bardziej skupimy się na tym, co już znamy: lepszym wykorzystaniu zasobów naturalnych, redesignie i ponownym wykorzystaniu przedmiotów. Słowami kluczowymi będą zatem zrównoważony rozwój i minimalizm. To także kolejny rok, kiedy zmagamy się z pandemią. W poprzednim nauczyliśmy się lepiej funkcjonować w naszych domach i mieszkaniach, doceniając i ulepszając to, co już posiadamy - w tym skupimy się na jeszcze większej dbałości o komfort w naszych czterech ścianach. Dom lub mieszkanie staną się zatem oazą spokoju, miejscem do wspólnego biesiadowania, zachowując przy tym nawiązania do tradycji.

Kolor roku 2022 very peri

Trendy wnętrzarskie na 2022 rok, które nie wyjdą szybko z mody

Nie sposób pisać o trendach na wnętrza 2022, pomijając tak ważną instytucję, jak Instytut kolorów Pantone, który co roku wybiera dominującą barwę na podstawie otaczającej nas rzeczywistości. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie nieoczywistym, ale jakże trafnym wyborem. Very Peri - połączenie niebieskiego z fioletem i subtelną czerwienią - ma nastawić nas optymistycznie i zachęcić do działania po roku funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości. Barwa ta nieodłącznie kojarzy się ze światem wirtualnym, jakiego wszyscy doświadczyliśmy o wiele bardziej niż w ubiegłych latach. Jest to kolor nietuzinkowy, odważny i nieco kłopotliwy, jednak umiejętnie wprowadzony do wnętrza mieszkania czy domu sprawi, że stanie się ono przestrzenią modną i nowoczesną. Ponieważ jednak wnętrza w 2022 roku mają być jeszcze bardziej przytulne niż kiedykolwiek, ten kolor idealnie sprawdzi się na miękkich, welwetowych meblach wypoczynkowych, kocach, narzutach i poduszkach. Świetnie będzie się komponował, aranżując luksusowe wnętrza glamour, ale także te w nieco bardziej swojskim klimacie prowansalskim czy shabby chic.

Najgorętszym trendem w wyborze podstawowych kolorów wyposażenia wnętrz będzie naturalność. Będą zatem królowały neutralne kolory, które nie „męczą oczu”, nie nudzą się i chyba nigdy nie wyjdą z mody, takie jak biel oraz jaśniejsze odcienie szarości. Prawdziwym królem 2022 roku będzie jednak beż i brąz charakterystyczny dla ciepłych odcieni drewna. Beże i brązy są spokojne, harmonijne, naturalne - kojarzą się z relaksem, wygodą i swojskością.

Skoro mowa o drewnie, to jest ono nieodzownym elementem stylu rustykalnego, będącego prawdziwym ambasadorem zrównoważonego stylu we wnętrzach, ekologicznego podejścia, koncepcji recyklingu oraz ponownego wykorzystania „zużytych” lub „starych” materiałów. Drewno charakteryzuje także wnętrza loftowe, minimalistyczne, nordyckie i etno, dlatego z powodzeniem będziesz mogła stworzyć modne wnętrza 2022 roku w oparciu o swoje ulubione style wnętrzarskie.

Trendy 2022 w salonie

Trendy wnętrzarskie na 2022 rok — kuchnia

Kuchnia w 2022 roku stanie się prawdziwym centrum dowodzenia: nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale także przestrzenią do biesiadowania w gronie najbliższych. Modne będą zatem funkcjonalne i przyjemne kuchnie w manierze mid-century, które choć silnie nawiązują do przeszłości, to jednak zostały zdefiniowane na nowo - stąd często dodawana cząstka „modern” w nazwie stylu. Czym się charakteryzuje ten trend? Jego wspólną cechą jest akcent barwny i zamiłowanie do retro sprzętów AGD nawiązujących do lat 50. i 60. Są to wnętrza, które pozostają w ścisłym kontakcie z naturą, do których dociera spora ilość światła słonecznego, są otwarte na salon i gotowe, by to w nich toczyło się całe życie towarzyskie. Meble wyglądają lekko i prosto. W kwestii ich wykończenia króluje naturalne, trwałe drewno, metal, szkło i skóra, choć nie stroni się również od produktów z plastiku i pleksi.

Ponieważ w ubiegłym roku więcej czasu spędziliśmy w domach, teraz bardziej niż kiedykolwiek kładziemy nacisk na trwałość i jakość wykonania, a także ergonomiczne rozwiązania i łatwość utrzymywania czystości. Kuchnie mają zatem być solidne i praktyczne, a przestrzeń we wnętrzu funkcjonalnie wykorzystana. Idealnie sprawdzą się zatem nasze rozwiązania modułowe zastosowane w linii Qubik. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej agatameble.pl w zakładce „kuchnia” oraz w stacjonarnych Salonach Agata.

W 2022 roku będziemy w kuchni cenić wszystko, co nawiązuje do natury, a zatem zarówno drewno, jaki i kamień - zwłaszcza granit i marmur oraz ich imitacje. Ten ostatni w połączeniu ze złotymi okuciami mebli kuchennych i złotą armaturą stworzy prawdziwie luksusowe wnętrza, które również będą obiektem pożądania w tym roku. W Internecie zyskują popularność inspiracje zaczerpnięte ze stylu art déco, dlatego warto wprowadzić design tego okresu do wnętrz w nadchodzącym sezonie.

Trendy 2022 w jadalni

Jak urządzić modny salon w 2022 roku?

W 2022 roku będą królowały naturalne materiały, zwłaszcza w takich przestrzeniach jak ogólnodostępny salon. W nowoczesnych wnętrzach domów dąży się obecnie do długowieczności, w opozycji do nie tak dawnego trendu fast fashion. W salonie powinny zatem królować drewniane meble, np. stoliki kawowe, konsole, krzesła itp. połączone z miękkimi meblami tapicerowanymi. Ponieważ salon ma sprzyjać relaksowi, warto postawić zwłaszcza na narożniki modułowe i fotele z podnóżkiem. Co ważne, w 2022 roku będzie królowała krągłość, co przypadnie do gustu wielbicielom zabudowanych foteli wypoczynkowych i sof o miękkich, zaokrąglonych kształtach. Nie bez powodu modne będą również miękkie tkaniny, jak welwet, sherpa czy bouclé - przytulne tkaniny nie tylko są wygodne, ale także wyglądają elegancko i luksusowo. W tym roku można spodziewać się również frędzli, dlatego fani dekoracji i dodatków w stylu boho powinni być usatysfakcjonowani.

Nowoczesne aranżacje wnętrz na 2022 rok — oświetlenie, dodatki i akcesoria do salonu

Wspominaliśmy o krągłościach mebli wypoczynkowych. Brak ostrych krawędzi będzie charakteryzowała także pozostałe elementy wyposażenia, a zatem będzie obecna na wszelkiego rodzaju dodatkach. Postaw zatem na pękate wazony, okrągłe świeczniki czy doniczki. Skoro mowa o donicach, nie zapomnij o roślinach. Nowoczesne wnętrza w 2022 roku to te z ogromną ilością przyrody - tak, by dom stał się prawdziwą oazą zieleni, która jak wiadomo, korzystnie wpływa na nasz komfort i zdrowie. Zaobserwujemy zatem wzmocnienie „biofilnego designu”, z którym zetknęliśmy się już w roku 2020: każde pomieszczenie ma być jak najbardziej zbliżone do naturalnego otoczenia, by królowała w nim naturalna zieleń. Naszym celem będzie zatem stworzenie salonu w duchu urban jungle ze sporymi monsterami i palmami w donicach, a także „żywych ścian” z mchu chrobotka i innych mniejszych roślin.

Nie mniej będzie liczyło się naturalne światło, które powinno wpadać do wnętrz przez duże okna. Z kolei sztuczne oświetlenie zapewnimy sobie lampami ze złotym, srebrnym i metalicznym połyskiem, które wniosą do wnętrz nieco pożądanego luksusu. Modne będą zatem lampy stricte nawiązujące do stylu glamour, jak i te charakterystyczne dla inspiracji industrialnych - z czarnym kloszami i mosiężnym wnętrzem.

Trendy 2022

Podsumowanie

Gdybyśmy mieli określić w kilku epitetach, co będzie trendy w 2022 roku, napisalibyśmy, że wnętrza będą minimalistyczne, urządzone w zgodzie z przyrodą, wszechstronne, wygodne i emocjonalne. Powinny wzmagać w nas poczucie bezpieczeństwa i zachęcać do kreatywności. Słowami kluczowymi w każdym pomieszczeniu powinny być funkcjonalność i użyteczność, ponieważ spędzamy w domach coraz więcej czasu - zarówno wypoczywając, jak i pracując. Świat wokół nas się zmienił, dlatego musimy dopasować do niego także nasze wnętrza - pomogą Ci w tym Salony Agata, gdzie znajdziesz wszystkie produkty, od mebli po drobne dekoracje, które pozwolą Ci urządzić stylowe wnętrza zgodnie z każdym trendem nowego 2022 roku.

Hasła tematyczne: styl