Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Urządzamy pokój pierwszoklasisty: jakie oświetlenie wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Początek edukacji szkolnej wiąże się z ogromnymi zmianami w życiu dziecka. Do tej pory maluch większość czasu spędzał na beztroskiej zabawie, teraz natomiast czekają go zupełnie nowe obowiązki wynikające z uczęszczania do szkoły. Jak urządzić pokój, aby najlepiej odpowiadał potrzebom pierwszoklasisty?









Trzy strefy

Wydzielenie trzeciej strefy, przeznaczonej do nauki to niezwykle ważna kwestia. Przedszkolak przyzwyczajony jest do tego, że cały pokój – poza miejscem do spania – stanowi dla niego jeden wielki plac zabaw. Jako uczeń będzie jednak potrzebował również miejsca, w którym wygodnie odrobi lekcje. Najlepiej wygospodarować przestrzeń w pobliżu okna – właściwe oświetlenie biurka jest naprawdę bardzo ważne, a światło dzienne stwarza warunki najkorzystniejsze dla wzroku. Oczywiście jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze, już po południu niezbędne będzie sztuczne źródło światła. Warto aby każda z trzech stref – zabawy, nauki oraz spania – posiadała odpowiednie, dedykowane jej oświetlenie.

Idealne miejsce do nauki

Miejsce do nauki powinno być jak najlepiej przystosowane do potrzeb pierwszoklasisty. W początkowych latach nauki dziecko nie spędza zbyt wiele czasu przy biurku, jednak ważne jest wyrobienie nawyków, które pomogą zadbać o wzrok i prawidłową postawę ciała oraz pozwolą uczyć się efektywniej. Zarówno biurko, jak i krzesło muszą mieć wysokość dopasowaną do wzrostu dziecka. Podczas siedzenia plecy powinny być proste, całe stopy dotykać ziemi, a ręce swobodnie opierać się o blat biurka. Mając na uwadze to, że w okresie wczesnoszkolnym maluchy rosną bardzo szybko, warto zainwestować w meble o regulowanej wysokości. Jeśli natomiast od razu zdecydujemy się na większe biurko, dla zachowania prawidłowego ułożenia ciała niezbędne będzie krzesło z podnóżkiem. Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego został wykonany blat biurka. Jeśli jego powierzchnia nie jest matowa, może odbijać światło, powodując znaczny dyskomfort dla oczu. W takiej sytuacji przyda się podkładka, która dodatkowo uchroni mebel przez zarysowaniem czy pobrudzeniem. Oświetlenie to kolejny ważny element podczas aranżowania kącika do nauki – lampka powinna znajdować się po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne i odwrotnie. W ten sposób cień rzucany przez rękę nie będzie zasłaniał pisma. Wybór lampki na biurko nie jest tak łatwy, jak się to na pierwszy rzut oka wydaje. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Lampka na biurko – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej lampki na biurko naprawdę ma znaczenie. Właściwie dopasowane oświetlenie wpływa nie tylko na komfort, lecz także na efektywność pracy – nie powoduje zmęczenia oczu i ułatwia koncentrację. Szukając idealnego modelu, zwróćmy uwagę na wielkość, możliwość regulacji klosza i ramienia oraz na barwę i natężenie światła.

Jeśli chodzi o wielkość lampki, dopasujmy ją do wymiarów biurka – zbyt mała oświetli tylko niewielki jego fragment (takie modele sprawdzą się jedynie podczas czytania), zbyt duża natomiast będzie męczyć oczy silnym blaskiem. Ramię i klosz powinny być ruchome – dzięki temu lampka będzie bardziej praktyczna, ponieważ dziecko ustawi ją dowolnie, w zależności od aktualnych potrzeb.

Najistotniejszą kwestię stanowi wybór barwy i natężenia światła. Właściwie dobrane będzie sprzyjało skupieniu, a więc efektywnej nauce. Zbyt silne i jasne światło szybko zmęczy oczy, zbyt słabe i za żółte z kolei w krótkim czasie spowoduje senność i znużenie, ponieważ sprzyja ono relaksowi i wyciszeniu (idealnie sprawdzi się zatem w lampce nocnej przy łóżeczku). Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są modele z kilkustopniowym ściemniaczem światła (np. lampa biurkowa YON), które można wykorzystać jako oświetlenie zarówno do strefy nauki, jak i spania. Do nauki i czytania najlepsze będzie światło imitujące naturalne, dzienne. Optymalna temperatura to nieco ponad 4000K (stopni Kelwina).

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o oprawę, warto rozważyć zakup lampki LED – nie tylko ze względu na energooszczędność, ale też bezpieczeństwo. Nie nagrzewa się ona tak bardzo, jak halogenowa, więc wykluczamy możliwość oparzenia, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Kolejnym aspektem związanym z bezpieczeństwem jest to, że lampka biurkowa powinna spełniać określone normy i posiadać atesty. Dobrze też, aby była lekka i poręczna – dziecko będzie mogło bez problemu samodzielnie ją przestawić.


Wygląd też jest ważny

A dla maluchów być może nawet najważniejszy. Nie zapominajmy, że pierwszoklasista to przede wszystkim dziecko, które uwielbia się bawić. Warto zaaranżować miejsce do nauki tak, aby nie było przytłaczające i nie zniechęciło go do zdobywania wiedzy. Lampka z bohaterem z ulubionej bajki albo model o intensywnej barwie (np. lampa biurkowa Amido) to strzał w dziesiątkę. Maluch będzie szczęśliwy, gdy pozwolimy mu samodzielnie wybrać wzór.