powrót

W czym podawać letnie desery lodowe?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Piękna pogoda i letnia aura sprzyjają nie tylko podróżom czy poznawaniu nowych, orientalnych smaków. To także czas organizowanych w ogrodzie spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Ich idealnym dopełnieniem są pyszne desery lodowe. Wybór odpowiedniego sposobu serwowania przysmaków może okazać się jednak trudniejszy, niż się wydaje. Jak podać letnie desery na przyjęciu, dobierając odpowiednie naczynia i układając owoce na półmiskach?

Jak podawać lody gałkowe?

Planując letnie przyjęcie, warto pomyśleć nie tylko o smakowitych lodach, ale także o ogólnej dekoracji stołu i tym, jak podawać lody na talerzu. Zaczynając od prostej zasady, rodzaj naczynia powinien być dobrany do koloru, faktury i właściwości tego, co na nim serwujemy. Może się to wydawać proste, jednakże w przypadku podawania deserów lodowych, biorąc pod uwagę ich temperaturę, sprawa jest bardziej skomplikowana. Dzięki grubemu, szklanemu dnie pucharka lodowego czy kieliszka, deser ma szansę przez dłuższy czas pozostać chłodny i orzeźwiający.

Przezroczyste naczynia do serwowania deserów lodowych dają wiele możliwości zabaw formą – warstwowe ułożenie kolorów i smaków, a także dodatek ozdobnego, jadalnego kwiatka przy ściance jest jednym ze sposobów na atrakcyjne i nietuzinkowe zaprezentowanie dania. Można pokusić się również o wariację z wykorzystaniem musu czy polewy, które rozprowadza się po przezroczystych ściankach naczynia do serwowania przed nałożeniem lodów. Dobrze sprawdzą się także pokruszone czy przełamane na pół ciasteczka. Letnie desery dla dzieci można wzbogacić tym samym sposobem, dodając większą ilość świeżych owoców.

Ciekawą i bardzo oryginalną praktyką przy podawaniu lodów gałkowych jest umieszczenie w nich - za pomocą wykałaczki z doklejonym kawałkiem ozdobnego papieru - nazwy smaku bądź innej, personalizowanej dla gościa informacji. Taki zabieg stosują z powodzeniem m.in. osoby odpowiedzialne za catering na imprezach firmowych czy weselach.

Jak podawać lody na talerzu?

Do serwowania lodów i deserów lodowych wykorzystuje się nie tylko pucharki i kieliszki. W ostatnim czasie modne stały się słoiki o odpowiednio szerokiej średnicy i niskich ściankach, a także płaskie talerze. Jak podać lody lub ciasto na przyjęciu w atrakcyjny sposób? Przede wszystkim dobrze zaplanować to, co się na nim znajdzie. Przez brak bocznych ścianek, wzrok gościa przykuwać będzie środek talerza i to na nim powinno się skupić największą uwagę. Nie oznacza to jednak, że lody czy deser zawsze powinny się znajdować dokładnie w centrum. Tutaj również dozwolona jest zabawa formą i symetrią dania.

Podane na talerzu lody będą rozpuszczać się szybciej, niż w pucharku, kieliszku czy szklance. Można zahamować ten proces poprzez dodanie mocno zmrożonych owoców. By wyglądały jak najlepiej, warto pieczołowicie ułożyć je w wymyślny wzór lub nonszalancko rozsypać na całej powierzchni lodowego deseru – tak, by każdy z talerzy wyglądał podobnie, lecz żaden nie był identyczny. Ta sama reguła dotyczy koloru naczyń: na jednym stole pojawić się może cała gama barw, o ile pozostaną one ze sobą spójne. Taką możliwość stwarzają zarówno naczynia kolorowe, jak i te przezroczyste o delikatnym zabarwieniu.

Talerz z deserem lodowym

Szeroki wachlarz możliwości płaskiego talerza tworzy przede wszystkim większa niż w przypadku innych naczyń powierzchnia, na której obok lodów podać można nie tylko owoce, ale także kawałek tarty z sezonowymi przysmakami. Konieczne jest podanie również odpowiednich sztućców – nie tylko łyżeczek lodowych, ale również widelczyków. Jedzenie ma nie tylko dobrze i apetycznie wyglądać – tak samo ważne jest to, żeby zapewnić sobie i swoim gościom przyjemność ze wspólnego posiłku.

Jak podać lody na przyjęciu?

By cały stół na letnim przyjęciu czy spotkaniu wyglądał reprezentacyjnie i zachęcająco, nie wystarczą jedynie dobrze dobrane naczynia i sztućce. Prawdziwej elegancji nadadzą podkładki, których funkcja nie ogranicza się do aspektu wizualnego. Pozwolą one na dłuższe utrzymanie niskiej temperatury letnich deserów w pucharkach i dodatkowo ochronią stół czy blat. Mnogość dostępnych opcji, zarówno w kwestii samego wzoru, jak i kształtu podkładek, umożliwia zaaranżowanie prawdziwie wakacyjnej atmosfery.

Wśród letnich deserów nie powinno zabraknąć także pysznych i soczystych malin, arbuzów, borówek czy też truskawek. Jak ułożyć owoce na półmisku? Warto kierować się zasadą mówiącą o tym, że mniej znaczy więcej. Na jednym niedużym półmisku można położyć dwa lub trzy rodzaje owoców, co pozwoli zachować porządek i estetyczny ład na całym stole.