Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wąska kuchnia bez wyrzeczeń. Pomysły na funkcjonalne rozwiązania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Długa i wąska kuchnia jest charakterystyczna przede wszystkim dla bloków w starszym budownictwie. Ograniczony metraż nie wyklucza jednak funkcjonalności i codziennej wygody, o czym chcemy Was przekonać w naszym tekście. O jakich zasadach i rozwiązaniach warto pamiętać, aby aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku spełniała oczekiwania domowników?

Układ mebli w wąskiej kuchni w bloku

Aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku tak, aby była funkcjonalna i komfortowa, opiera się w dużej mierze na przemyślanym rozmieszczeniu mebli i sprzętów. Jak jednak zaplanować ich rozmieszczenie, aby wszystko, co konieczne do pracy w kuchni mieć pod ręką?

Jeśli to możliwe, wykorzystaj koncepcję trójkąta roboczego, ustawiając lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę na trzech wierzchołkach wyobrażonej figury geometrycznej. Takie rozplanowanie ułatwia przygotowanie posiłków i późniejsze sprzątanie. Nawet jeżeli długa i wąska kuchnia wydaje się nieustawna, z pewnością można w niej wprowadzić jeden z trzech układów mebli. Rozpoczęcie planowania kuchni od trójkąta roboczego sprawi, że rozmieszczenie reszty mebli i akcesoriów będzie dużo prostsze.

Wąska kuchnia w bloku

A w jakim układzie poustawiać meble? Pomysłów jest wiele, my przedstawiamy trzy najpopularniejsze:

  • Popularna, zwłaszcza na niedużej powierzchni, jest zabudowa kuchni w kształcie litery L - meble rozmieszcza się tu przy dwóch prostopadle do siebie ustawionych ścianach. 
  • Innym, dobrym pomysłem jest także wariant dwurzędowy, którego przykład stanowi wąska kuchnia z oknem ulokowanym pomiędzy ciągami szafek. Meble są rozmieszczone po dwóch stronach i ustawione do siebie równolegle. 
  • Ale można zastosować również zabudowę mebli w jednym szeregu - meble są tu rozmieszczone przy jednej ścianie. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza, jeśli na drugiej ścianie są umieszczone drzwi do innego pokoju, a kuchnia jest przechodnia.

 W każdym przypadku odpowiednio dobrane szafki zapewnią wystarczającą ilość miejsca do przechowywania.

Długa i wąska kuchnia – jak wybrać meble?

Ograniczony metraż i nietypowy kształt pomieszczenia wcale nie oznaczają, że nie zmieścisz w kuchni wszystkich potrzebnych rzeczy. Właściwie dobrane systemy przechowywania pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału wnętrza. Polecanym rozwiązaniem jest kuchnia modułowa, czyli opcja łącząca zalety gotowych zestawów i mebli na wymiar. Do wyboru masz kilka rodzajów szafek stojących i wiszących, które możesz łączyć w konfiguracje dopasowane do potrzeb i gustu.

Wąska kuchnia - pomysły na aranżacje

Kuchnia modułowa to elementy o różnych wymiarach uzupełnione funkcjonalnymi rozwiązaniami. Pozwalają one zagospodarować nawet kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy zabudową a ścianą, co nie zawsze jest możliwe w przypadku gotowych zestawów. 



Część szafek warto wyposażyć w wysokie lub niskie systemy cargo, czyli wysuwane stelaże, ułatwiające dostęp do przechowywanych produktów spożywczych i akcesoriów. Inna opcja to wielofunkcyjne kosze, szuflady z wkładami i różnej wielkości półki.


Zwróć uwagę na systemy przechowywania zaprojektowane z myślą o szafkach narożnych. Ich korpusy są bardzo pojemne, wystarczy więc wykorzystać istniejące możliwości. Stosowane w tym przypadku półki lub kosze pozwalają na wysunięcie całej zawartości i uzyskanie łatwego dostępu do naczyń, akcesoriów, środków czystości. Dzięki temu długa i wąska kuchnia zyskuje funkcjonalność. Wykorzystaj także półki wiszące na ścianie, za sprawą których będziesz mieć w zasięgu ręki często używane produkty.

Aranżacyjne triki dla długiej, wąskiej kuchni w bloku

Zastosowanie kilku wnętrzarskich trików pozwoli wyrównać proporcje pomieszczenia, jakim jest wąska, mała kuchnia. Inspiracje możesz czerpać z obowiązujących trendów, na przykład minimalizmu. Im mniej rzeczy na blacie, tym przestrzeń wydaje się przestronniejsza. 



Ważną rolę pełnią dobrze dobrane kolory do kuchni. Sprytnym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest pomalowanie węższej ze ścian farbą ciemniejszą o kilka tonów. Długa i wąska kuchnia sprawi wrażenie większej, jeśli będą dominować w niej jasne barwy. W myśl tego należy unikać malowania całej kuchni na ciemny kolor.


Oryginalnym pomysłem jest umieszczenie ciemniejszych szafek na dole, a jaśniejszych w górnym ciągu. Aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku ukierunkowana na zyskanie głębi może iść w kierunku wyboru połyskujących frontów, szyb w drzwiczkach i szklanych akcentów. Zadbaj o równowagę. Kuchnia przytłoczona dodatkami i nadmiarem mebli może wydawać się znacznie mniejsza niż wnętrze uporządkowane, z rozplanowanym miejscem do przechowywania.

Mała kuchnia w drewnie

Wybierając rozwiązanie, jakim jest kuchnia modułowa, uzupełnij funkcjonalność wybranych szafek półkami, koszami i systemami przechowywania. Kieruj się względami praktycznymi także później, kompletując elementy wyposażenia. Zwróć uwagę na praktyczne listwy magnetyczne i stojaki na noże, pojemniki do przechowywania akcesoriów kuchennych oraz haczyki. Zapewnią one ład i komfort nawet w niewielkiej kuchni, nadając wnętrzu stylowy wygląd.

Nie spisuj wąskiej kuchni w bloku na straty – dzięki sprytnym sposobom na przechowywanie i pomysłowym wnętrzarskim trikom możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zyskać efekt przestronności. Wystarczy, że poświęcisz chwilę na rozważenie możliwych do zastosowania opcji, a następnie wprowadzisz optymalne dla Twojej kuchni rozwiązania, by stała się ona wygodnym i funkcjonalnym pomieszczeniem.