powrót

Wielofunkcyjne meble we wnętrzach

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nawet niewielkie pomieszczenia można zaaranżować w efektowny sposób. Dzięki sprytnym rozwiązaniom w łatwy sposób da się zaoszczędzić przestrzeń. Zwykła na pozór szafka kryjąca schowek lub puf pełniący także funkcję skrzyni do przechowywania – to propozycje niestandardowych sposobów na uzyskanie dodatkowego miejsca. Wielofunkcyjne meble sprawdzą się nie tylko w małych wnętrzach, ale również tam, gdzie mieszka kilka osób, a przedmiotów wciąż przybywa. 

Wielofunkcyjne meble idealne do salonu

W niewielkich mieszkaniach trudno zagospodarować oddzielne pomieszczenie na sypialnię oraz na salon. Kompromisem może być w tej sytuacji wygodna wygodna sofa z funkcją spania. Za dnia będzie służyć jako siedzisko, a nocą stanie się pełnoprawnym łóżkiem. Wybierając odpowiedni mebel, warto zwrócić uwagę na wymiary skrzyni do przechowywania pościeli. Większa pozwoli zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w szafie, jeśli zmieszczą się do niej ręczniki, koce czy rzadziej używane domowe tekstylia. Będzie także dobrym miejscem na pościel dla gości.

Rozkładana sofa sprawdzi się nie tylko w niewielkich pomieszczeniach. Można ją również wykorzystać jako łóżko wyłącznie gościnne. Większa przestrzeń nie wymusza ograniczeń w wymiarach mebli, dlatego warto zwracać uwagę na wygodne sofy. W salonie można uczynić z nich centrum rodzinnego relaksu, a gdy pojawi się konieczność przenocowania gości, zapewnią im wygodny sen. Aranżacja będzie prezentować się przytulniej, jeśli na sofie pojawią się dekoracyjne poduszki w kolorach nawiązujących do barw, w jakich utrzymane jest wnętrze.

Więcej miejsca do przechowywania

W mniejszych przestrzeniach problemem staje się przechowywanie. Komoda czy regał nie zawsze mieszczą drobiazgi, które powinny być na co dzień ukryte przed wzrokiem gości czy pozostałych domowników. Tu również odpowiedzią są meble funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem do salonu są pufy wyposażone w skrzynie, do których z powodzeniem zmieszczą się drobiazgi. Można przechowywać w nich bieliznę, tekstylia domowe lub wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Pufy w salonie mogą także pełnić funkcję stolika. W przypadku braku powierzchni do postawienia filiżanki z kawą lub przekąsek wielofunkcyjny puf odnajdzie się doskonale w roli dodatkowego blatu. Niektóre modele sprawdzają się również jako nocne szafki w sypialni, za dnia pełniąc z kolei funkcję wygodnego siedziska.

Jeśli w salonie brakuje przestrzeni do przechowywania, warto w nim ustawić kawowy stolik wyposażony w szuflady, półki i schowki. Niektóre modele bez problemu zmieszczą laptopa, pilota od telewizora oraz wiele innych drobiazgów, same nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów można także zaaranżować poprzez wykorzystanie ścian. Wiszące półki to z jednej strony efektowna ozdoba, a z drugiej praktyczne i wielofunkcyjne rozwiązanie. Metalowe koszyki wiszące sprawdzą się zarówno w roli kwietnika, jak i przestrzeni do przechowywania akcesoriów kuchennych lub łazienkowych.

Zamiast ścianki działowej – regał

Ciekawym przykładem mebla funkcjonalnego jest regał, który pełni jednocześnie rolę ścianki działowej. Takie rozwiązania sprawdzają się świetnie w mniejszych wnętrzach. Za pomocą regału można oddzielić na przykład część wypoczynkową salonu od części sypialnianej lub aneksu kuchennego. Inną propozycją jest oddzielenie w ten sposób kącika biurowego od przestrzeni dziennej. Dzięki temu można zyskać wiele dodatkowego miejsca do przechowywania przedmiotów codziennego użytku.

Stoły i stoliki kawowe do małych wnętrz

Nawet w niewielkim salonie można urządzić przyjęcie dla większej liczby gości, a wszystko dzięki meblom o wielu funkcjach – w tym przypadku kompaktowych. Wystarczy tylko umieścić w pokoju składany ławostół. Taki mebel po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i jest wystarczający do codziennego użytkowania. Gdy jednak się go rozłoży, powierzchnia pozwala na komfortowe podejmowanie kilku znajomych przy suto zastawionym stole.

W podobny sposób można wykorzystać kompaktowe stoliki. Tego typu meble to w istocie kilka blatów – mały, większy i największy, które można składać i rozkładać wedle potrzeby. Dzięki temu, gdy dodatkowa powierzchnia nie jest niezbędna, łatwo zaoszczędzić miejsce, bo złożony stolik jest niewielki.

Meble o wielu funkcjach pozwalają efektywnie zagospodarować każdy centymetr powierzchni w niewielkich wnętrzach. Wykorzystując sprytne rozwiązania, można również urządzić każdy dom w sposób oryginalny i funkcjonalny.