powrót

Wiosenny dom pełen kwiatów - donice i osłonki na doniczki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nadejście wiosny to doskonały moment na wprowadzenie zmian zarówno do swojego życia, jak i wnętrza domu. Jednym ze sprawdzonych sposobów na ożywienie przestrzeni jest ozdobienie jej roślinnością. Takie działanie nie tylko zwiększy walory estetyczne pomieszczeń, ale też pozwoli na ich lepsze dotlenienie. Podczas dekorowania wnętrza i dobierania roślin odpowiadających naszym upodobaniom, nie należy zapominać o doniczkach i osłonkach na kwiaty, które mogą podkreślić charakter aranżacji.

Nowoczesne kwietniki na wysokich stelażach

Jeżeli zależy nam, aby wprowadzić rośliny do salonu, warto zastosować do tego celu wysokie kwietniki stojące. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia podlewanie kwiatów bez konieczności schylania się. Poza tą niekwestionowaną zaletą, własnością stojących kwietników jest także niezwykle nowoczesny design. Szczególną popularnością cieszą się kwietniki na wysokich drewnianych nogach z donicą wykonaną z metalu. Ciekawie prezentują się w nich szczególnie wysokie rośliny, takie jak juki, paprocie i miniaturowe palmy.

Dekoracyjne doniczki ceramiczne do salonu

Doniczki do salonu powinny przede wszystkim współgrać z estetyką wnętrza. Jeżeli jest ono utrzymane w stylu skandynawskim lub industrialnym, z pewnością dobrze odnajdą się w nich dekoracyjne osłonki i połyskujące metalowe donice w odcieniach szarości, grafitu i srebra. Warto również pamiętać o tym, że doniczki pomagają ożywiać aranżacje, co znajdzie zastosowanie we wnętrzach utrzymanych w stonowanych barwach. W takich przypadkach można wykorzystać donice zdobione ornamentami lub te utrzymane w intensywnych kolorach. 

Mnogości odcieni i wzorów doniczek towarzyszy różnorodność materiałów. Wśród nich można wymienić osłonki i donice metalowe, z tworzywa sztucznego, a także wykonane ze szlachetnej ceramiki oraz porcelany. Występują one w zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, począwszy od dużych doniczek, które mogą zostać wyeksponowane na tarasie, aż po niewielkie doniczki o okrągłym kształcie, które z powodzeniem można ustawić na regale w otoczeniu książek i drobiazgów. Nierzadko można spotkać się także ze stylowymi donicami imitującymi np. drewniane pnie z otworami, w których można umieścić rośliny. Takie rozwiązanie z pewnością przemówi do osób poszukujących dodatków do wnętrz rustykalnych.

Ceramiczne osłonki na doniczki

Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą częste przesadzanie, przez co mamy ograniczone możliwości na zmianę doniczki na inną. W takich przypadkach warto pomyśleć o osłonach na doniczki i wybrać takie, których pojemność pozwoli na umieszczenie w nich wcześniej posadzonych kwiatów. Wśród produktów tego rodzaju można znaleźć osłonki ceramiczne o rozmaitym wzornictwie, począwszy od jednolitych, aż po te z abstrakcyjnymi i etnicznymi wzorami, które pozwolą odmienić lub wzbogacić charakter wnętrza. Równie intrygującym rozwiązaniem będzie ozdobna doniczka w formie metalowego wiadra, którą można wkomponować w przestrzeń rustykalnej aranżacji. Dzięki uchwytowi jej dodatkową zaletą jest łatwość przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami.

Doniczki na zioła z koronkowymi wykończeniami

Wiosna to pora sadzenia roślin nie tylko w celach estetycznych, ale także kulinarnych. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne uprawianie m.in. ziół. Doniczki na zioła powinny być lekkie i umieszczane na parapetach, tak aby zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do światła dziennego. W tej roli mogą odnaleźć się metalowe osłonki z ażurowymi wykończeniami, które będą stanowić ozdobę parapetów oraz balkonu. Nierzadko też, ze względu na swój subtelny charakter, wykorzystywane są do sadzenia kwitnących roślin lub tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych. 

Na rynku dostępne są również doniczki na zioła z systemem nawadniającym, który pozwala roślinom samodzielne regulować wilgotność ziemi i pobierać tyle wody, ile w danym momencie potrzebują. Często występują one w wariancie podwójnym, dzięki czemu można zasadzić większą ilość ziół. Jak widać na tym przykładzie, coraz większa wiedza z zakresu hodowli roślin, materiałoznawstwa oraz aranżacji wnętrz pozwala na to, aby tworzyć rozwiązania jednocześnie estetyczne i funkcjonalne, skierowane do współczesnego, wymagającego użytkownika.