Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wnętrza w stylu toskańskim – jak je urządzić?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Włoskie słońce, zapach świeżej bazylii i rozmarynu, uśmiechnięci i gościnni mieszkańcy, a do tego kręte dróżki osłonięte przez wysokie cyprysy – tak w kilku słowach można opisać Toskanię, która od lat przyciąga turystów z całego świata. Urzeka nie tylko malowniczymi krajobrazami i fenomenalną kuchnią, ale także typowymi wnętrzami domów. Odkryj razem z nami charakterystyczne cechy stylu toskańskiego i wnieś szczyptę słońca do swojego wnętrza.

We współczesnym wnętrzarstwie panuje wiele trendów, ale wśród najbardziej popularnych i pożądanych przez osoby poszukujące ciepłego i wygodnego otoczenia znajduje się styl toskański. Dzięki dobrze zdefiniowanej palecie kolorów, klasycznym materiałom i absolutnej ponadczasowości niemal natychmiast przenosi nas do przeszłości i sprawia, że sielankowa atmosfera typowa dla toskańskich willi ożywa. Sprawdź, czym charakteryzują się wnętrza toskańskie i przekonaj się, że możesz odtworzyć je w polskich realiach – nawet w mieszkaniu w mieście!

Salon w stylu toskańskim

Wnętrze w stylu toskańskim – najważniejsze wyznaczniki

Wystrój wnętrza w stylu toskańskim opiera się na prostocie, która pełnymi garściami czerpie z natury i skromnego rzemiosła. Dla tych, którzy kochają rustykalny styl, taki dom będzie miejscem odpoczynku i regeneracji po długich godzinach w pracy – istnym zawieszeniem w czasoprzestrzeni. Czyż nie tego właśnie potrzebujemy, tkwiąc po uszy w szaleńczym tempie życia?

Najbardziej charakterystyczne dla typowych wnętrz w stylu toskańskim są sklepione sufity i łuki, stropy z odsłoniętymi belkami oraz materiały takie jak kamień, piaskowiec, czerwona cegła, rustykalne drewno i terakota, którym towarzyszą ciepłe kolory ziemi i naturalne tkaniny – zwłaszcza len i bawełna. Dominują meble z litego drewna z elementami kutego żelaza. W toskańskich wnętrzach domów nie może też zabraknąć antyków: stare lustro w złotej oprawie, obraz olejny przedstawiający sceny bukoliczne, wysłużony fotel-uszak z żakardową tapicerką, a w sypialni w stylu toskańskim lampka nocna z witrażowym kloszem – wszystkie tego typu elementy podkreślają ekskluzywność tego rustykalnego, ale niezwykle wyrafinowanego otoczenia.

Kolory we wnętrzach w stylu toskańskim

Wnętrza w stylu włoskim typowe dla Toskanii kreują niezwykle przyjazną i jasną przestrzeń. Wśród typowych kolorów na ścianach, meblach i dodatkach należy wyróżnić: ciepły beż, złocistą żółć, ceglastą ochrę, ugier i oliwkową zieleń. Nie brakuje miedzianych refleksów np. w postaci wiszących w kuchni tradycyjnych naczyń z miedzi. Na podłogach standardem są terakotowe płytki. Całość jest okraszona odrobiną nieco zszarzałej bieli, np. w postaci dodatków: zasłon, obrusów czy ściereczek z motywami cytryny i winogron. Wszystkie te barwy doskonale oddają śródziemnomorski klimat Toskanii i skutecznie ocieplają wnętrze, nadając mu przyjazny charakter.

Jadalnia w stylu toskańskim

Kuchnia w stylu toskańskim – jak ją urządzić?

W kuchni toskańskiej, podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, dominują ciepłe i jasne kolory oraz naturalne materiały. Głównym jednak wyróżnikiem kuchni toskańskiej są meble – ich toskański charakter przejawia się przede wszystkim we frontach z drewna o jasnym wybarwieniu, widocznymi usłojeniem, drapaniem i z charakterystycznymi żłobieniami. Kuchnia w stylu toskańskim powinna sprawiać wrażenie umeblowanej przed laty, nadgryzionej zębem czasu. W pomieszczeniu mogą znajdować się zarówno meble nowe, stylizowane, jak i stare – odpowiednio odrestaurowane.

Jednym z najważniejszych elementów mebli w kuchni toskańskiej jest stół. To wokół niego odbywają się wielogodzinne spotkania rodzinne, podczas których degustuje się niepowtarzalną kuchnię śródziemnomorską. Stół i krzesła powinny być wykonane z drewna i mieć niewyszukany kształt. Na siedziskach mogą leżeć miękkie poduszki wiązane na troczki. Kolejnym ważnym elementem kuchni w stylu toskańskim są dodatki – ich rolą jest dopełnienie otoczenia i nadanie mu ostatniego szlifu. Tworzą sielankowy klimat, rodzinne ciepło i przytulność w pomieszczeniu. Mogą to być drewniane deski i mątewki, miedziane garnki czy stylowa ceramika. Możesz zdecydować się na powiewającą zasłonę przy oknie albo uroczą zazdrostkę. Na szafkach i stole połóż delikatne obrusy lub lniane serwetki, a w koszykach dekoracyjnych umieść zielone rośliny i zioła.

Salon w stylu toskańskim – dodatki, tekstylia i oświetlenie

W salonie w stylu toskańskim nie może zabraknąć kominka – to on jest sercem pomieszczenia i jego niekwestionowanym bohaterem. Tradycyjne kominki toskańskie są wykonane z pietra serena – włoskiego piaskowca o wybarwieniu szarym lub beżowym. Jeśli jednak mieszkasz w mieszkaniu, nic straconego! Do salonu zamów pasujący stylistycznie biokominek lub samą obudowę, w której wnętrzu umieścisz świece, świeczniki i latarenki – bez trudu obudujesz ją gresem, piaskowcem lub czerwoną cegłą. Przed kominkiem powinien stanąć stolik kawowy – najlepiej z litego drewna lub jego wiernej imitacji: zupełnie prosty lub z charakterystycznymi zwężającymi się ku dołowi nóżkami i kulistymi rzeźbieniami pod blatem. Wokół stolika kawowego umieść meble wypoczynkowe – w klasycznej wersji z miękkimi siedziskami i tapicerką beżową lub w motywy kwiatowe, a nieco bardziej odważnym i współczesnym wydaniu – obite jasną skórą.

Nie zapomnij o stylowym dywanie, najlepiej w klasyczne wzory przypominające perskie ornamenty, ale sprawdzą się również jednolite, stonowane barwy. Duży mięsisty dywan umieszczony pod sofą lub narożnikiem da poczucie głębi, a barwy ziemi charakterystyczne dla stylu toskańskiego będą się doskonale komponowały z drewnem lub płytkami w ciepłych tonacjach.

Inspiracje na wnętrze w stylu toskańskim

Udekoruj również ściany: jako dekoracje ścienne sprawdzą się np. drewniane ramy z postarzanego drewna – naturalne lub pomalowane na biało albo wspomniane lustra w złotych ramach czy retro obrazy z sielankowymi pejzażami. Pod sufitem na ścianach zawieś również kinkiety, np. kute, przypominające kandelabry, a w rogu salonu postaw lampę podłogową – w Salonach Agata znajdziesz m.in. modele na drewnianej podstawie, z tekstylnym lub wiklinowym abażurem i wiele innych ciekawych opcji. Możesz również rozważyć zamontowanie w oknach prawdziwych okiennic.

Meble w stylu toskańskim – jakie dobrać do pomieszczenia?

Typowe meble toskańskie są drewniane i masywne, mają żłobione fronty i kute gałki lub uchwyty. Te nieco bardziej nowoczesne mogą być lżejsze wizualnie, np. dzięki metalowym nóżkom, które unoszą konstrukcję, sprawiając wrażenie, jakby lewitowała. W kuchni, jadalni i salonie doskonale sprawdza się przeszklone witryny, które będą dumnie eksponowały np. kolekcję malowanej porcelany. Meble toskańskie są podobne również do tych w stylu prowansalskim, a nawet shabby chic – mogą być całkowicie białe lub przecierane. Zawsze jednak sugerują solidność wykonania i długowieczność.

W salonie sofy i fotele są miękkie, głębokie, z wysokimi oparciami i podłokietnikami. Z kolei w sypialni główną rolę będzie odgrywało masywne drewniane łóżko i tkaniny: aby spotęgować wrażenie przytulności, warto ozdobić je sporą ilością lnianych lub bawełnianych poduszek i np. pikowaną narzutą w motywy kwiatowe. Nie może zabraknąć romantycznej pościeli z koronką i kokardkami. Jeśli chcesz, możesz również ozdobić ramę łóżka tiulowym baldachimem. Jedno jest pewne: meble toskańskie przywołują sielską atmosferę wiejskiego domu, nawiązują do beztroskich wakacji i sprawiają, że wypoczynek w nich jeszcze bardziej krzepiący.


Meble w stylu toskańskim

Podsumowanie

Nie zawsze mamy sposobność, by uwolnić się od chaosu i codziennej gonitwy, dlatego urządzenie domu w rustykalnym toskańskim stylu może okazać się prawdziwym panaceum na niespokojną duszę. Ciepło drewna, szorstkość kamienia i miękkość tkanin wywołują w nas błogi spokój i nostalgię za minionymi latami. Być może spędzałaś wakacje u babci na wsi i wciąż czujesz zapach pieczonego chleba? Aby odtworzyć to niespieszne życie, wcale nie musisz przeprowadzać się na wieś – urządź swoje mieszkanie lub dom w klasycznym stylu toskańskim i uwolnij wnętrza z więzów czasu. Z Salonami Agata na pewno Ci się to uda.