Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wnętrze w stylu boho — garść praktycznych porad

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl boho we wnętrzach — czym się charakteryzuje?

Początki „vie bohème” sięgają XIX-wiecznej Francji, ale we współczesnej kulturze styl boho zadomowił się dopiero ok. 2000 roku. Bohema od początku była synonimem nonkonformizmu w stosunku do obyczajów i mód. Kojarzono ją z twórcami i intelektualistami z obrzeży struktur społecznych. Często (i słusznie) boho był kojarzony ze stylem hipisowskim lat 60. i 70. XX wieku.

Styl boho tworzy wnętrza absolutnie unikatowe: to nieraz eklektyzm w czystym wydaniu, mieszanina wzorów, kolorów i pozornie niepasujących do siebie przedmiotów. Dziś jednak znacznie częściej możemy spotkać się z nieco „łagodniejszą” jego odmianą — boho chic. To właśnie ten „szykowny” element sprawił, że współczesna odmiana stylu stała się tak popularna nawet wśród osób w nieco mniejszym stopniu podążających za odważnym oryginałem. Elegancki styl boho wprowadza do wnętrza nieraz tylko kilka mocnych akcentów, które nie sprawiają wrażenia przeładowania i chaosu. Nowoczesna aranżacja wnętrz w stylu boho jest bardziej subtelna w całościowym odbiorze, wciąż jednak bardzo wyrazista.

Meble w stylu boho

Pojawianie się stylu boho w modzie można utożsamiać z potrzebą buntu i wolności, szczególnie wśród młodych pokoleń. Podobnie zresztą w aranżacji wnętrz. Styl boho ma na celu przełamanie monotonii i sterylności eleganckich, nowoczesnych wnętrz meblami czy elementami vintage i ręcznie wykonanymi dekoracjami. Z tego powodu rzadko spotyka się dwa podobne do siebie wnętrza lub meble tej samej serii w jednym pomieszczeniu.

Właśnie ta unikatowość sprawia, że aranżacje boho są tak wyjątkowe. Meble i dodatki — zarówno te nowe, jak i vintage (jak np. wisząca lampa boho) — wypełniają każdy metr kwadratowy przestrzeni, niezależnie od tego, czy są to miękkie kanapy pokryte kolorowymi poduszkami z motywami etnicznymi, czy hamaki zwisające z sufitu. Kluczem jest wygoda, ale i wyrażenie osobowości, bowiem każdy mebel, przedmiot i element dekoracyjny kryje w sobie historię i osobistą więź z właścicielem.

Styl boho — biel, brąz, zieleń i... wzory!

Kluczem do wystroju w stylu boho są odpowiednie wzory i tkaniny. Jeśli urządzasz salon, szukaj miękkich, tapicerowanych mebli np. w brązie lub zieleni i dodaj liczne poduszki. W takim wnętrzu swobodnie mieszaj etniczne wzory i tekstury. Możesz stworzyć przestrzeń uosabiającą twój podróżniczy charakter — nie bój się zestawiać barw i wzorów inspirowanych kulturą Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Pomyśl o mozaikach, motywach geometrycznych, plemiennych nadrukach i wzorze paisley. Łącz faktury: gładką satynową, miękką pluszową, twardą chropowatą, tworząc warstwy. Tkaniną można wypełnić pokój aż po same brzegi.

Nie zapomnij o podłodze! Dywan do salonu może być inspirowany stylem vintage w charakterystycznym czerwono-bordowym kolorze, ale równie dobrze sprawdzi się w innej kolorystyce, np. w błękitach. Dywan boho, dywan jutowy oraz wiele innych elementów dekoracyjnych w tym stylu znajdziesz w Salonach Agata.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

We wnętrzach boho główne kolory to kolory ziemi: brąz, écru i bordo, a także zieleń, która jest jedną z najważniejszych elementów wyposażenia. Niemałą rolę odgrywają rośliny. Mogą to być ustawione w nietypowych miejscach duże rośliny doniczkowe, a także mniejsza roślinność na parapetach. Nie zapominaj o bieli, która jako kolor bazowy świetnie sprawdzi się na ścianach, stanowiąc tło dla mocniejszych akcentów w domu.

Dodatki i dekoracje we wnętrzach boho

Mieszkanie boho to wnętrze pełne dodatków. Aby wprowadzić charakterystyczny klimat, spójrz na filary tego stylu: jest beztroski, światowy, eklektyczny i łączy stare z nowym, świetnie wyrażając Twoją wyjątkową osobowość.

Nie krępuj się mieszać znalezisk vintage ze strychu babci z nowymi przedmiotami i eksperymentować z różnymi stylami dekoracji. Ważna jest autentyczność, więc szukaj naturalnych materiałów, takich jak te wykonane z drewna, skóry czy sizalu.

Jeśli zbierałeś lokalne tekstylia i ręcznie robione skarby podczas podróży, teraz nastał idealny moment, by je wyeksponować. Nadaj tym elementom ważne miejsce w pokoju, np. stwórz galerię ścienną na reprezentatywnej ścianie w salonie. Podobny efekt możesz uzyskać, kupując nowe przedmioty w Salonach Agata — nawet takie, które w teorii mają inne przeznaczenie (np. mały tkany dywanik zawieś na ścianie).

Podsumowanie

Styl boho charakteryzuje się swobodą w ekspresji wolnego ducha domowników. Aby stworzyć przestrzeń w tym stylu bez wrażenia przeciążenia i chaosu, najtrudniejszą częścią aranżacji może okazać się wymyślenie, jak przestrzegać zasad, które same w sobie nie istnieją. Nie każdemu mogą przypaść do gustu kolorowe wnętrza wypełnione jaskrawymi dodatkami, choć jeśli jesteś miłośnikiem kolekcjonowania starych przedmiotów, z pewnością docenisz potencjał, jaki niesie beztroska i eklektyczna stylistyka boho.