powrót

Wystrój wnętrz w jadalni? Inspirujące i praktyczne pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak urządzić praktyczny i piękny zarazem pokój dzienny? Przydadzą się na pewno podstawowemeble do jadalni. Jakie stoły do jadalni spełnią najlepiej swoją funkcję? I czy wszystkie cztery krzesła do jadalni muszą być takie same? Poznaj inspiracje i pomysły jak modnie zaaranżować przestrzeń oraz jakie stoły i krzesła do jadalni cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Przekonaj się także, że stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu.

Stół do jadalni – kiedyś i dziś

Nie ma chyba w domu innego mebla, z którym tak mocno wiąże się symbolika, historia, tradycja i religia. Stół, który jest prawie w każdym mieszkaniu, to wyjątkowy mebel. To przy nim zaspokajamy nie tylko głód fizyczny, ale również budujemy relację i bliskość z innymi. Przy stole spotykamy się na co dzień z rodziną i od święta z gośćmi. To ważne, a może wręcz najważniejsze miejsce w naszym domu. Stół do jadalni zarówno dawniej, jak i dziś wciąż pełni te same funkcje: jest miejscem spożywania posiłków, spotkań towarzyskich, zabaw, rozrywki i nauki.

Stoły i krzesła do jadalni, czyli podstawowe i praktyczne meble do jadalni

Jadalnia w naszym domu czy mieszkaniu to nie zawsze osobne pomieszczenie. Zazwyczaj bywa częścią salonu czy kuchni. Szczególnie w przypadku aneksów kuchennych stoły i krzesła do jadalni to strefa pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Wybierając miejsce przeznaczone na meble do jadalni, warto pamiętać o ważnych zasadach. Podstawa to odpowiednie ustawienie stołu – dużo lepiej postawić go na środku pomieszczenia z zachowaniem dostępu do niego z każdej ze stron niż przy samej ścianie. Stół do jadalni znajdujący się w kącie utrudnia siadanie i krępuje ruchy podczas spożywania posiłków. Szukając miejsca na stoły i krzesła do jadalni, powinniśmy zachować chociaż minimum wolnej przestrzeni naokoło w celu swobodnego poruszania się. Równie ważne co ergonomia jest oświetlenie i widok, jaki mamy zapewniony, siedząc w jadalni.

Warto, żeby stoły do jadalni umieszczone były w bliskim sąsiedztwie okna czy wyjścia na taras, co zapewnia dostęp do naturalnego światła dziennego. Dużo przyjemniej jest obserwować świat za oknem niż kuchenny blat czy pobliską ścianę. Wielkość blatu stołu do jadalni uzależniona jest od dwóch, ważnych czynników: ilości przestrzeni i zapotrzebowania domowników. I tak przykładowo trzyosobowej rodzinie wystarczy kwadratowy i rozkładany stół o bokach ok. 90 cm oraz cztery krzesła. W większości oferowane dzisiaj stoły do jadalni mają możliwość zwiększenia powierzchni blatu minimum o dwa dodatkowe miejsca. Krzesła zawsze można wsunąć pod stół, co zdecydowanie oszczędza miejsce w małej jadalni.

Modne krzesła do jadalni – które wybrać i jak je dopasować do wystroju jadalni?

Jeszcze do niedawna stoły i krzesła do jadalni tworzyły jedną, spójną całość. Wykonane były z tego samego drewna i w tym samym stylu. Nadal w sklepach meblowych znajdziemy gotowe i klasyczne zestawy takich mebli. Ich zaletą jest to, że pasują zwykle do każdego wnętrza i harmonijnie ze sobą współgrają, nie zwracając na siebie zbytnio uwagi domowników i gości.

W przypadku, kiedy zależy nam mocno na designerskim wykończeniu naszego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią, świetnie sprawdzi się prosty trik w postaci zastąpienia jednego krzesła do jadalni z kompletu – modelem modernistycznym w innym, jaskrawym i energetycznym kolorze. To pomysł architektów wnętrz na niebanalną, łatwą, niedrogą i oryginalną metamorfozę każdej jadalni i sposób na nadanie wnętrzu charakteru, kiedy nie mamy innej możliwości np. w postaci wolnej ściany w jadalni, gdzie moglibyśmy zmienić jej wystrój za pomocą dekoracyjnej fototapety.

W zależności od umiejscowienia jadalni w naszym domu czy mieszkaniu, w Internecie znaleźć można mnóstwo praktycznych porad i inspiracji dopasowanych do każdego wnętrza. Również w dobrym sklepie meblowym możemy liczyć na fachowe doradztwo i podpowiedź, jakie rozwiązanie w przypadku jadalni najlepiej sprawdzi się u nas w domu.