powrót

Zastawa stołowa na letnie garden party. Jakie szklanki i kieliszki wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Orzeźwiające napoje to nieodłączna część spotkań organizowanych w ogrodzie. Podczas słonecznych dni goście chętnie sięgają po świeżo wyciśnięte soki i koktajle, ale także podane w odpowiedniej temperaturze wino. Jak wybrać kieliszki do wina czerwonego i białego, a w czym zaserwować lemoniadę?

Sałatki, grillowane mięsa, tarty serwowane na słono i na słodko – smak potraw, które królują na stole podczas letnich przyjęć, fantastycznie podkreśli wino o lekkim i świeżym bukiecie. Niezbędny będzie elegancki zestaw kieliszków do wina, który doda klasy i podniesie prestiż każdego przyjęcia. Należy jednak pamiętać, że kieliszki do wina czerwonego oraz kieliszki do wina białego różni miedzy sobą wiele detali. Jak je rozpoznać?

Kieliszki do czerwonego wina

Kieliszki do wina czerwonego powinny być wykonane z transparentnego szkła, które pozwoli w pełni docenić jego kolor. Są duże i mają pękatą czaszę, która sprawia, że sprzyjają odpowiedniemu napowietrzeniu trunku, wydobywając najlepszy smak i uwalniając pełnię aromatu. Wino najlepiej zaserwować gościom w stylowej karafce zamiast w oryginalnej butelce. Karafka z szeroką szyjką ułatwi nalewanie trunku, jej kształt może być klasyczny lub bardziej oryginalny – na przykład z półokrągłym dnem.

Kieliszki do wina czerwonego powinny mieć długą nóżkę, która po pierwsze estetycznie prezentuje się na stole, a po drugie sprawia, że każdy z gości może wygodnie chwycić za kieliszek, jednocześnie nie podnosząc temperatury znajdującego się wewnątrz trunku.

Kieliszki do wina białego i szampana

Kieliszki do wina białego są wąskie i smukłe, a ich objętość nie tak obszerna jak w przypadku kieliszków do wina czerwonego. To trunki o bardziej subtelnym smaku – zbyt duże kieliszki zamiast go uwydatnić, mogłyby sprawić, że wino straci swoją intensywność i aromat. Z kolei amatorzy różowego wina z pewnością posiadają w domu jeszcze jeden zestaw kieliszków do wina o najmniejszej pojemności. Jednak do serwowania tego trunku można również wykorzystać kieliszki do wina białego.

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się prosecco – to rodzaj wina musującego o włoskim pochodzeniu. Jakie kieliszki warto wybrać do prosecco? Kieliszki do wina musującego powinny chronić przed zbyt szybkim ulotnieniem się muskających podniebienie bąbelków. W tej roli świetnie sprawdzą się klasyczne szampanówki. Wysokie i wąskie kieliszki do szampana robią wspaniałe wrażenie, jednocześnie spełniając swoje praktyczne funkcje.

Eksplozja kolorów podczas garden party

Aranżacja stołu pełna kolorów to podstawa udanego letniego przyjęcia o radosnym i niezobowiązującym charakterze. W atmosferę wakacyjnego garden party idealnie wpisują się talerze obiadowe i deserowe w pastelowych kolorach. Ciekawy efekt wizualny pozwala także uzyskać serwis obiadowy lub kawowy utrzymany w bieli, ale za to zdobiony oryginalnym wzorem. Niesamowitą aranżację stołu pozwalają stworzyć także dodatki takie jak podkładki czy serwetki. Zdobione wielobarwnymi wzorami, pomagają wykreować optymistyczny nastrój.

Przy okazji serwowania mocniejszego trunku na stole mogą pojawić się kieliszki do wódki z dnem barwionym na różne kolory. To sprytny sposób, aby goście mogli zapamiętać swoje kieliszki, które bardzo często odkładane są w inne miejsce. Taki sam patent sprawdzi się w kwestii szklanek do wody i napojów. Świeże soki oraz owocowe koktajle to kwintesencja letniego przyjęcia. Do ich serwowania idealnie pasują wysokie szklanki o pojemności od 250 do 300 ml. Podczas spotkań w większym gronie orzeźwiającą lemoniadę najwygodniej zaserwować w dzbanku. W trakcie tych bardziej kameralnych można pokusić się o przygotowanie osobnego napoju dla każdego z gości w oryginalnej szklance z nakrętką i słomką, przypominającej formą słoik na przetwory.

Zarówno podczas letniego przyjęcia przy ogrodowym stole, jak i pikniku na trawie warto zadbać o odpowiednią oprawę. Właściwie dobrany zestaw kieliszków do wina czy efektownie zdobione szklanki będą pięknym dopełnieniem wspólnie spędzonego czasu.