powrót

Stoły rozkładane do jadalni – przegląd najciekawszych modeli

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Stoły rozkładane to funkcjonalne i uniwersalne wyposażenie jadalni. Nawet w niewielkim pomieszczeniu umożliwiają organizację spotkania na większą ilość gości, a do tego stanowią eleganckie uzupełnienie wystroju wnętrza. Dostępne w wielu różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do każdego stylu. Na jakie stoły i krzesła warto zwrócić uwagę?

Dlaczego warto wybrać stół rozkładany?

Każdy stół powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także praktyczny w użytkowaniu. Stół rozkładany pozwala optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Dzięki możliwości regulowania rozmiaru blatu stół, który na co dzień nie zajmuje zbyt wiele miejsca, podczas wyjątkowych okazji może znacząco powiększyć swoje wymiary. Mały metraż mieszkania nie musi przeszkadzać w organizacji spotkań w gronie przyjaciół czy rodzinnych uroczystości. Po rozłożeniu stołu zmieszczą się przy nim nie tylko domownicy, ale także zaproszeni goście. Dzięki wbudowanym mechanizmom nowoczesne modele stołów rozkładają się sprawnie i szybko. Co więcej, prezentują się równie elegancko, jak tradycyjne stoły nierozkładane.

Na jakie stoły rozkładane zwrócić uwagę?

Przytulna jadalnia to marzenie wielu osób. Naturalne materiały oraz ciepłe barwy pomagają wykreować we wnętrzu rodzinną atmosferę sprzyjającą wspólnemu ucztowaniu. Poszczególne modele stołów mogą różnić się między sobą sposobem rozkładania. Wkłady przedłużające stół najczęściej ukryte są pod górnym blatem, ale mogą być także przechowywane osobno. Innym sposobem na powiększenie wymiarów stołu jest tzw. system motylkowy, który umożliwia rozłożenie go w sposób analogiczny do otwierania i zamykania książki. Ciekawy efekt wizualny można uzyskać, umieszczając w jadalni dwukolorowe stoły rozkładane. Modnym, a zarazem eleganckim połączeniem będzie zestawienie koloru drewna z białymi lub czarnymi akcentami.

Biały stół rozkładany

Miłośnikom nowoczesnego designu z pewnością przypadnie do gusty biały stół rozkładany. Biel, podobnie jak drewno, jest ponadczasowa i doskonale współgra z innymi kolorami. Jasny stół będzie idealnym uzupełnieniem wielu różnych aranżacji. W zależności od pozostałego wyposażanie jadalni, a także dodatków dekoracyjnych, może stać się częścią wystroju przygotowanego w stylu skandynawskim, prowansalskim, glamour czy retro. Biel optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne.

Stoły i krzesła często wybierane są w ramach jednej kolekcji mebli czy zestawu. Tworząc modne aranżacje, można jednak pokusić się o zabawę odcieniami. Obok białego stołu doskonale zaprezentują się na przykład krzesła kolorowe. Ciekawy zestaw stworzy jasny stół rozkładany w połączeniu z szarymi lub beżowymi krzesłami tapicerowanymi.

Stół rozkładany – prostokątny czy okrągły?

Tradycyjne stoły do jadalni mają kształt prostokąta. Ich krawędzie mogą być ostre lub delikatnie zaokrąglone, dzięki czemu mebel staje się bardziej bezpieczny dla dzieci. Prostokątny stół potrzebuje jednak więcej miejsca, ponieważ jego ustawienie wymaga zachowania wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodne poruszanie się wokół. Do niewielkich pomieszczeń coraz częściej wybierane są stoły okrągłe, które optycznie powiększają wnętrze i nie zabierają domownikom cennej przestrzeni. Taki kształt stołu sprzyja również budowaniu relacji – wszyscy, którzy zasiadają przy stole, dokładnie widzą swojego rozmówcę.

Duży stół to wygodne miejsce do wspólnych spotkań oraz spożywania uroczystych posiłków. Jeśli jednak posiadasz małą jadalnię i oszczędnie gospodarujesz dostępną przestrzenią, wybierz praktyczny stół rozkładany, który doskonale spełni swoją funkcję zarówno na co dzień, jak i od święta.