powrót

Znajdź własny styl salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aby znaleźć własny styl aranżacji salonu, warto poznać zasady, które na przestrzeni lat ukształtowały kilka najpopularniejszych na świecie stylów urządzania wnętrz. Znając ten kanon, możemy świadomie z niego czerpać i kreować wnętrza, które nie tylko będą piękne i przyjazne dla nas, ale zostaną także docenione przez osoby, które będziemy gościć.


Styl nowoczesny

Czasem jest mylony ze stylem współczesnym, jednak nie do końca oznacza to samo. Styl nowoczesny wywodzi się z modernizmu, a jego początki sięgają pierwszej połowy XX w. Charakteryzuje się szlachetną prostotą form i minimalizmem. Wnętrza są urządzone bardzo oszczędnie i praktycznie pozbawione gadżetów – chyba, że są to elementy związane z nowoczesną technologią. Najczęściej wykorzystywane materiały to stal, kamień, szkło, a czasem surowe, lecz dobrze wykończone drewno. Barwy są jasne i stonowane – dominują beże, szarości oraz biele. Czasem pojawiają się akcenty w bardziej zdecydowanych kolorach, ale raczej z podstawowej palety barw.

Ściany, tkaniny, meble, a często także podłogi pozbawione są wzorów i deseni. Dzieła sztuki – jeśli się na nie zdecydujemy – powinny być dobrze wyeksponowane i nawiązywać do stylu epoki. Występują głównie kąty i kształty proste. Dozwolone są także łuki i koła, jednak z zachowaniem geometrycznej precyzji. Sofy są zwykle pokaźnych rozmiarów i powinny być bardzo solidne i wygodne. Niezwykle popularne są stoliki w kształcie ascetycznych kubików albo błyszczących blatów, które stoją na stalowych nogach. Strefę jadalnianą możemy wyznaczać innym rodzajem podłogi.

W niektórych wnętrzach spotykamy krzesła i stoły wykonane z materiałów transparentnych. Brak dekoracji oraz ozdobnych detali odpowiednio rekompensuje subtelna gra odcieni, faktur a także sferyczne oświetlenie. Lampy mogą być duże o zdecydowanych i geometrycznych kształtach, jednak ich wykończenie powinno pozostać proste i surowe.

Wnętrza tego rodzaju spodobają się osobom ceniącym przestrzeń, spokój i porządek. Jednak ci, którzy potrzebują więcej doznań zmysłowych, mogą mieć trudności z docenieniem chłodnej estetyki stylu nowoczesnego.

Styl klasyczny

Synonimem tej konwencji może być słowo elegancja. Choć pojawiają się tu dodatki i wysublimowane kształty, daleko jeszcze do przepychu, jaki można spotkać w dworkach i pałacach. Meble, najczęściej z drewnianymi, delikatnymi rzeźbieniami, są zazwyczaj obite tkaninami naturalnymi. Przykładem może być sofa stylizowana na antyczną, przy czym od deseni na obiciu ważniejsza będzie klasyczna forma i jakość materiału. Kanapy i fotele mają bardziej subtelne kształty niż w stylu nowoczesnym i często zdobi się je dodatkowo wieloma poduszkami. Tkaniny w formie zasłon, obrusów i obić odgrywają rolę dekoracyjną i często posiadają żakardowe wzory. Mimo tych licznych zdobień, cała aranżacja powinna być raczej stonowana.

W stylu klasycznym dominują następujące kolory: srebrny, srebrna szarość, czerń, beż, brązy, a także biel. W bardziej ekstrawaganckich wnętrzach można pokusić się o odważniejsze barwy, takie jak purpura, soczysta zieleń, błękit czy głęboki fiolet – koniecznie jednak jako detal, a nie motyw przewodni. Stół i krzesła w części jadalnej mogą znajdować się na podwyższeniu. Na ścianach sprawdzą się tapety z delikatnymi, secesyjnymi motywami. W stylu klasycznym bardzo popularne są takie ozdoby i dodatki, jak świeczniki, biała porcelana, wazony pełne świeżych kwiatów, drobne lampki na antycznych konsolach oraz eleganckie, bogato zdobione żyrandole. Duże drewniane okna mogą być lekko przesłonięte jasnymi, prześwitującymi firankami z naturalnego materiału. Styl klasyczny dobrze sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach o większym metrażu. Prawdopodobnie najbardziej przypadnie on do gustu osobom ceniącym luksus i piękno.

Styl prowansalski

Nazwa pochodzi z Prowansji, krainy położonej na południu Francji, obfitującej w bardzo efektowne i przyjemne dla oka krajobrazy. Choć nie jest on aż tak elegancki, jak styl klasyczny, wyróżnia się bogactwem odcieni, struktur i faktur. Królują tu pastele, swojski klimat i promienie słońca, które rozświetlają wnętrza, wpadając przez duże okna. Meble inspirowane stylem prowansalskim są wykonane z postarzanego drewna lub stali o odważnych kształtach. Dominuje naturalizm. Surowa podłoga, czy belki stropów sufitowych noszą czasem ślady bytowania korników. Nie spotkamy tu tworzyw sztucznych ani syntetycznych podróbek. Kamień, drewno, stal, płótno, jedwab, aksamit, wiklina i glina to podstawowe materiały, które znajdziemy we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim. Sofy i fotele ustawione wokół sporego kawowego stolika zapraszają do wspólnej pogawędki przy ziołowej herbacie.

Wprawdzie styl prowansalski charakteryzuje się dużą ilością detali i dodatków, to jednak wnętrza sprawiają wrażenie bardzo przestronnych i uporządkowanych. Salony zdobią duże wazony wypełnione świeżymi kwiatami, stylizowane latarenki, wiklinowe abażury i świeczniki. Dobrze się w nim odnajdą osoby szukające niebanalnych wrażeń wizualnych, które cenią też ciepło, przytulność i optymizm.