powrót

Styl prosto ze Skandynawii

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Europa północna to miejsce, gdzie można spotkać ludzi żyjących blisko natury, bardzo pracowitych i ceniących praktyczne rozwiązania. Te cechy znajdują swoje odzwierciedlenie w estetyce wnętrz skandynawskich mieszkań i domów. Ale nie tylko. Odkąd styl skandynawski zauroczył mieszkańców innych części Europy, jego popularność ciągle rośnie.

Na czym to polega?

Prostota kształtów, naturalne materiały i tkaniny, dekoracyjny minimalizm, dużo światła i geometria – to najważniejsze wyznaczniki stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz. Umiejętne połączenie tych elementów umożliwia zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby była przytulna i funkcjonalna. I to się sprawdza, a nasi północni sąsiedzi stali się prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie. Urządzając wnętrza swoich mieszkań i miejsc pracy, propagują także zdrowy styl życia i dbają o jak najlepsze dopasowanie mebli oraz dodatków do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dobrze rozumieją, że nie tylko metraż decyduje o przestronności pomieszczeń, lecz także sposób, w jaki gospodarujemy przestrzenią. Od Skandynawów możemy też nauczyć się, jak skutecznie dzielić pomieszczenia na różne części funkcjonalne: strefę do wypoczynku, miejsce do pracy i przestrzeń dla gości.

W stylu skandynawskim określamy przeznaczenie danego miejsca zanim jeszcze zdecydujemy się na bardziej szczegółowe rozwiązania aranżacyjne. Dzielenie pomieszczeń na strefy zwiększa ich funkcjonalność i ułatwia utrzymanie porządku w całym mieszkaniu. Sprzyjają temu również bardzo praktyczne ozdoby i dodatki, takie jak ramki, szkatułki i lustra. Meble są zazwyczaj białe lub wykonane z bielonego drewna i wyróżniają się prostotą kształtów. We wnętrzach dominują tkaniny naturalne - len, wełna i bawełna.

Funkcjonalność przede wszystkim

Styl skandynawski powinien urzekać prostotą i funkcjonalnością. We wnętrzach polskich mieszkań coraz częściej można spotkać meble, które nawiązują do takich rozwiązań. Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego to:

  • jasne i świetliste wnętrza (okna są eksponowane, a nie zasłaniane),
  • dominuje kolor biały,
  • podłoga i meble wykonane z naturalnych materiałów (najczęściej drewna, które często maluje się na biało),
  • komfortowa przestrzeń do wypoczynku (duże i wygodne sofy w centrum salonu),
  • łączenie i mieszanie trendów (często zestawia się ze sobą akcenty nowoczesne i retro),
  • oszczędne i przemyślane dodatki (zazwyczaj utrzymane w jednym albo dwóch kolorach, popularne są motywy industrialne).

Przemyślane połączenie tych elementów powoduje, że mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są bardzo przestronne i charakteryzują się czystością formy oraz stonowaną kolorystyką.


Więcej światła

Klimat Skandynawii nie rozpieszcza mieszkańców nadmiarem słońca i wysokich temperatur. Z tego powodu w stylu skandynawskim kolor biały jest wykorzystywany niemal we wszystkich elementach wystroju wnętrza. To sprawia, że światło słoneczne zatrzymywane jest w pokojach na dłużej. Biel pokrywająca duże powierzchnie rozprasza światło, dlatego w jednym pomieszczeniu często można spotkać białe ściany i podłogę w zestawieniu z jasnymi meblami. Do barw uzupełniających należy zaliczyć beż, szarość i czerń. Połączenie tych kolorów z naturalnym, najczęściej jasnym drewnem i delikatnymi skórzanymi dodatkami pozwala na uzyskanie bardzo przyjaznej przestrzeni. 

Mieszkania w stylu skandynawskim raczej nie posiadają zasłon, częściej stosowane są tu rolety. Ale powinny być transparentne, aby zapewniały delikatny cień, a zarazem nie przysłaniały słońca. Zaleca się również wyposażenie wnętrza w dodatkowe lampy, nieodbiegające stylistyką od pozostałych elementów. Najlepiej wybrać takie, które mają prosty kształt i wykonane są ze szkła lub metalu.

Eko, geo, ergo

Meble w stylu skandynawskim charakteryzują się lekką i uniwersalną stylistyką, która nie zdominuje żadnego wnętrza. Ich kształt zwykle opiera się na zasadach geometrii i ergonomii, a jeśli wykracza poza ten schemat, to tylko dlatego, by nawiązać do kształtów inspirowanych naturą. Ekologia i szacunek dla środowiska naturalnego to ważne elementy stylu życia Skandynawów i znajduje to swoje odzwierciedlenie we wzornictwie tkanin - na kocach, pledach i poduszkach.


Często pojawiają się też ozdoby nawiązujące do świata fauny i flory. Pomieszczenia zdobią naturalne rośliny domowe i świeżo ścięte kwiaty w prostych flakonach. Dużą popularnością cieszą się również drzewka oliwne. W stylu skandynawskim modne są dekoracje z napisów i ciągów liczb, a litery i cyfry eksponuje się w ozdobnych ramkach. Meble wypoczynkowe mają być przede wszystkim wygodne, więc sofy, kanapy i fotele są zwykle miękkie i towarzyszy im duża ilość poduszek.