Chociaż wszyscy żyjemy w nowoczesnych czasach, zdefiniowanie ich estetyki wcale nie jest łatwe. Współczesny design doskonale wyraża się w jednym słowie: metamorficzny. Obserwując procesy estetycznych przemian na przestrzeni lat, można jednak wskazać kilka kluczowych wyróżników, które rezonują z rozmaitymi wcieleniami współczesnego dekoratorstwa. Przyjrzyj się im bliżej.
Elegancki salon w nowoczesnym stylu – jakie są topowe dekoratorskie trendy?
Wśród atrybutów nowoczesnych projektów można wymienić:
- przestronność – wystrój nowoczesnego salonu – niezależnie od metrażu pomieszczenia – powinien potęgować wrażenie swobody i podkreślać walory przestrzeni. W osiągnięciu tego efektu sprzymierzeńcami są kolejne atrybuty nowoczesnych salonów;
- funkcjonalność – we współczesnych wnętrzach popularne jest łączenie funkcji różnych pomieszczeń w jednej przestrzeni. Miejsce kilkupokojowych projektów zajmują te uwzględniające na większym metrażu kilka stref. Cecha ta wyraźnie zaznacza się również w meblarstwie – prym wiedzie wyposażenie praktyczne, multifunkcyjne i ergonomiczne, m.in. nowoczesne narożniki z funkcją spania;
- oszczędność – wyraża się poprzez zachowawczy dobór wyposażenia i dekoracji oraz w przemyślanej kompozycji palety kolorystycznej. Powściągliwość estetyczna i dekoratorska sprzyja kreowaniu wrażenia przestronności, ładu i harmonii;
- naturalność – aranżacje nowoczesnych salonów często bazują na naturalnych materiałach, wyposażeniu o miękkich liniach i subtelnych dekoracjach. Projekty ujmują architektoniczną równowagą, przytulnością i bezpretensjonalnością.
Gustowne i modne kolory do nowoczesnego salonu
Nowoczesne wnętrza salonów mają jeszcze jedną wspólną cechę dotyczącą kolorystyki – harmonijność. Nawet jeśli w aranżacji pojawiają się kontrasty, to rezultat zestawiania przeciwstawnych tonacji zawsze jest doskonale wyważony. Na tym etapie bardzo praktyczna okazuje się wiedza o tym, jak łączyć kolory – pisaliśmy o tym w artykule o nowoczesnym malowaniu ścian. Coraz częściej dynamikę kreują nie różnice tonalne, a strukturalne. Rozmaitość faktur i komponowanie elementów o wyraźnych, niejednakowych powierzchniach wprowadza ekspresję, nie zaburzając efektu harmonijności. Często barwowy środek ciężkości przesuwa się w kierunku mebli. Eleganckie salony bazujące na palecie nude zyskują wielowymiarowość m.in. za sprawą drewnianego wyposażenia, szklanych wykończeń czy subtelnych połyskujących detali. Na ścianach zwykle dominują barwy kości słoniowej, waniliowe, srebrnoszare lub mleczne, ale wiele zależy od specyfiki stylu. Wyróżnikiem wnętrz modern są też nowoczesne ściany – z trawertynem, lamelami czy betonem architektonicznym.
W roli intrygującego kontrapunktu w aranżacjach nowoczesnych salonów pojawiają się też głębokie, szlachetne barwy: rubinowy, szafirowy, topazowy czy szmaragdowy. Wprowadzając wyraziste akcenty, należy robić to z umiarem. Komponując paletę wystroju, warto ograniczyć się do maksymalnie 3 kolorów, z których najintensywniejszy powinien występować incydentalnie, np. w postaci dekoracyjnych poduszek na nowoczesnym narożniku tapicerowanym kremową tkaniną.
Designerskie i funkcjonalne – meble do nowoczesnego salonu na miarę XXI wieku
Współczesne pokoje dzienne są definiowane przez funkcjonalność, nie dziwi więc, że dominuje w nich wyposażenie praktyczne, którego rola nie ogranicza się do estetycznego wzbogacania przestrzeni. Numerem jeden w każdym stylowo urządzonym salonie jest oczywiście narożnik. Powinien być multifunkcyjny, a zatem największe znaczenie mają:
- tapicerka łatwa w utrzymaniu w czystości – najlepiej z tkaniny ze specjalnym pokryciem włókien zapobiegającym wnikaniu zabrudzeń;
- do przechowywania pod siedziskiem – przydaje się do chowania dodatkowych poduszek czy tekstyliów i może zastąpić dodatkowy mebel, co przyczynia się do kreowania wrażenia przestronności;
- komfortowe siedzisko i oparcie – mebel powinien zapewniać wygodę w każdym segmencie;
- forma – rogówka powinna mieć lekką wizualnie formę i kształt, który idealnie wpisze się w układ pomieszczenia.
Towarzystwem dla komfortowego narożnika powinny być funkcjonalne meble, które pozwolą optymalnie zagospodarować dostępne miejsce i nie stworzą wrażenia przeładowania. W nowoczesnych salonach inspirującym mottem jest „mniej znaczy więcej”, dlatego najlepiej wybierać taką zabudowę, która nie pozostawia zbyt wiele miejsca do eksponowania przedmiotów, ale oferuje imponującą pojemność odwrotnie proporcjonalną do wizualnej kompaktowości. Szczególnie doceniane są szafy przesuwne i lustrzane oraz praktyczne meble modułowe, które można zestawiać według własnego pomysłu, dopasowując układ do architektonicznej specyfiki pomieszczenia i potrzeb domowników.
Lampa wisząca CRYSTAL 7
Cena regularna: 1199,-
Lampa wisząca CRYSTAL 7
Cena regularna: 1199,-
Różne wcielenia stylów do nowoczesnego salonu: organic, quiet luxury, mid-century, dopamine decor
Nowoczesny salon niejedno ma imię, a wśród jego odsłon można znaleźć zarówno współczesne interpretacje znanych konwencji, jak i zupełnie świeże, modernistyczne propozycje. W trendach zadomowił się już nurt organic, który bazuje na naturalnych motywach i w którego paleta koncentruje się na tonacji ziemi i jasnych odcieniach mlecznych. Pierwszy plan zajmują elementy z drewna, ceramiki czy lnu, a przestrzeń jest harmonijna, spokojna i wzorniczo wyważona. Dominują tu miękkie linie i proste formy.
Odmiennie prezentuje się styl dopamine decor – jest w nim zdecydowanie więcej kontrolowanego szaleństwa. Wyposażenie cechuje się prostotą form, ale nierzadko zwraca uwagę intrygującą kolorystyką czy designerskimi detalami. To płótno do twórczej ekspresji i odważnego wyrażania własnej osobowości w gustownym wydaniu.
Ukłonem w stronę wysmakowanej estetyki jest styl quiet luxury, który – jak słusznie sugeruje nazwa – wyraża się w bezpretensjonalnej wytworności. Focus jest zwrócony ku detalom, a urok kompozycji manifestuje się w minimalizmie. Króluje tu wyrafinowana prostota wyrażana poprzez skrupulatnie dobrane wyposażenie wysokiej jakości.
W nowoczesnych inspiracjach piętno odciska też przytulna odsłona współczesnych dekoratorskich trendów, czyli styl mid-century. Nie jest to konwencja surowa i minimalistyczna, ale daleko jej do chaotyczności i przaśnej wystawności. Nurt subtelnie nawiązuje do lat 50. i spaja lekkość form z ergonomicznością, prostotą i ponadczasowością.
Witryna niska TIRION
Cena regularna: 889,-
Komoda z szufladami TIRION
Cena regularna: 749,-
Witryna do salonu TIRION
Cena regularna: 749,-
Komoda z szufladami TIRION
Cena regularna: 749,-
Witryna do salonu TIRION
Cena regularna: 749,-
Jak urządzić nowoczesny pokój dzienny połączony z kuchnią?
Zastanawiając się, jak urządzić nowoczesny salon, oczywiście trzeba po kolei przemyśleć wszystkie wskazane dotychczas elementy, ale i funkcję pomieszczenia. Jak zostało wspomniane, jednym z nowoczesnych trendów jest projektowanie multifunkcyjnych pomieszczeń. Nikogo nie dziwią już salony połączone z kuchnią, a wręcz przeciwnie – stały się niejako wizytówką naszych czasów i w niemal wszystkich współczesnych projektach nieruchomości są obowiązkowe. Takie rozwiązanie ma szereg zalet i może służyć m.in. kreowaniu optycznej przestronności. Warto wykorzystać jego potencjał.
Pomysłów na sprytne zagospodarowanie salonu z kuchnią lub jadalnią jest całe mnóstwo. Najważniejsze jest jednak zachowanie estetycznej spójności – wyposażenie każdej ze stref powinno być umiejętnie dobrane pod względem designu. Myśl o wnętrzu jak o całości i jeśli decydujesz się na urządzenie salonu w ciepłej tonacji w konwencji organic, nie szalej z kuchenną zabudową i sięgaj po kolorowe dekoracje i eklektyczne wyposażenie. Zarówno kolorystyka, jak i design mebli oraz oświetlenie powinny tworzyć harmonijną całość.
Mały nowoczesny salon – inspiracje na sprytne zaaranżowanie skromnej przestrzeni w duchu modern
Nowoczesne konwencje, które na piedestał wyniosły praktyczność, fantastycznie odnajdują się w niewielkich metrażach. Zaaranżowanie małego salonu w duchu współczesnych trendów nie powinno sprawić Ci trudności. Aby ułatwić sobie to zadanie, przygotuj szkic pomieszczenia wraz z wymiarami wszystkich ścian. Zaznacz też okna, drzwi i wnęki. Z takim planem łatwiej będzie Ci wkomponować każdy element tak, by optymalnie zagospodarować przestrzeń.
Selekcjonując wyposażenie, skup się na cechach użytkowych – niech wszystko czemuś służy. Innowacyjnością wyróżniają się m.in. meble modułowe, które można zestawiać w niezliczonych konfiguracjach. Pamiętaj, też, jakie właściwości mają jasne kolory – z ich pomocą wizualnie powiększysz pomieszczenie. Zamiast ciemnej meblościanki wybierz więc kilka białych i jasnodrewnianych modułów o prostej formie, które możesz wkomponować także w nieustawne wnęki.
Dodatki, które rewolucjonizują nowoczesne projekty salonów
Kropką nad i każdej aranżacji – również nowoczesnego salonu – są dodatki. Jeśli chcesz nadać swojemu projektowi oryginalny sznyt, możesz sięgnąć po te designerskie, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru i dopasowywaniu detali do stylu pomieszczenia. Wyrazista, ekstrawagancka lampa podłogowa odnajdzie się w salonie dopamine decor, ale już do projektu organic lepiej będzie pasować pokaźnych rozmiarów egzotyczna roślina.
Nie bagatelizuj też mocy strukturalnych kontrastów – nowoczesność nie lubi banalności, więc zamiast wprowadzać wyraziste kolory możesz urozmaicić wystrój plecionym pledem lub dywanem o ciekawej strukturze. Designerzy lubią też żonglować wykończeniami, które w subtelny sposób budują wielowymiarowość. Przemyśl więc zestawienie elementów połyskujących z matowymi i brokatowych z gładkimi. O efekt głębi mogą też zadbać drewniane detale, np. współgrające z posadzką w jodełkę.
Narożniki nowoczesne do salonu
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również