Fotele uszaki zagrzewały miejsce w dekoratorstwie przez kilkadziesiąt dekad. Na przełomie XX i XXI stały się głównymi bohaterami nowoczesnych aranżacji, ale fantastycznie odnajdują się również w projektach inspirowanych klasycznymi konwencjami. Występują w tak wielu zachwycających odsłonach, że znajdą dla siebie miejsce w każdym wnętrzu. Zaproś je do swojego!
Fotel uszak do salonu – czym się wyróżnia?
Fotel potocznie zwany uszakiem swoją uroczą nazwę zawdzięcza kształtowi. Elementem, który sprawia, że nie można go pomylić z żadnym innym fotelem wypoczynkowym, są charakterystyczne „uszy”, czyli subtelnie wystające, lekko zawinięte do środka, miękko wygięte rogi oparcia. Cała konstrukcja fotela zwykle jest umocowana na niskich nóżkach, ale może być też wsparta na płozach.
Międzynarodową popularność na niebywałą skalę mebel zyskał w wieku XX, ale mało kto wie, że jego historia sięga XVII wieku. Forma została zainspirowana kształtem królewskiego tronu, a pierwszy egzemplarz zagościł na dworze Ludwika XIV we Francji. Elegancki, wysublimowany wygląd spowodował, że mebel szybko stał się popularny wśród francuskich elit i zaczął zdobić coraz więcej salonów – również poza ojczyzną powstania.
Dziś jego urok jest doceniany przez miłośników rozmaitych stylów wnętrzarskich, a pierwotna forma jest odmieniana przez wszystkie dekoratorskie przypadki. Architekci chętnie biorą na warsztat efektowną konstrukcję i proponują rozliczne odsłony sylwetki pierwowzoru. Na rynku są obecnie dostępne warianty bujane, z podnóżkami, obrotowe czy rozkładane. Wszystkie w rozmaitych kolorach i z różnorodnymi wykończeniami. To już nie tylko symbol wysublimowanych, wytwornych wnętrz, ale również atrakcyjne uzupełnienie salonów nowoczesnych, skandynawskich czy shabby chic.
Fotel GAMMA czerwony
Cena regularna: 1199,-
Fotel GAMMA czerwony
Cena regularna: 1199,-
Fotel uszak z podnóżkiem, bujany czy rozkładany? Jak wybrać odpowiedni model?
Standardowy fotel wypoczynkowy uszak to model, który ma wysokie, lekko wygięte do wewnątrz oparcie z delikatnie zaznaczonymi „uszami” i zaoblonymi podłokietnikami oraz głębokie siedzisko. Na oparciu może pojawić się ozdobne pikowanie, a cała konstrukcja jest wsparta na stożkowatych nóżkach – najczęściej drewnianych. Najpopularniejsza tkanina obiciowa to welur, ale wśród tradycyjnych modeli można też z łatwością znaleźć warianty z innych gładkich materiałów w rozmaitych odsłonach kolorystycznych. Niektóre z nich występują w duecie z komplementarnym podnóżkiem przypominającym niski puf na nóżkach.
Fotel uszak w salonie może mieć również mniej typową konstrukcję, np. z opcją rozłożenia. Zwykle ma wówczas nieco masywniejszą formę, a dodatkowy mechanizm daje możliwość odchylenia i wysunięcia wbudowanego podnóżka na nogi. Funkcjonalność wymusza modyfikację profilu, zatem rozkładane uszaki nie opierają się na nóżkach, a siedzisko i podstawa mają zazwyczaj prostopadłościenny kształt.
Innym współczesnym wariantem jest bujany fotel uszak. Może mieć uproszczoną formę i niezwykle lekką wizualnie sylwetkę – z niskimi, wręcz symbolicznymi podłokietnikami – lub tradycyjną budowę. Wyróżniają go jednak szerokie płozy, które pozwalają na przyjemne kołysanie się w czasie siedzenia w fotelu. W salonie inspirowanym tradycyjnym stylem taki wariant zwykle znajduje miejsce u boku niskiego stoliczka i regału z książkami – w kąciku czytelniczym.
Do jakich mebli pasuje fotel uszak i jak dobrać jego kolor?
Fotel uszak we wnętrzu może pełnić różne funkcje i znakomicie odnajdzie się w salonach w wielu stylach, nie tylko tradycyjnych. Harmonijny efekt zależy od jego formy i koloru. Modele o tradycyjnym designie, wsparte na ludwikowskich nóżkach, z pikowanym oparciem i obiciem z weluru, pięknie dopełniają pałacowe wnętrza i komponują się z meblami w stylu glamour.
Z kolei minimalistyczne, lekkie odsłony, na delikatnych drewnianych nóżkach, z niskimi podłokietnikami, idealnie wpisują się w aranżację bazującą na meblach o prostych liniach, np. utrzymanych w estetyce skandynawskiej, organic czy minimalistycznej. W takich projektach efektownie prezentują się szczególnie te z gładką tapicerką, np. srebrnoszarą, kremową, taupe czy granatową.
Wyrazistym akcentem w nowoczesnym lub industrialnym salonie może być z kolei fotel w intensywnym kolorze, np. musztardowy, rubinowy czy szafirowy. Będzie harmonizować z meblami o geometrycznych formach, wykonanymi np. z ciemnego drewna lub czarnej, matowej płyty.
A jeśli gustujesz w projektach o nieco romantycznym wydźwięku, możesz zaprosić bujany fotel uszak do aranżacji shabby chic lub w stylu retro. Do białych mebli dekorowanych ornamentami i wykończonych złotymi detalami dobierz wówczas model z żakardową tapicerką z kwiatowym printem. Możesz zdecydować się również na opcję standardową z podnóżkiem w komplecie. Najlepiej, by kolorystyka bazowała na subtelnych, pastelowych odcieniach lub aby wzornictwo tapicerki nawiązywało do tkanin rodem z romantycznych angielskich wnętrz.
Fotel uszak we wnętrzu a styl aranżacji
Jak już wspomnieliśmy, inspiracji na fotel uszak w salonie w każdym stylu nie brakuje. Jeśli wahasz się, które wcielenie ludwikowskiego mebla będzie odpowiednie do Twojego projektu, możesz posłużyć się poniższymi wskazówkami. Dla każdego z aranżacyjnych nurtów typowe są inne cechy mebli wypoczynkowych. Oto najistotniejsze wyróżniki dla kilku popularnych nurtów:
- styl glamour: pikowanie, welurowa, lekko połyskująca tapicerka, fikuśny kształt, zaokrąglone podłokietniki, nóżki w stylu ludwikowskim;
- styl skandynawski/ japandi: tkaninowa, gładka tapicerka, prosty kształt, niskie podłokietniki, walcowate nóżki z drewna;
- styl industrialny: matowa tapicerka, geometryczny kształt, proste podłokietniki, metalowe nóżki;
- styl nowoczesny/ modern: tapicerka z tkaniny o wyraźnym splocie lub z deseniem, obły kształt, zintegrowane z oparciem podłokietniki, czarne nóżki;
- styl retro/ angielski: wzorzysta żakardowa tapicerka, tradycyjny kształt, zawinięte na zewnątrz podłokietniki, białe nóżki;
- styl naturalny/ organic: jednobarwna jasna tapicerka, minimalistyczny kształt, podłokietniki zintegrowane z obłym oparciem, jasnodrewniane nóżki.
Nowoczesne aranżacje salonu z fotelem uszakiem – jak je zaplanować?
Fotel uszak w małym salonie czy w przestronnym pokoju gościnnym może wyglądać naprawdę atrakcyjnie, ale warunek jest jeden: musi harmonijnie pasować do wszystkich elementów i konwencji. Na etapie planowania aranżacji warto przemyśleć nie tylko dobór mebla pod względem formy i kolorystyki. Ważne jest, by określić jego rolę i usytuować go w adekwatnym miejscu. Należy również zadbać o zachowanie odpowiednich proporcji. Zbyt masywny wariant nie będzie harmonizować z lekką, minimalistyczną aranżacją i przeciwnie – prosty fotel na subtelnych nóżkach zgubi się pośród wyrazistych mebli i dodatków.
Zastanów się zatem, ile miejsca możesz przeznaczyć na fotel i w jakiej funkcji ma Ci służyć. Jeśli chcesz stworzyć z jego udziałem kącik czytelniczy, wygospodaruj też miejsce na podnóżek, niewielki stoliczek i regał z książkami. Jeśli masz zamiar uszakiem dopełnić aranżację, możesz ulokować go np. przy lampie podłogowej w rogu pomieszczenia. Z kolei jeśli wpadł Ci w oko uszak obrotowy i zamierzasz wykorzystać go w kąciku home office, najlepiej wygospodaruj na tę strefę nieco więcej miejsca i pamiętaj, że musisz też uwzględnić przestrzeń do wysuwania fotela.
Przytulny salon z fotelem uszakiem – aranżacje w tradycyjnych konwencjach
Urządzasz klimatyczną, przytulną przestrzeń w duchu tradycyjnych, swojskich konwencji? Uwzględnij standardowy, minimalistyczny fotel w salonie. Inspiracją mogą być dla Ciebie projekty w stylu rustykalnym, cozy czy japandi. W ich przypadku dominantą są wszelkie elementy budujące nastrojową atmosferę i przytulność. Koniecznie więc zadbaj o elegancki stolik do fotela uszaka i ustaw na nim lampkę, która po zmierzchu wykreuje klimatyczną aurę. Nie zapomnij też o poduszkach i miękkim kocu. Przed fotelem rozłóż dywan z wysokim włosiem, np. typu shaggy, który ogrzeje Twoje stopy w jesienny wieczór podczas relaksującej lektury.
Jak oryginalnie zaaranżować fotel w salonie? Inspiracje dekoratorów
Przytulny salon z fotelem uszakiem może też czerpać estetyczne inspiracje z nowoczesnych motywów i odzwierciedlać współczesny design. W oryginalnych projektach warto postawić na odważne, eklektyczne zestawienia. Aranżacja salonu z fotelem w wyrazistym kolorze od razu zyska na świeżości i wyrazistości. Wyjątkowo oryginalną propozycją jest ulokowanie w pomieszczeniu mebla z intrygującą tapicerką, np. w pepitkę, kolorową kratę czy z obiciem typu patchwork. Niekonwencjonalna forma w połączeniu z oryginalną tkaniną gwarantują efekt wow! Nietuzinkowym towarzystwem dla takiego modernistycznego fotela mogą być designerskie dekoracje – lampa w kształcie buldoga, nowoczesna rzeźba bądź dekometryczny stolik z fibrobetonu lub kompozytu.
Fotele wypoczynkowe uszak do salonu
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 799,-
Przeczytaj również