powrót

3 pomysły na kuchnię w bieli

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Ponadczasowa, uniwersalna i wyjątkowo elegancka - tak najczęściej opisywana jest biała kuchnia. Meble w tym kolorze sprawdzają się doskonale zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Biel łączy się bowiem z rozmaitymi barwami, fakturami i wzorami, a także nadaje wnętrzom wrażenie lekkości i przestronności. Na jaką aranżację kuchni w tym kolorze warto się zdecydować?

Biała kuchnia w klasycznym wydaniu

Decydując się na styl klasyczny w kuchni, warto zapoznać się z meblami inspirowanymi stylem angielskim czy prowansalskim. Nie oznacza to jednak, że trzeba tym samym zrezygnować z nowoczesnych akcentów czy popularnego w ostatnich latach układu z wyspą. Warto jednak zadbać, aby białe meble kuchenne odznaczały się eleganckim frezowaniem i matowym wykończeniem.

Masywne formy, przeszklone fronty szafek, charakterystyczne szprosy czy zdobione krawędzie blatów - wszystko to doskonale wpisuje się w stylistykę klasyczną. Niemniej, za sprawą bieli, elementy te nie przytłaczają i nie sprawiają wrażenia staroświeckich. Wręcz przeciwnie: kolor ten optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrze. Biała kuchnia w stylu modern classic może być uzupełniona nowoczesnymi detalami, np. minimalistycznym oświetleniem czy metalicznymi dekoracjami. Współczesna klasyka powinna iść jednak w parze z wysoką funkcjonalnością, dlatego w trakcie planowania aranżacji, warto zadbać o takie aspekty jak m.in. gładko wysuwane szuflady, kosze cargo w szafkach czy wysokość blatu dostosowana do wzrostu domowników.

Nowoczesne zestawienie bieli z szarościami

Na aranżacje kuchni w białym kolorze bardzo często decydują się miłośnicy nowoczesnego lub minimalistycznego stylu. Wszystko za sprawą efektu przestronności i prostoty, które można uzyskać przy użyciu jasnych frontów (zwłaszcza tych wykończonych na połysk). Coraz częściej w kuchennych aranżacjach biel zestawiana jest z szarymi akcentami. Takie połączenie odznacza się eleganckim charakterem i wbrew pozorom - może zaowocować stworzeniem przytulnej atmosfery we wnętrzu. Co więcej, doskonale sprawdza się w nowoczesnych kuchniach, nawiązujących do stylu skandynawskiego czy loftowego.

Białe meble kuchenne w połączeniu z szarymi elementami (np. blatem, wyspą czy poszczególnymi frontami szafek) odznaczają się dużym potencjałem aranżacyjnym. Taka kompozycja kolorów współgra harmonijnie m.in. z nowoczesnym sprzętem AGD ze stali nierdzewnej. Ponadto biało-szare wyposażenie można śmiało zestawić z rozmaitymi materiałami wykończeniowymi np. z drewnem, szkłem, cegłą czy kamieniem. Dzięki temu to uniwersalne zestawienie pozwala także na szybkie metamorfozy aranżacji, zwłaszcza jeśli korzysta się z oferty modułowych mebli kuchennych.

Ponadczasowe połączenie bieli i drewna

Równie efektownie biel prezentuje się w towarzystwie szlachetnego drewna. To ponadczasowe połączenie sprawdza się zarówno we wnętrzach inspirowanych rustykalnym, jak i skandynawskim stylem. Stanowi doskonałą propozycję dla miłośników stonowanych odcieni oraz przytulnych wnętrz.

Sposobów na uzyskanie tego efektownego połączenia jest kilka. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie w kuchni białych frontów z drewnianymi blatami. Takie zestawienie sprawdzi się doskonale m.in. w nowoczesnych kuchniach, które są połączone z salonem. Można śmiało wykorzystać je również w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, które za sprawą dominującej bieli będą sprawiały wrażenie bardziej przestronnych. Inną opcją jest zestawienie jasnych frontów np. z drewnianymi korpusami szafek, uchwytami, słupami kuchennymi czy meblami wolnostojącymi np. witrynami.

Decydując się na tę ponadczasową kompozycję, warto wprowadzić do wnętrza żywe dodatki w postaci roślin, które doskonale wpisują się w aktualne trendy, za sprawą modnej stylistyki urban jungle. Podkreślą one naturalne piękno drewna i jeszcze bardziej ożywią jasną aranżację.

Jaką aranżację kuchni wybrać?

Jak widać biała kuchnia może występować w wielu wydaniach. Poza wspomnianymi zaletami, takimi jak rozświetlenie i optyczne powiększenie wnętrza, biel nigdy nie straci na swojej aktualności. Osoby, które mają wątpliwości co do wyboru określonego stylu mebli, powinny zapoznać się z ofertą kuchni modułowych.

Tego typu kolekcje mebli kuchennych nie tylko pozwalają na samodzielne zaprojektowanie niemal każdej konfiguracji i dopasowanie wystroju w oparciu o wymogi pomieszczenia, m.in. wymiary okien czy umiejscowienie przyłączy. Decydując się na kuchnię modułową, otrzymuje się także możliwość bezproblemowej zmiany frontów. W rezultacie po kilku latach można z łatwością odświeżyć lub całkowicie odmienić wystrój swojej kuchni. Wystarczy jedynie zastanowić się nad kolorem i stylem poszczególnych frontów i uchwytów.