Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Zero waste w kuchni, czyli idealne wykorzystanie przestrzeni dzięki meblom modułowym

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja kuchni powinna spełniać wymagania nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i ergonomiczne. Aby projekt był dostosowany do wymagań domowników, a tym samym wpływał na późniejszy komfort użytkowania wnętrza, warto zadbać o właściwy układ szafek i rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. Duże możliwości w zakresie efektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni dają meble modułowe.

Wyposażenie kuchni dopasowane do indywidualnych potrzeb

Najważniejszą zaletą mebli modułowych jest możliwość dobierania i łączenia dostępnych elementów, a co za tym idzie - samodzielnego stworzenia niemal każdej konfiguracji. W efekcie wyposażenie kuchni odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom domowników.

Znajdujące się w ofercie mebli modułowych szafki dolne i górne, a także słupki kuchenne, dostępne są w wielu wymiarach, a także mogą różnić się układem półek czy szuflad. To pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał danej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku małych lub nietypowych pomieszczeń (np. ze skosami). Ponadto w porównaniu z kuchnią na wymiar jest to rozwiązanie znacznie bardziej przystępne cenowo. Uzyskany efekt może być jednak taki sam, a więc meble kuchenne dopasowane pod względem wymiarów i kształtu pomieszczenia. Aby powstała konfiguracja wyglądała jak szyta na miarę, warto dokładnie przemyśleć projekt wnętrza.

Meble modułowe sprawdzą się w niemal każdym układzie zabudowy kuchni, m.in. w dwuliniowym lub G (polecany dla szerokich pomieszczeń), w kształcie litery L (dla długich i szerokich wnętrz) czy w kształcie litery U (najczęściej kuchnie otwarte na salon). Bez względu na to, który z nich okaże się odpowiedni dla danej przestrzeni, w trakcie planowania wyposażenia, warto zadbać o tzw. trójkąt roboczy. Mowa o układzie trzech najważniejszych elementów: lodówki, zlewozmywaka oraz płyty grzewczej, których odpowiednie umiejscowienie wpływa na komfort w trakcie przygotowywania posiłków.

Meble modułowe a funkcjonalne przechowywanie 

Decydując się na meble modułowe, można również liczyć na szeroki wybór praktycznych i pomysłowych rozwiązań w zakresie zagospodarowania poszczególnych szafek kuchennych. Mowa w tej kwestii o gładko wysuwanych szufladach o różnej pojemności czy funkcjonalnych koszach, dzięki którym wszystkie najważniejsze artykuły będą zawsze pod ręką. Co istotne, występują one w różnych wariantach np. wszystkie półki mogą wysuwać się jednocześnie z drzwiczkami (kiedy są do nich zamocowane) lub pojedynczo po otwarciu szafki (wtedy zamocowane są w jej wnętrzu).

Jeśli w wyposażeniu kuchni zaplanowana została narożna szafka kuchenna, warto wzbogacić ją w o funkcjonalny system zabudowy. Wówczas wystarczy jeden ruch, aby specjalne wysuwane półki przyciągnąć do siebie, a następnie wyjąć potrzebne produkty czy naczynia.

Meble kuchenne w wielu wariantach stylistycznych 

Poza ergonomią i funkcjonalnością wyposażenie kuchni powinno spełniać wymagania domowników w zakresie estetyki, a także współgrać ze stylem pozostałych wnętrz (zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest otwarte na salon). Oferta mebli modułowych umożliwia personalizację również na tym polu. Szeroki wybór frontów, blatów i korpusów wpisze się w gusta miłośników zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych.

Szafki kuchenne w wybarwieniu naturalnego drewna lub bieli, ozdobione np. eleganckimi uchwytami lub efektownymi szprosami, idealnie wpiszą się w tradycyjny wystrój w klimacie rustykalnym czy angielskim. Z kolei fronty wykończone z połyskiem będą doskonale prezentować się w minimalistycznych czy modernistycznych aranżacjach. Można je również śmiało zestawić niemal z każdym materiałem np. drewnem, szkłem czy metalem, które wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Co więcej, połysk w połączeniu z bielą sprawdzi się doskonale w kuchniach o ograniczonym metrażu, gdyż optycznie powiększy daną przestrzeń.

Niekwestionowaną zaletą kuchni modułowych jest bezproblemowa wymiana frontów na nowe. W ten sposób można w krótkim czasie odmienić charakter aranżacji kuchennej, a przy tym nie narazić się na duże koszty. Rozwiązanie to wpisuje się również w ideę zero waste, która metaforycznie użyta została w tytule. A ściślej mówiąc w dwie zasady tego stylu: reduce (ograniczaj) i reuse (używaj ponownie).

Meble modułowe to możliwość personalizacji projektu kuchni w całym znaczeniu tego słowa. Bogaty wybór poszczególnych elementów pozwoli na stworzenie ergonomicznej, funkcjonalnej, a zarazem stylowej przestrzeni.