powrót

Dodatki, dzięki którym odmienisz swoją kuchnię

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Odpowiednie wyposażenie kuchni wpływa nie tylko na jej wygląd, ale również komfort domowników i wykonywane przez nich codzienne czynności. W aranżacji kuchni możliwe jest połączenie praktycznych rozwiązań, ciekawego designu, a także dbałości o środowisko. Na jakie akcesoria kuchenne postawić, żeby stworzyć funkcjonalną, estetyczną i dobrze zorganizowaną przestrzeń?

Organizacja przestrzeni kuchennej

Właściwa aranżacja kuchni ułatwia oraz przyspiesza przygotowywanie posiłków. Kuchnia powinna być podzielona na 4 strefy: do przechowywania żywności, do przygotowywania posiłków, do gotowania i pieczenia oraz do zmywania. Dwie pierwsze znajdują się blisko siebie, dzięki czemu podczas gotowania ulubionego dania można łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Te natomiast powinny być zamknięte w pojemnikach, do których nie dostaje się wilgoć oraz zabrudzenia. W każdej strefie powinny znaleźć się akcesoria kuchenne, które usprawnią i zwiększą komfort pracy w kuchni oraz będą ciekawą dekoracją pomieszczenia.

eko dodatki do kuchni

Kuchnia zero waste w gotowaniu i urządzaniu

Filozofia zero waste w kuchni opiera się na ograniczaniu marnowania żywności oraz generowania śmieci i odpadów do minimum. Ideę tę warto wprowadzić ze względu na oszczędność pieniędzy i ochronę środowiska. Ten ekologiczny trend obejmuje szerokie spektrum: od świadomych decyzji zakupowych, przez odpowiednie przechowywanie żywności, aż po przetwarzanie produktów spożywczych.

Do śmietników na całym świecie trafia ponad miliard ton żywności rocznie. Można zmniejszyć tę liczbę, odpowiednio aranżując swoją kuchnię. Warto wziąć pod uwagę akcesoria do kuchni, które ułatwiają codzienną pracę, pozwalają na przechowywanie żywności oraz na jej proste przetwarzanie. Liczą się także akcesoria, które pomogą w utrzymaniu porządku w całym pomieszczeniu.

akcesoria do kuchni z chlebakiem i szklanymi pojemnikami

Przechowywanie żywności - pojemniki i chlebaki

Właściwe przechowywanie żywności pozwoli utrzymać ich świeżość, zapach i smak. Dzięki temu warto postawić na pojemniki na żywność, które pozwolą zarówno na przechowywanie, jak i schludne uporządkowanie produktów spożywczych w szafkach kuchennych, szufladach i na półkach. Można wybierać spośród opisanych pojemników lub postawić na własnoręczne zdobienie opakowań - na przykład za pośrednictwem naklejek, na których można napisać nazwę przyprawy lub produktu spożywczego. Słoiki lub pojemniki, które znajdują się w szufladach, powinny być opisane na wieczkach. Te, które umieścimy w szafkach, najlepiej okleić etykietą na ściance. Taka organizacja przestrzeni kuchennej pozwoli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również czas, który przeznaczamy na poszukiwanie konkretnych produktów spożywczych.

Szklane i metalowe pojemniki świetnie nadają się do przechowywania sypkiej żywności: cukru, soli, kawy, mąki, przypraw. Dekoracyjne słoiki, oprócz funkcji praktycznej, odgrywają także ogromną rolę w wystroju wnętrza. Zakup pojemników o tym samym wzorze i kolorze uzupełni w ciekawy sposób kuchenną aranżację.

Wybierając chlebak do kuchni, można postawić na tradycyjne rozwiązania oraz zakupić bambusowy pojemnik do przechowywania pieczywa. Coraz większą popularnością cieszą się również nowoczesne chlebaki o niestandardowym designie i modnej kolorystyce. W każdej wersji chlebaki spełniają swoją funkcję, chroniąc pieczywo przed wyschnięciem.

szklane pojemniki na przyprawy w zestawie

Akcesoria kuchenne z naturalnych materiałów

Ekologiczne podejście w aranżacji kuchni może opierać się również na zakupie akcesoriów i przyborów kuchennych, które nie są wykonane z plastiku, tworzyw sztucznych ani materiałów jednorazowych. Ręczniki papierowe i chusteczki można wymienić na bawełniane ściereczki. Plastikową deskę do krojenia warto zastąpić drewnianą lub wykonaną z włókien bambusa. Przyprawy w foliowych woreczkach lepiej przesypać do szklanych słoiczków wielokrotnego użytku. Równie praktyczne są drewniane przybory kuchenne – łyżki, ubijaki, łopatki czy innego rodzaju mieszadła. Niosą one za sobą również wartość sentymentalną – to ich podczas gotowania i pieczenia używały nasze babcie.

Zmiana stylu w kuchni nie wymaga dużych nakładów pracy. Można zrobić to w przyjemny sposób, wykorzystując praktyczne i estetyczne akcesoria kuchenne. Takie rozwiązania ułatwiają aranżację wnętrz, zachęcają do gotowania i spędzania czasu z bliskimi. Dzięki odpowiedniej organizacji przestrzeni do przygotowywania i przechowywania żywności spełnia się założenia filozofii zero waste, oszczędzając żywność, pieniądze, czas i miejsce w kuchni.

drewniana deska do krojenia oraz komplet norzy w drewnianym bloku