powrót

Aranżacja domowego biura dla mężczyzny

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zaciszny i stylowy gabinet to marzenie niejednego mężczyzny. Aranżacja domowego biura powinna sprzyjać koncentracji w trakcie pracy, a jednocześnie odzwierciedlać gust i charakter jego właściciela. Czego nie powinno zabraknąć w męskim gabinecie, aby odznaczał się wysoką funkcjonalnością i komfortem użytkowania? I o jakich dodatkach warto pomyśleć, aby podkreślić indywidualny charakter wnętrza?

Nowoczesna aranżacja domowego biura

Wielu mężczyzn ceni prostotę i praktyczne podejście w urządzaniu wnętrz. Z tego powodu powinni zwrócić uwagę na meble czy dodatki inspirowane nowoczesnymi stylami, zwłaszcza skandynawskim czy loftowym. Proste, geometryczne bryły, surowe materiały i stonowane kolory sprzyjają bowiem skupieniu w trakcie pracy czy chwili relaksu przed ekranem komputera.

Centralnym punktem domowego biura jest oczywiście biurko. W nowoczesnych aranżacjach warto postawić na modele stworzone z łączonych materiałów np. płyty imitującej beton, zestawionej z drewnianymi akcentami. Będą doskonale prezentować się w jasnych pomieszczeniach, stanowiąc tym samym mocny akcent kolorystyczny. Taka surowa stylistyka biurka będzie efektownie współgrać z drewnianymi czy metalicznymi dodatkami np. w postaci półek ściennych czy lampy stołowej. Do biurka w tej kolorystyce warto dopasować fotel o jaśniejszym odcieniu, aby całość nie okazała się zbyt monotonna. Można również śmiało pokusić się o żywe dekoracje w postaci roślin doniczkowych, które ożywią nieco wystrój gabinetu dla mężczyzny.

Warto jednak pamiętać, że poza samym designem, biuro mężczyzny musi spełniać wymogi użytkowe. Blat biurka powinien być umieszczony na wysokości ok. 72-75 cm (w przypadku wysokich mężczyzn może to być nawet 80 cm), aby kąt między ramieniem i przedramieniem użytkownika był prosty. Dodatkowo biurko powinno posiadać praktyczne miejsce na przechowywanie rozmaitych przedmiotów np. w postaci szafek czy półek. W pobliżu strefy pracy warto również umieścić kompaktowy kontenerek, którego kolorystyka będzie współgrać z odcieniem biurka.

Jeśli pomieszczenie ma służyć do przyjmowania potencjalnych klientów w domu, warto aby aranżacja domowego biura przewidywała obecność mebli wypoczynkowych. Nowoczesna kanapa czy minimalistyczny stolik kawowy wpłyną na komfort w trakcie ustalania warunków współpracy lub pozwolą odpocząć w chwili wolnej od pracy.

Klasyka we współczesnym wydaniu

Masywne biurko w ciemnym kolorze drewna doskonale wpisuje się w klasyczną stylistykę, która posiada szerokie grono zwolenników. Domowe biuro zachowane w tradycyjnym duchu emanuje elegancją i szykownym charakterem, a tym samym odzwierciedla osobowość mężczyzny. Klasyczne meble można jednak śmiało łączyć z nowoczesnymi detalami, w konsekwencji czego gabinet prezentuje się efektownie i sprzyja komfortowi pracy.

Eleganckie biurko w szlachetnym odcieniu drewna można zestawić z tradycyjnymi regałami i kontenerkami w tym samym kolorze. Na blacie można postawić lampę stołową z tekstylnym abażurem, która poza praktycznymi względami, podkreśli gustowny charakter aranżacji. W klasyczną stylistykę gabinetu dla mężczyzny doskonale wpisują się również skórzane ciemne akcenty np. w formie ergonomicznego fotela biurowego. Warto jednak wybierać modele z odpowiednio wysokim oparciem, dzięki któremu zapewnione zostanie odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego w trakcie wielogodzinnej pracy.

Jak sprawić, aby klasyczna aranżacja biura nabrała nieco współczesnego charakteru? Oczywiście za pomocą dodatków. Z pewnością można zapoznać się z ofertą metalicznych dekoracji czy oświetlenia np. w miedzianym odcieniu. Dużo w tym zakresie mogą również zdziałać odpowiednio dopasowane tekstylia - np. dywany i poduszki dekoracyjne w abstrakcyjne czy geometryczne wzory, a także nowoczesne plakaty i obrazy na ścianach.

Aranżacja na miarę prawdziwego hobbysty

Domowe biuro nie musi jednak odznaczać się formalnym czy eleganckim charakterem. Aranżacja gabinetu dla mężczyzny może odzwierciedlać pasję jego właściciela, a tym samym inspirować go do codziennej pracy i wyzwalać w nim pokłady kreatywności. Dostępne w sprzedaży meble czy dekoracje pozwalają stworzyć efektowną strefę pracy m.in. dla miłośników podróży, sztuki designu czy sportu. Osobisty akcent można wprowadzić już za pomocą naklejek ściennych, fototapet czy plakatów.

Można jednak iść o krok dalej i wybrać meble czy dekoracje nawiązujące do określonych dziedzin. Dla przykładu modele inspirowane stylem marynistycznym czy kolonialnym mogą oddawać naturę prawdziwego pasjonata podróży. Efekt ten potęguje obecność dekoracji w postaci map czy zegarów w stylu vintage. Z kolei modernistyczne biurka zestawione z metalicznymi figurkami i tekstyliami o abstrakcyjnych wzorach pomogą zbudować klimat godny m.in. projektanta grafiki.

Klasyczna elegancja czy nowoczesny design? Aranżacja domowego biura dla mężczyzny powinna przede wszystkim uwzględniać charakter i gust jego posiadacza. Poza aspektami wizualnymi, należy pamiętać, aby wybrane meble sprzyjały wielogodzinnej pracy przy biurku.