powrót

Nowe mieszkanie – od czego zacząć aranżację?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Po odebraniu kluczy do nowego mieszkania, następuje upragniony czas aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Pomimo tego, że do wystroju wnętrz przystępujemy po wykonaniu wszelkich prac wykończeniowych, ich projektowanie powinno się rozpocząć już na etapie stanu surowego. Wówczas wizja wymarzonego lokum ma szansę znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. O czym warto pamiętać w trakcie aranżacji nowego mieszkania?

Wybór spójnego stylu i kolorystyki

Podstawą stworzenia estetycznej aranżacji jest zachowanie spójności w zakresie stylu i kolorystyki, zarówno w obrębie jednego wnętrza, jak i sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Wówczas wszystkie elementy tworzą efektowną całość, co wpływa pozytywnie na walory wizualne mieszkania, jak i samopoczucie domowników.

Oczywiście wybór jednego stylu może okazać się niezwykle trudny, zwłaszcza jeśli podobają się nam różne akcenty, np. w klimacie angielskim i industrialnym. Zdefiniowanie preferowanej stylistyki na początkowym etapie planowania aranżacji mieszkania przełoży się jednak korzystnie na skupienie i skuteczność w trakcie poszukiwania mebli, dekoracji i innych dodatków.

Nie jest jednak powiedziane, że nie można łączyć różnych stylów. Współczesne trendy wnętrzarskie przewidują zestawienie np. klasycznych i nowoczesnych akcentów (tzw. modern classic). Warto jednak pamiętać, że takie połączenia wymagają dokładnego przemyślenia, a następnie konsekwencji na każdym etapie urządzania nowego mieszkania. Jeśli zatem zależy nam na uzyskaniu rustykalnego wystroju w nowoczesnej wersji, warto, aby był on spójny dla wszystkich pomieszczeń.

Równie istotne w trakcie aranżacji nowego mieszkania jest określenie palety kolorów. Warto ograniczyć się np. do trzech barw w danym wnętrzu, dzięki czemu uzyskana zostanie spójność i harmonia wystroju. Takie posunięcie ułatwi również znacznie wybór mebli, obrazów czy dywanów do danego pomieszczenia.

Wystrój nowego mieszkania a przemyślany dobór mebli

W trakcie poszukiwania mebli do nowego mieszkania, należy pamiętać nie tylko o tym, aby ich wygląd był spójny z wybranym stylem czy paletą kolorów. Warto również przemyśleć ich ilość. Obecnie na rynku developerskim popularne są mieszkania o powierzchni ok.50m2, dlatego zbyt duża ilość mebli może je przytłoczyć. Zresztą taki sam efekt można uzyskać nawet w przestronnych pomieszczeniach. Z tego powodu podczas urządzanie nowego mieszkania, warto zastanowić się, które meble okażą się niezbędne. Nie bez znaczenia jest uwzględnienie miejsca do przechowywania różnych przedmiotów np. szafa wnękowa czy łóżko z pojemnikiem.


Wybierając meble wypoczynkowe, np. sofę czy narożnik, należy koniecznie zwrócić uwagę na ich wymiary. Decydując się na zbyt dużą kanapę, możemy nie mieć już miejsca na umieszczenie wymarzonego fotel z podnóżkiem. Z kolei zbyt mała może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem na wypadek wizyty gości.

Umiejscowienie jadalni

Przystępując do wystroju nowego mieszkania, warto zastanowić się nad miejscem spożywania posiłków. W zależności od dostępnego metrażu czy ilości mieszkańców strefa jadalniana może być umiejscowiona w kuchni lub w salonie. Wiele osób zapomina o tym aspekcie, w efekcie czego stół i krzesła są ustawiane w kącie pomieszczenia, powodując tym samym duży dyskomfort w trakcie wspólnych posiłków. W trakcie aranżacji mieszkania warto więc uwzględnić odpowiednią ilość przestrzeni na ustawienie zestawu jadalnianego. Dużym potencjałem w tym zakresie cieszą się mieszkania, w których kuchnia jest połączona z salonem. Jeśli jednak projekt nie uwzględnia takiego rozwiązania i konieczne jest wyburzenie ścianki, decyzję tę należy podjąć na etapie prac remontowych.

Przedpokój

Zwykle aranżacja tego pomieszczenia odbywa się na samym końcu, w konsekwencji czego poświęca się jej najmniej uwagi. A przedpokój to przecież swoista wizytówka domu - pierwsze wnętrze, które widzą goście po wejściu. Warto zatem, aby jego wystrój zapowiadał styl mieszkania, który został wcześniej zdefiniowany. Co istotne, przedpokój pełni również ważną funkcję komunikacyjną pomiędzy pozostałymi pomieszczeniami. Warto mieć to na uwadze, wybierając szafki na buty, słupki, wieszaki czy pufy. W małych pomieszczeniach warto wybierać szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie będą zajmować dodatkowego miejsca w trakcie otwierania, a także pomieszczą niektóre domowe sprzęty.

Aranżacja nowego mieszkania powinna być planowana już w trakcie prac wykończeniowych. Zachowanie spójności w zakresie stylu i kolorystyki, a także przemyślany dobór mebli to podstawa w stworzeniu estetycznej i komfortowej przestrzeni do życia.