Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Aranżacja pokoju dziecięcego. O czym trzeba pamiętać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym dziecko poznaje świat, ale także siebie i swoje zainteresowania. Zamiast szczegółowo planować każdy centymetr wnętrza, warto postawić na rozwiązania, które pozostawią młodemu człowiekowi przestrzeń pobudzającą wyobraźnię i swobodę do nauki, rozwijania swoich pasji, zabawy. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze powinno być funkcjonalne i przestronne, ale jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo. Jakie meble i dodatki wybrać do takiego projektu?

Nawet jeśli nigdy nie przykładałeś do tego wagi, warto przyjrzeć się podstawowym założeniom metody Montessori. Skupia się ona na zapewnieniu dziecku narzędzi i możliwości rozwijania zainteresowań oraz cennych umiejętności społecznych we własnym tempie i w bezpiecznych warunkach. Czym się charakteryzuje wystrój takich pokoi dziecięcych? Ceniona jest tu przede wszystkim dobra organizacja i otwarta przestrzeń do zabawy, która nie ogranicza ruchów i wyobraźni. Wszędzie można stworzyć udaną aranżację — nawet w małym pokoju dziecięcym w bloku czy w pokoju dziecka ze skosem. Meble i szereg produktów z Salonów Agata pomogą zaaranżować każde wymagające wnętrze. Inspiracji dostarcza internet — na stronie internetowej agatameble.pl można znaleźć wiele kolekcji funkcjonalnych mebli i pomysłów na ich wykorzystanie w Twoim domu.

Niezbędne meble w pokoju dziecięcym — łóżko, szafa, biurko

Każdy, nawet mały pokój dziecięcy musi być wyposażony w podstawowe meble, które stworzą strefy do nauki, zabawy i odpoczynku. Organizowanie kącika do nauki warto rozpocząć już w przypadku przedszkolaka, jednak wtedy zrezygnujmy jeszcze z „dorosłego” biurka. Mały stolik i krzesełko dopasowane do wzrostu dziecka (np. w postaci różowego fotela biurowego, żółtego fotela biurowego czy bardziej neutralnego czarnego fotela biurowego) będą wystarczające do potrzeb malucha. Pamiętajmy, że dziecko powinno swobodnie opierać stopy o podłogę, najlepiej pod kątem 90 stopni. Niech pójście pierwszoklasisty do szkoły będzie dobrym pretekstem do urządzenia mu przestrzeni do nauki „z prawdziwego zdarzenia”, wciąż pamiętając o dopasowaniu kluczowych mebli do wzrostu młodego człowieka. Jeśli siedząc na krześle, Twoja pociecha ciągle nie sięga stopami do podłogi, zainwestuj w podnóżek. Bardzo ważne jest, aby dziecko zachowywało prawidłową postawę. Wysokość biurka dla dziecka w wieku 6-7 lat powinna wynosić 52 cm, dla 7-8 lat – 58 cm, dla 9-11 lat – 70 cm. Dla maluchów do 6 roku życia wystarczą stoliki o wysokości 40-45 cm. Przy okazji urządzania strefy do nauki nie zapominaj również o lampce na biurko!

W pokoju starszaka najwygodniejszym rozwiązaniem będzie biurko z obszernym blatem, które pozwoli wygodnie odrabiać zadania domowe, ale przyda się również podczas pracy nad projektami naukowymi lub twórczymi. Warto również wyposażyć taką przestrzeń w organizery na niezbędne przybory, które zwiększą komfort użytkowania, a także półki na te zdjęcia i dekoracje, które wiele znaczą dla naszej pociechy.

Jeśli chodzi o łóżko, pamiętaj o zasadach ergonomii. Dzieci szybko rosną i może się zdarzyć, że wymiana mebli na pasujące do wzrostu stanie się koniecznością prędzej niż myślisz. Już od ok. trzeciego roku życia spokojnie możesz przenieść malucha z niemowlęcego łóżeczka do łóżka o wymiarach 90 × 200 cm lub większego. Jeśli boisz się o jego bezpieczeństwo, zamontuj barierkę, którą usuniesz, gdy uznasz, że jest zbędna. Zgodnie z metodą Montessori, jeśli metraż w pokoju dziecięcym na to pozwala, postaraj się umieścić tak duże łóżko, jak tylko to możliwe — spokojnie może mieć wymiar 120 × 200. Pamiętaj, że łóżko to nie tylko mebel, który służy do snu i wypoczynku. To także miejsce do nauki podczas czytania książek czy podręczników oraz przestrzeń do kreatywnej zabawy. Starszaki docenią spory materac w sytuacjach, gdy będą przyjmowały rówieśników na nocleg, ponadto doceni go także każdy rodzic, któremu czasem zdarza się zasypiać razem ze swoją pociechą.

Szafa to stosunkowo kontrowersyjny mebel w metodzie Montessori, jednak jest niezbędny w każdym pokoju dziecięcym. Jeśli decydujesz się na pełnowymiarową szafę w pokoju małego dziecka, pamiętaj o urządzeniu jej wnętrza w sposób dopasowany do jego wzrostu. Pięcioletnie dziecko bez problemu dosięgnie do półki znajdującej się na wysokości 130 cm, a w wieku 7 lat – do 150 cm. Jednak nawet dwulatek potrafi (i chce!) dokonywać wyborów. Jeśli stworzysz mu odpowiednie warunki — np. wieszając ubrania na wieszakach, do których swobodnie dosięgnie lub segregując na oznaczonej ilustracją półce spodnie czy T-shirty — możesz mieć pewność, że odpowiednio wspierasz jego samodzielność od najmłodszych lat. Zadbaj więc o to, by w szafie wszystkie ubrania znajdowały się na wyciągnięcie ręki. Półki na wyższych kondygnacjach zaaranżuj, umieszczając w nich np. odzież sezonową, rzadko używane zabawki itp.

Aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki — nie tylko róż i fiolet

Przyjęło się, że dziewczęca aranżacja pokoju dziecięcego to wszechobecny kolor różowy. Tymczasem pokój dla dziewczynki może zupełnie odbiegać od konwencjonalnych stereotypów. Pamiętaj, że to nie Ty będziesz spędzać czas w tej przestrzeni, a Twoja córka, i to głównie dla niej ją tworzysz. Przedyskutuj z dzieckiem, czego oczekuje od nowego pokoju i jakie barwy chciałoby zawrzeć w aranżacji. Być może będą to kwiatowe tapety na ścianie, ale wcale nie w jasnych tonach, a wręcz przeciwnie — w wyrazistym stylu i ciemnym kolorze?

Pamiętaj też, że gusta dzieciaków szybko się zmieniają i może się zdarzyć, że po kilku latach pokój małej dziewczynki będzie wymagał aktualizacji. Wybieraj uniwersalne meble. Te w białym kolorze mogą okazać się najodpowiedniejsze, ponieważ będą świetnie pasowały zarówno do mocno dziewczęcych aranżacji w różach czy fioletach, jak i wtedy, gdy córka z nich „wyrośnie”. Całość wykończ dodatkami — dziewczęce pufy, dywan dla dziewczynki czy toaletki na bibeloty z całą pewnością zadowolą gusta młodej damy.

Dodatki do pokoju dla chłopca — kolory, tkaniny, meble

Chłopaki mają swój świat, i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Ta przestrzeń wymaga nie mniejszej uwagi jak aranżacje przeznaczone dla dziewczynek. Wiedz też, że ściany w konwencjonalnym błękicie już dawno stały się passé — w zamian częściej stosuje się jasne kolory jak biel, beż czy gołębią szarość.

Dzieciaki są bardzo zmiennymi istotami, więc ciężko je zadowolić. Zadbaj o to, by meble były w uniwersalnych kolorach, takich jak brąz lub biel, dzięki czemu wykorzystasz je nawet wtedy, gdy wspólnie zechcecie wprowadzić nutę świeżości w pokoju chłopięcym. Jak to osiągnąć? Oczywiście dodatkami!

Urządzając pokój dla chłopca, weź pod uwagę jego aktualne zainteresowania. Jeśli kolekcjonuje resoraki, zadbaj o półkę, na której będzie mógł godnie wyeksponować swój zbiór. To przy okazji świetny sposób na trening utrzymywania porządku. Oddziel od siebie strefy nauki, odpoczynku i zabawy. Wspaniałym dodatkiem może być pufa, która może służyć do czytania lub grania, pościel z ulubionym motywem bajkowym, motoryzacyjnym lub zwierzęcym, a także dziecięcy dywan z drogą.

W Salonach Agata można znaleźć wiele dodatków do pokoju chłopięcego i dziewczęcego, dzięki czemu każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie.

Jak zmieścić wszystkie niezbędne meble w małym pokoju dziecięcym?

Mały pokój dziecięcy stwarza nie lada komplikacje podczas meblowania. Nie można bowiem zapominać, że pokój dziecka musi spełniać jednocześnie wiele funkcji. Czy to oznacza, że urządzenie funkcjonalnej aranżacji jest możliwe tylko w pomieszczeniach o dużym metrażu? Nie, ponieważ meble mogą nie tylko pobudzać kreatywność, ale także kreatywnie wykorzystywać przestrzeń. To właśnie można osiągnąć, wybierając modele wielofunkcyjne, np. łóżko z wbudowanymi półkami i szufladami, podnoszone łóżko ze schowkiem czy nadstawki na biurko pełniące jednocześnie rolę dodatkowych półek na drobiazgi. Sprytne umieszczenie miejsca do przechowywania pozwala zaoszczędzić cenne miejsce nawet w małym pokoju dziecięcym w bloku albo w pozornie nieustawnym pokoju dziecka ze skosem.

Wykorzystaj każdy potencjał pomieszczenia: wysokie regały mogą sięgać aż pod sufit, dzięki czemu sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe. Zapewnią ponadto dużo miejsca do przechowywania. Twórz złudzenia optyczne — wąski pokój dla dziewczynki można w prosty sposób urozmaicić i zarazem wizualnie powiększyć, dodając lustra. Odbiją światło i sprawią, że przestrzeń będzie bardziej otwarta. W małych przestrzeniach staraj się unikać dużych wzorzystych dywanów. Zamiast tego wybieraj dywany dla dzieci w jednolitym kolorze. Pomalowanie pokoju jasnymi kolorami sprawi, że będzie on bardziej przestronny, zwłaszcza jeśli do pomieszczenia nie wpada dużo naturalnego światła. Meble niech będą w kolorze zbliżonym do ścian, co sprawi, że pomieszczenie optycznie wyda się większe. Być może nie przypuszczasz, jak wiele możliwości stwarza okno w pokoju dziecka. Aranżacje okna z wysoko zawieszonym karniszem (sporo wyżej niż górna krawędź okna) sprawiają, że sufit wydaje się wyższy, a cały pokój bardziej przestronny.

Nie bój się kolorów i wzorów. Najciekawsze projekty pokoi dziecięcych

Pokoje dziecięce to najbardziej kreatywne, kolorowe i wesołe wnętrza w naszych czterech ścianach. Nie bój się zatem odważnych kolorów i wzorów, jednak zachowaj umiar. Pamiętaj, że gusta i preferencje dzieci zmieniają się wraz z dorastaniem. Chociaż zapewne Twoja pociecha chciałaby odzwierciedlić ulubione kolory, motywy, postaci bajkowe lub z popkultury w wystroju swojego pokoju, to nierozsądnym jest remontować pokój wraz z każdym nowym trendem.

Istnieją jednak pewne metody, które można zastosować, aby znaleźć „złoty środek”: zaprojektuj pokój w neutralnej palecie, uwzględniając podobny odcień na ścianach, meblach, suficie i stałych elementach wyposażenia. Będą służyły jako baza do odważnych akcentów — tych, które wciąż się zmieniają. Naklejki ścienne to świetny sposób na wprowadzenie koloru i ulubionej postaci lub wzoru do pomieszczenia. Możesz również uwzględnić preferencje kolorystyczne swojego dziecka na pościeli, zasłonach, poduszkach czy narzutach.

Najciekawsze projekty pokoi dziecięcych to te, które rosną wraz z dziećmi, pobudzając kreatywność i dając swobodę wyboru. Są jednak pełne prostych rozwiązań, a wszystkie te znajdziesz w Salonach Agata.