powrót

Jak wybrać łóżko do pokoju dziecięcego?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybranie odpowiedniego łóżka do pokoju dziecięcego jest dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem. Z punktu widzenia dorosłych meble powinny być w pierwszej kolejności funkcjonalne, ale dla latorośli liczy się przede wszystkim wygląd. Jak zatem wybrać odpowiedni model łóżka dla dziecka?

Łóżko do pokoju dziecięcego czy rozkładana sofa?

Zastanów się, ile miejsca możecie przeznaczyć na strefę wypoczynkową w pokoju dziecka. Jeśli zmieści się w nim tradycyjne łóżko, warto w nie zainwestować. Obecnie kręgosłupy dzieci są wyjątkowo obciążone przez ciężkie tornistry, długie przesiadywanie przy biurku oraz korzystanie ze smartfonów – dzieci potrzebują więc wygodnego miejsca do odpoczynku, a łóżko z dopasowanym materacem zapewnia pełnię wygody.

Zaletą łóżka jest to, że nie wymaga rozkładania i składania – można się na nim położyć w każdej chwili. Co więcej, łatwo jest je dobrać do naszych potrzeb. Pamiętaj, że na łóżko składa się nie tylko rama, ale też stelaż oraz materac. Zazwyczaj trzeba je kupić oddzielnie. Nie jest to jednak wada – dzięki temu można samemu zdecydować, jakie właściwości będzie miał materac dla dziecka. Odpowiednia twardość oraz starannie dobrane funkcje zapewnią spokojny i komfortowy sen małemu użytkownikowi.

Pokój dla gracza

Sofa rozkładana jednoosobowa to konieczny wybór, jeśli pokój dziecka jest niewielki. Nie oznacza to, że nasza pociecha jest skazana na niewygodę podczas spania. Gdy masz wątpliwości co do poziomu komfortu sofy dziecięcej, alternatywą jest użycie materaca nawierzchniowego, zwanego również topperem. Podobnie jak w przypadku standardowych materacy, tutaj również możesz dobrać odpowiednią twardość i konstrukcję odpowiadającą potrzebom dziecka. W ciągu dnia topper można zwinąć w rulon i ukryć go np. w szafie.

Łóżko do pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Pokoje dziecięce zazwyczaj są niewielkie. Dlatego należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, zanim wybierze się łóżka dla dzieci do małego pokoju:

  • Wymiary – upewnij się, że łóżko na pewno się zmieści. Sprawdź przy tym, czy dziecko będzie miało do niego łatwy dostęp oraz odpowiednio dużo miejsca, by wstać.
  • Materiał wykonania – łóżko jest zakupem na lata, dlatego zwróć uwagę na jego konstrukcję. Istotny jest przy tym wiek przyszłego użytkownika. Tkaninowe obicia są świetnym rozwiązaniem dla młodzieży, jednakże niekoniecznie sprawdzą się w przypadku małego dziecka, któremu zdarza jeść w łóżku, a później wytrzeć o nie rączki.
  • Potrzeby użytkownika – obecnie łóżka dziecięce i młodzieżowe to nie tylko klasyczne „jedynki” o wymiarach 90 x 200 cm. Jeśli nasze dziecko dorasta, warto kupić szersze łóżko, które zapewni mu większy komfort. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu z wysokim, miękkim zagłówkiem, o który można się wygodnie oprzeć. Wówczas kręgosłup dziecka będzie miał zagwarantowaną bezpieczną pozycję.
  • Dodatkowe wyposażenie łóżka dla dzieci do małego pokoju mają wiele interesujących dodatków, które pomogą Ci odpowiednio zorganizować przestrzeń. Niektóre z nich mają wbudowane szuflady oraz pojemniki, np. na pościel. Co ważne, jeśli nie od razu zdecydujesz się na zakup takiej ramy, nic straconego. Gdy po pewnym okresie użytkowania dojdziesz do wniosku, że przydałyby się dodatkowe schowki, łatwo je dokupisz.

Dostępne dodatki do łóżek to nie tylko szuflady i półki. Znajdziesz również dodatkowe wysuwane materace, które są bardzo przydatne, gdy dziecko zaprosi kogoś na noc. Ciekawym rozwiązaniem są dostawki do łóżka, mogące służyć jako stoliczek nocny i miejsce do przechowania.

Pokój dla dziewczynki - łóżko i fotel

Łóżko do pokoju dziecięcego – jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni?

Gdy masz już wybraną ramę łóżka do pokoju dziecięcego, musisz jeszcze tylko zdecydować, jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni. Podczas zakupu tego produktu upewnij się, że jego wymiary zostały odpowiednio dobrane do ramy łóżka. Następnie weź pod uwagę indywidualne aspekty – wagę oraz preferencje dziecka. W przypadku łóżka dla 3-latka najlepszym wyborem jest materac piankowy. Na rynku dostępne są modele tworzone z dwóch warstw o różnych twardościach, aby w razie zmiany upodobań użytkownik nie musiał wymieniać materaca – wystarczy go odwrócić, by zmienić właściwości powierzchni spania.

Łóżko w pokoju dziewczynki

Dla dzieci z wadami kręgosłupa przeznaczone są materace ortopedyczne. Osoby ze schorzeniami pleców powinny spać na podłożu o profilowanym kształcie, który zmniejszy ból oraz dobrze wpłynie na krążenie krwi. Niektóre materace ortopedyczne mają specjalne wypustki, które pobudzają receptory i delikatnie masują ciało.

Jeśli masz w domu małego alergika, sprawdź, czy dany materac będzie dla niego odpowiedni. Warto wówczas szukać produktu wyposażonego w pokrowiec, który łatwo zdjąć i wyprać. Ponadto zwróć uwagę na materiał – upewnij się, że zapewnia dobrą wentylację, a także odprowadza wilgoć – dzięki temu zminimalizujesz liczbę roztoczy.

Łóżko w pokoju dla nastolatka - kosmos

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby po dniu pełnym wrażeń jego pociecha mogła odpocząć w swoim łóżku. Łóżka dla dzieci do małego pokoju także mogą być wygodne i praktyczne. Wybierając łóżko do pokoju dziecięcego, warto połączyć estetykę oraz funkcjonalność, aby zarówno rodzic, jak i jego dziecko byli zadowoleni z wyboru.