powrót

Aranżacja stołu na przyjęcie urodzinowe

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urodziny to doskonała okazja by urządzić przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Odpowiednie dekoracje i odświętna zastawa stołowa podkreślą uroczysty charakter poczęstunku i sprawią, że wspomnienia z imprezy pozostaną na długo w pamięci jubilata i zaproszonych gości. Sprawdź, jak wszystko dobrze przygotować!

Jak wybrać zastawę stołową na przyjęcie dla dziecka?

Dla malucha urodzinowe przyjęcie to wielkie wydarzenie. Z ekscytacją oczekuje tortu i prezentów, a otoczka całego wydarzenia jest dla niego niezwykle istotna. Nie ma tu miejsca na kompromisy – dekoracje i aranżacja stołu powinny być perfekcyjnie dobrane, by nie narażać dziecka na rozczarowanie. Małe fanki księżniczek, brokatów i różowego koloru z pewnością docenią starania mamy, która nakrycie stołu przygotuje zgodnie z gustem córki. Różowe talerze, papierowe serwetki z bajkowym motywem i złote confetti rozsypane na białym obrusie zachwycą każdą ubóstwiającą bajki o królewnach dziewczynkę.

Dekoracja stołu na urodziny dziecka mniej zafascynowanego bajkowymi klimatami może odwoływać się do świata zwierząt. Ceramiczne talerzyki z motywem przedstawicieli fauny przypadną do gustu niejednemu maluchowi. W połączeniu z serwetkami zdobionymi liściastym, tropikalnym motywem stworzą wystrój odzwierciedlający dziecięcą radość. Przeniosą gości do dzikiej, magicznej dżungli, gdzie pomiędzy egzotycznymi roślinami przemykają niesforne małpy a na gałęziach zasiadają wielobarwne papugi.

Jaka zastawa na przyjęcie osoby dorosłej?

Urządzając przyjęcie urodzinowe dla osoby dorosłej, warto postawić na nowoczesne dekoracje stołu utrzymane w stonowanych kolorach. W ostatnim czasie niezwykle modne są elementy zastawy oraz tekstylia w kolorze czarnym i złotym. Dobrym wyborem zawsze będą klasyczne szklanki, kieliszki oraz karafki wykonane z wysokogatunkowego szkła – swobodnie możesz bawić się barwami tekstyliów stołowych i dekoracji, gdyż transparentne szkło pasuje do każdej aranżacji. Tradycyjne bieżniki i obrusy można zastąpić podkładkami z tkaniny lub tworzywa, jednak należy pamiętać, że jest to o wiele mniej eleganckie rozwiązanie. Nie zapomnij też o kwiatach – umieszczone w ciekawym wazonie mogą stanowić jedyną, ale niezwykle efektowną dekorację stołu.

Jak ustawić zastawę na stole?

Dekoracja stołu w domu stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie przykładają zbytniej wagi do aranżacji głównego miejsca w jadalni. Jak prawidłowo ułożyć nakrycia i uniknąć wpadki? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, obrus powinien zwisać 20 lub 30 centymetrów z każdej strony. Jeśli pragniesz uniwersalnego i eleganckiego obrusa, postaw na klasyczną biel. Pasuje do wszystkiego i wspaniale koresponduje z kolorowymi dodatkami.

Jak ułożyć talerze na stole? Najpierw postaw płytki talerz obiadowy, na nim głęboki - przeznaczony na zupę. Alternatywnie, jeśli planujesz podanie przystawek – zastąp go mniejszym talerzykiem na przekąski. Współcześnie na popularności zyskują tak zwane podtalerze, czyli najprościej mówiąc podstawki. Kiedy goście już spożyją główny posiłek, możesz wymienić zastawę obiadową na kawową.

Wbrew pozorom, ułożenie sztućców i serwetek na stole również jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Widelce połóż z lewej strony talerza (najpierw do dania głównego, potem do ryby, a następnie sałatki), łyżkę do zupy i nóż zwrócony ostrzem w kierunku talerza – z prawej. Sztućce deserowe powinny znaleźć się nad naczyniem. Kiedy cała zastawa obiadowa znajdzie się na stole, zajmij się szklankami oraz kieliszkami na wino i inne napoje. Ustaw je po prawej stronie od talerza. Serwetki - złożone w kwadrat, trójkąt bądź inną estetyczną formę - możesz umieścić na talerzu do przystawek lub położyć po lewej stronie od nakrycia. W przypadku spotkania, które wymaga eleganckiej oprawy – najlepszą opcją będą serwetki z tkaniny. Z kolei papierowe to dobry wybór, jeśli przyjęcie jest nieformalne.

Dekoracja stołu na urodziny - puść wodze fantazji

Nieczęsto zdarza się okazja, by świętować urodziny – jest tylko jeden taki dzień w ciągu całego roku. Zasady zasadami, ale jeśli masz możliwość zaszaleć z aranżacją stołu – zrób to! Jedyne ograniczenie stanowi funkcjonalność - pamiętaj, by na stole znalazło się miejsce na wszystkie potrawy i elementy zastawy, zadbaj też o wygodę gości. Jeśli te warunki są spełnione – możesz bawić się kolorami, wzorami i fakturami. Każde dziecko będzie szczęśliwe i dumne, jeśli o jego przyjęciu urodzinowym koledzy będą wspominać z zachwytem. Warto więc poświęcić nieco czasu, by wywołać radosny uśmiech u pociechy.

Nie tylko najmłodszym jubilatom sprawi przyjemność niezwykła oprawa urodzinowej imprezy. Dorośli zwolennicy elegancji mogą podczas dekorowania stołu postawić na niezwykle modne ostatnio motywy kwiatowe bądź połączenie granatu czy czerni ze złotem. Osoby ceniące oryginalność i nietuzinkowość zadowoli mnogość barw i wzorów dostępnych w ofercie dekoracji i zastawy stołowej – spośród wielu opcji z pewnością skomponują zachwycającą gości aranżację.