powrót

Jak urządzić jadalnię w stylu nowojorskim?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl nowojorski kładzie nacisk na jasne barwy, eleganckie materiały, klasyczne formy i dbałość o detale, dlatego wymaga starannego doboru dodatków. Aranżacja jadalni na wzór apartamentowców rodem z Manhattanu sprawi, że Twoje mieszkanie zyska wyjątkowy, wykwintny charakter, podyktowany pięknym wyposażeniem i unikalnym działaniem światła.

Aranżacja jadalni w stylu nowojorskim

Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy, jeżeli chodzi o wspomniany sposób dekoracji wnętrz, jest elegancja widoczna niemalże w każdym elemencie. Można ją dostrzec w prostych, symetrycznie względem siebie ustawionych meblach. W aranżacji jadalni największą rolę odgrywa stół w stylu nowojorskim – narzuca kształt i kolorystykę pozostałym, otaczającym go przedmiotom. W przypadku stołu ważna jest prostota konstrukcji, surowe piękno i klasyczna forma.

Nieodłączną częścią jadalni są krzesła. Kompletując ich zestaw, połóż nacisk nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność, dzięki której meble te zapewnią Ci wymarzony komfort – podczas spożywania posiłków, pracy z komputerem czy porannego picia kawy. Krzesła w stylu nowojorskim charakteryzują się nieco owalnymi, opływowymi oparciami, wyściełanymi miękką, neutralną tkaniną. Barwa drewna i tkaniny obiciowej powinny współgrać z przyjętą kolorystyką pomieszczenia.

Aranżacja jadalni nie ogranicza się jedynie do wyboru krzeseł czy stołu. Ważną rolę odgrywają też inne meble – styl nowojorski uwielbia witryny, będące doskonałym miejscem do przechowywania serwisu i napojów. Wybierz pojedyncze lub podwójne kolumny szafek, najlepiej nawiązujące estetyką do pozostałych elementów wystroju.

Dodatki w stylu nowojorskim

Styl nowojorski we wnętrzach objawia się w zamiłowaniu do sztuki. Zgodne z charakterem i kolorystyką jadalni obrazy są dowodem zarówno wysublimowanego gustu, jak i osobowości domowników. Estetykę pomieszczenia skutecznie wzmocnią ilustracje umieszczone w minimalistycznych ramach – zarówno te, przedstawiające krajobrazy, jak i barwne abstrakcje czy portrety ikon popkultury. Co powiesz na czarno-białą panoramę Nowego Jorku? Do stylu nowojorskiego pasuje idealnie.

Dodatki do jadalni, takie jak bieżniki czy wazony, wydają się mało istotnym uzupełnieniem gotowego już zestawu, ale nie ignoruj ich. Starannie dobrane mogą zdziałać cuda! W nurcie nowojorskim postaw na jasne, stonowane barwy, rozświetlające wnętrze jadalni. Najczęściej wykorzystuje się beże, biel, szarości, ale równie dobrze możesz sięgnąć po kontrastującą czerń. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyozdobić jadalnię w stylu nowojorskim akcentami mocnych kolorów lub pasteli – warto to jednak czynić z umiarem, by zachować wyrafinowany charakter aranżacji.

Rola światła w stylu nowojorskim

Meble w stylu nowojorskim zazwyczaj połyskują – czy to za sprawą wykończenia powierzchni, czy przeszklonych elementów. Dlaczego? W tak wystylizowanym wnętrzu niezwykle istotne jest światło – również te odbijane przez błyszczące powłoki wyposażenia. Należy zatem zadbać również o odpowiednie oświetlenie.

Jadalnia – jak urządzić to pomieszczenie, wprowadzając dostateczną ilość światła? Zrezygnuj z rolet, bo mogłyby wprowadzić niepotrzebny półmrok. Postaw na otwartą przestrzeń i odsłonięte szyby, ewentualnie otulone zasłonami, lecz koniecznie jasnymi, z lekkich materiałów. Lampa wisząca czy sufitowa powinna znaleźć się nad blatem stołu, jednak warto zadbać o to, by światło nie było zbyt oślepiające. Proste, smukłe świece usadowione na kryształowych czy chromowanych świecznikach mogą być dodatkowym źródłem światła – gwarantując intymną atmosferę podczas obiadów w gronie rodziny i przyjaciół.

Urządzając jadalnię odwzorowującą amerykańskie wnętrza z hitów filmowych zwróć uwagę na lustra, które odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń. Do jadalni w stylu nowojorskim możesz dobrać te w monochromatycznych, minimalistycznych ramach. Równie trafnym wyborem będą zwierciadła w oprawione w ozdobne – złocone lub srebrne – ramy.

Przy odrobinie wysiłku i dbałości o konsekwencję – możesz urządzić jadalnię niczym z nowojorskiego apartamentowca. Pomyśl, jak wspaniale byłoby usiąść przy elegancko zastawionym stole, powoli sączyć drink Manhattan i słuchać muzyki Francka Sinatry. A to wszystko w ciepłym blasku świec odbijającym się w taflach luster i meblach wykończonych na wysoki połysk. Nasze meble i dodatki sprawiają, że to wszystko jest w zasięgu ręki!