powrót

Stół okrągły, kwadratowy czy prostokątny - jaki mebel wybrać do swojej jadalni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Stół od wieków pełni niezwykle ważną rolę w domowej przestrzeni. Niegdyś do posiłków zasiadano przy nim jedynie podczas najważniejszych świąt i uroczystości, a na co dzień pełnił funkcję ołtarza. Obecnie również jest niezbędnym elementem umeblowania każdego mieszkania, wyznaczając miejsce, wokół którego toczy się rodzinne życie. Dokonując wyboru odpowiedniego modelu stołu, zwracamy uwagę na jego rozmiar, kolor i stylistykę. Nie bez znaczenia jest jednak także kształt blatu mebla.

Okrągły stół do jadalni 

Okrągły kształt stołu opiera się na idei, że każdy zasiadający do posiłku ma być równy. Tak jak w legendzie o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, forma blatu miała zapobiegać waśniom między wojownikami. Dzisiaj umyka już pierwotne znaczenie kształtu, jednak okrągły stół sprzyja swobodnej atmosferze, dlatego też często można spotkać taki model w kawiarniach lub restauracjach. Stół do jadalni powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia. Należy pamiętać, że okrągły kształt wymaga nieco większej przestrzeni. Jeśli istnieje możliwość ustawienia mebla w centralnej części jadalni, warto zdecydować się na blat na planie koła, gdyż można dzięki temu stworzyć naprawdę wyjątkową aranżację. Miękka linia mebla doskonale wkomponuje się we wnętrza w stylistyce retro czy romantycznej, gdzie będzie współgrać z łagodnym charakterem wystroju.

Stół do jadalni z okrągłym blatem to dobry wybór także dla rodzin z małymi dziećmi. Brak ostrych krawędzi znacznie zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych. Biegające w radosnym amoku pociechy nie mają wówczas szansy uderzyć głową o kant stołu.

Jak ustawić stół w jadalni? Urządzając pomieszczenie, w którym spożywane będą posiłki, należy pamiętać o kilku zasadach. Optymalna odległość, która pozwoli na to, by swobodnie zasiąść i wstać od stołu wynosi 75 cm — na tyle więc mebel powinien być oddalony od ściany. Przestrzeń blatu, przy której komfortowo można zjeść posiłek to 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Warto mieć to na uwadze, rozstawiając krzesła.

Kiedy warto zdecydować się na stół kwadratowy? 

Jeśli potrzebujesz stołu do niewielkiego pomieszczenia, postaw na stół kwadratowy. To opcja idealna, gdy będzie z niego korzystać zaledwie dwóch czy trzech domowników – model taki można bez problemu dostawić do ściany bądź wcisnąć w kąt pomieszczenia. Mały metraż wymusza często konieczność multifunkcyjności. Stół może wówczas służyć także jako biurko czy blat roboczy, a nawet jako toaletka.

Biały stół do jadalni będzie doskonałym wyborem do wnętrz skandynawskich. Stylistyka rodem z północy sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach z uwagi na swą funkcjonalność. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest niezwykle ważne w aranżacjach o takim charakterze, więc kwadratowy blat doskonale wkomponuje się w ideę skandynawskiej wygody.

Stół kwadratowy z łatwością można zmienić w prostokątny model, jeśli zdecydujemy się na funkcję rozkładania mebla. Wyposażenie w dodatkowe wkładki pozwala na ugoszczenie rodziny i przyjaciół, gdy zajdzie taka potrzeba. Na co dzień stół może pozostać złożony, nie zajmując niepotrzebnie tak cennej przestrzeni.

Jaki stół dla dużej rodziny? Postawmy na blat prostokątny! 

Stół prostokątny z krzesłami zapewni miejsce do posiłków dla bardziej licznej rodziny. W przypadku gdy do dyspozycji mamy większą przestrzeń w jadalni, warto ustawić mebel na środku pomieszczenia. Bezpośrednio nad blatem można zawiesić lampy, stwarzając miejsce dedykowane zarówno codziennym posiłkom jak i uroczystym ucztom z wyjątkowych okazji. Warto ozdobić stół obrusem lub bieżnikiem, a na nim postawić dekoracyjne świeczniki i wazon z kwiatami. Wygląd dekoracji powinien być uzależniony od stylistyki, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie.

Nie wszystkie stoły o prostokątnym blacie pasują do każdej aranżacji. Modele w ciemnych odcieniach drewna lub białe, ustawione na wygiętych, stylizowanych nóżkach będą dobrym wyborem do wnętrz klasycznych. Przecierana lub bielona powierzchnia mebli i ozdobne nogi to charakterystyczne cechy stołów dedykowanych do aranżacji prowansalskich, angielskich czy shabby chic. Ustawione na postumencie meble wykończone na wysoki połysk będą idealne do nowoczesnej jadalni. Krzyżowane, metalowe nogi i blat o sporej grubości wykonany z drewna o widocznych słojach to z kolei atrybuty stołów w industrialnym stylu.

Jaki stół do jadalni wybrać? Warto postawić na model, który umożliwia komfortowe zjedzenie posiłku wszystkim domownikom. Planując rozstawienie siedzisk, trzeba wziąć pod uwagę, ile miejsca na krzesło przy stole poleca się zostawić. Wygodę zapewnia możliwość swobodnego wstania od mebla oraz odpowiednie odległości między osobami siedzącymi przy blacie.