powrót

Aranżacja stołu na romantyczną kolację

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Organizując uroczysty poczęstunek dla ukochanej osoby, należy starannie dobierać najdrobniejsze akcesoria, aby stół prezentował się wyjątkowo. Kolacja przy świecach to wydarzenie szczególne, zazwyczaj odnoszące się do specjalnej okazji, a z pewnością mające zapaść w pamięć na długo. Jak przygotować stół na romantyczną kolację?

Najważniejsze pierwsze wrażenie

To właśnie ono decyduje o nastroju, w jakim znajdzie się osoba zaproszona na kolację. Dlatego tak istotna jest pieczołowitość w doborze dodatków i dekoracji. Oczywiście – jak zawsze – nie można przesadzić z nadmiarem bibelotów, jednak obecność pewnych elementów jest wręcz obligatoryjna. Aranżacja stołu na romantyczną kolację powinna uwzględniać elegancki obrus, który stanowi podstawę do kreowania precyzyjnie przemyślanego i zaprojektowanego designu na czas wieczornego posiłku. Warto wykorzystać grę kolorów – z miłością i romantyzmem kojarzą się wszelkie odcienie czerwieni, a także blady róż i subtelne pastele. Pamiętając o tym, można dobierać kolejne – poza obrusem – dodatki. Serwetki, podkładki lub dekoracyjny bieżnik na stół pozwolą zadbać o komfort spożywania posiłku i czystość na stole. Czerwień przełamać można granatem, uzupełnić złotymi domieszkami lub złagodzić różowymi akcentami.

Klimatu romantycznego dodadzą kwiaty w eleganckim wazonie – jego charakter warto dostosować do ogólnej aranżacji nakrycia. Jeśli kolacja przy świecach ma wydźwięk elegancki, a organizatorowi zależy na luksusowym designie, świetnie sprawdzą się pozłacane wazony w stylistyce glamour. Olśniewające blaskiem dodatki – figurki z kryształowymi akcentami, szklane tace i patery – zachwycą wyrafinowaną ekskluzywnością.

Jeśli romantyczna dekoracja stołu ma być delikatniejsza i mniej wysublimowana, kolorystyka powinna być stonowana, a dodatki subtelne. Zamiast bogato zdobionego wazonu lepiej prezentować się będzie taki o prostszym rustykalnym designie, przyozdobiony lnianym sznurkiem bądź wstążką. Zachwycający będzie też szklany flakonik lub rozsypane na obrusie płatki róż – niekoniecznie czerwonych! Równie dobrze można postawić na białe, różowe, a nawet żółte kwiaty.

Zastawa stołowa – baza romantycznej aranżacji

Naczynia, w których zaserwowane zostaną dania, są równie ważne, jak dekoracje. Ich dobór uzależniony jest oczywiście od specyfiki posiłku. Jeśli podawane są sałatki, pięknie prezentować się będą w szklanych misach. Do owoców lub przystawek wykorzystać można patery dekoracyjne. Dania główne serwuje się na eleganckich talerzach w towarzystwie pasujących do potrawy sztućców. Mile widziane są komplety akcesoriów stołowych o zharmonizowanej stylistyce – eklektyzm warto odłożyć na mniej zobowiązujące okazje. Kolacja przy świecach zazwyczaj odbywa się w towarzystwie starannie wybranych trunków. Ich rodzaj determinuje szklaną zastawę, jaka stanie na stole – kieliszki muszą być odpowiednie do serwowanych alkoholi. Najczęściej do dań kolacyjnych wybiera się eleganckie wino, podawane w wysokich i smukłych lampkach. Stawiając jednak na whiskey, warto pokusić się o ustawienie na stole kryształowej karafki. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w aranżacjach w stylu glamour. Chcąc mieć pewność, że alkohol będzie odpowiednio schłodzony, można – wzorując się na ekskluzywnych restauracjach – umieścić butelkę z winem lub szampanem w wiaderku z lodem.

Stół na romantyczną kolację w świetle świec

Intymny klimat wymaga przemyślanej gry światłem – nie wystarczą same świece, gdyż spożywanie posiłku w ciemnościach dalekie jest od przyjemności. Trafnym wsparciem w aranżowaniu świetlnych iluminacji okażą się latarenki i lampiony. Emitują przytłumiony blask, który idealnie wpisze się w konwencję romantycznej kolacji we dwoje. Świece również są nieodłącznym elementem wieczoru zakochanych. Umieszczone na gustownych świecznikach, będą jednocześnie ozdobą stołu oraz źródłem klimatycznych refleksów. Tańczące płomyki świec nastrajają do zbliżeń i sprzyjają głębokim spojrzeniom w oczy oraz szczerym rozmowom.

Romantyczna dekoracja stołu pozwoli od pierwszych chwil wprowadzić podniosły klimat intymności. Organizowana na wyjątkowe okazje kolacja przy świecach wymaga stosownej oprawy. Starannie dobrane akcesoria i ozdobne dodatki ułatwią wykreowanie pożądanej atmosfery, a osoba zaproszona na posiłek poczuje się doceniona oraz wyjątkowa.