Wnętrza o ograniczonym metrażu wcale nie muszą sprawiać wrażenia ciasnych. Istnieje bowiem kilka skutecznych sposobów na uzyskanie efektu przestronności w małych pomieszczeniach. Cały sukces tkwi przede wszystkim w umiejętnym doborze kolorów, mebli czy oświetlenia. A zatem: jak optycznie powiększyć pokój?
Kolory powiększające pokój
Najprostszym sposobem, który pozwala na optyczne powiększenie wnętrza, jest dobór odpowiednich kolorów. W myśl podstawowej zasady - w małych pomieszczeniach powinno się stosować jasne odcienie. Jak dobrać kolor ścian do tego typu wnętrz? Oczywiście nieoceniona w tym aspekcie jest biel. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych mieszkań muszą zrezygnować z innych kolorów.
W zależności od charakteru i stylu aranżacji, iluzję powiększenia metrażu można także uzyskać przy udziale m.in. jasnych szarości, chłodnych, rozbielonych pasteli czy też ciepłych beży i kremów. Decydując się na ściany w którymś z wymienionych kolorów, warto jednak pomyśleć o białych akcentach, np. w formie drzwi, podłogi, framug czy listew. Nie bez znaczenia jest również odcień sufitu, który powinien być jaśniejszy od tego zastosowanego na ścianach. Ponadto skutecznym zabiegiem jest zastosowanie tzw. odcięcia barwnych płaszczyzn. Mowa o pozostawieniu u góry ściany wąskiego paska w kolorze farby sufitowej, który doprowadzi do ich optycznego podwyższenia.
Lustrzane akcenty
Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu przestronności we wnętrzu jest umiejętne zastosowanie luster. Jak optycznie powiększyć pokój przy ich użyciu? Jeśli chcemy optycznie podwyższyć pokój, powinniśmy powiesić na ścianie pionowe lustro. Z kolei zamocowane w poziomie wizualnie rozszerzy dane pomieszczenie.
Z oczywistych względów lustra znajdują się najczęściej w łazienkach czy przedpokojach. Dla uzyskania efektu przestronności, warto jednak sięgać po nie także w innych pomieszczeniach np. jadalni czy salonie. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie lustra naprzeciwko wejścia do pokoju, dzięki czemu każda wchodząca do niego osoba będzie odnosiła wrażenie, że jest on znacznie większy. Zwierciadła można również powiesić np. naprzeciwko okna lub na ścianie prostopadłej do niego. Wówczas padające promienie słoneczne będą odbijać się od powierzchni lustra, skutecznie rozjaśniając, a tym samym optycznie powiększając wnętrze.
Meble w małych wnętrzach
W mieszkaniach o niewielkim metrażu liczy się to, by sprytnie i praktycznie zabudować dostępną przestrzeń. Dlatego też warto postawić nie na ilość mebli, ale ich wielofunkcyjność. To klucz do tego, jak urządzić wąski pokój. W wąskich sypialniach czy przedpokojach zamiast kilku mniejszych mebli warto zdecydować się np. na zakup jednej, ale pojemnej szafy z praktycznym systemem przechowywania. Z kolei w małym salonie sprawdzą się niewielkie narożniki lub sofy z pojemnikiem.
Poza ilością mebli w danym pomieszczeniu, liczy się także ich wygląd. W celu optycznego powiększenia wnętrza, warto sięgać po jasne meble np. białe czy w odcieniu naturalnego drewna. Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór mebli wykończonych na wysoki połysk. Oczywiście, aby aranżacja nie okazała się zbyt monotonna, można postawić na pewien akcent kolorystyczny np. fotel czy tekstylia dekoracyjne.
Ponadto należy unikać mebli o masywnej formie. Doskonale sprawdzą się zatem projekty, które powstały w zgodzie ze stylem minimalistycznym czy skandynawskim. Miłośnicy klasycznych rozwiązań powinni natomiast zapoznać się z ofertą mebli, które cechują się smukłą budową lub umieszczone zostały na wyższych nóżkach.
Odpowiednie oświetlenie
Jak optycznie powiększyć pokój przez wykorzystanie światła? Należy pamiętać o tym, aby nie zasłaniać okien ciężkimi i grubymi zasłonami, a za to maksymalnie je odkryć i ewentualnie ozdobić firankami w jasnym kolorze albo delikatnymi tiulowymi zasłonami. Nic tak optycznie nie powiększa przestrzeni, jak naturalne światło, które dodatkowo zgrywa się z bielą ścian i mebli, potęgując wrażenie przestronności.
W małych wnętrzach nie można również zapomnieć o sztucznym oświetleniu, które może wizualnie podwyższyć lub poszerzyć pomieszczenie. W przypadku niskiego sufitu można zastosować np. kinkiety na ścianach, których światło będzie skierowane ku górze. Z kolei odradza się stosowania dużych lamp wiszących, które optycznie obniżają sufit i mogą przytłaczać wnętrze.
Jak się okazuje, właściciele małych mieszkań mogą również cieszyć się efektem przestronności we wnętrzach. Wszystko za sprawą kilku prostych zasad. Poza kolorami powiększającymi pokój, należy m.in. pamiętać o odpowiednim doborze mebli, rozmieszczeniu luster oraz właściwej aranżacji oświetlenia.
Przykładowe lustra, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze