Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Biurko dla dziecka - czym się kierować przy wyborze biurka i krzesła dla ucznia?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Biurko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju ucznia. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, lecz także na to, czy zapewni naszemu dziecku komfortowe warunki do nauki. Równie istotny jest wybór odpowiedniego krzesła. O czym warto pamiętać, kupując te meble?

Biurko dziecięce – jakie wybrać?

Biurka dla dzieci wyglądem nie różnią się zbytnio od tych przeznaczonych dla dorosłych. Kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane wymiary. Ergonomiczny mebel, właściwie dopasowany do wzrostu dziecka, zadba nie tylko o komfort, ale też o zdrowie naszej pociechy, zmniejszając ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa.

Jakie wymiary powinno mieć biurko dziecięce? Na zakup pierwszego biurka decydujemy się zazwyczaj, gdy nasza pociecha rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Warto pamiętać, że to okres intensywnego wzrostu maluchów – z każdym rokiem dziecku będzie przybywać nawet 7-10 cm. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu zdecydować się na większy mebel.

Pierwsze biurko powinno mieć około 55 cm wysokości, podczas gdy wysokość biurka dla starszych uczniów i osób dorosłych o przeciętnym wzroście wynosi około 75 cm – to duża różnica. Jeśli nie chcemy po krótkim czasie wymieniać go na nowe, najlepiej zdecydować się na biurko rosnące z dzieckiem. Warto jednak zaznaczyć, że maluch nie potrzebuje tak szerokiego i głębokiego blatu jak starsze dziecko – wystarczy mu model o wymiarach około 100 x 60 cm. Dobrze więc, aby wielkość blatu także była regulowana.

Kompromisem może być zakup najpierw typowo dziecięcego biurka, a następnie większego, o wymiarach przynajmniej 120 x 80 cm, które posłuży do końca wszystkich etapów nauki. To rozwiązanie sprawdza się też dlatego, że po pierwszym okresie edukacji pokój dziecięcy przechodzi zazwyczaj metamorfozę, zamieniając się w pokój nastolatka. Wymianie mebli na młodzieżowe może wówczas towarzyszyć także wymiana biurka na bardziej „dorosłe”.

Ergonomia to jedno, równie ważna jest funkcjonalność. Aby dziecko zawsze miało w zasięgu ręki wszystkie niezbędne do nauki przedmioty, warto jest zdecydować się na model wyposażony w szafki, półki bądź szuflady. Ułatwi to także utrzymanie porządku w miejscu pracy i pozwoli uniknąć zagracania blatu, a więc ograniczania przestrzeni roboczej. Jeśli wybierzemy proste biurko nowoczesne bez dodatkowego miejsca do przechowywania, pomyślmy o umieszczeniu obok regału na książki. W wielu pomieszczeniach doskonale sprawdzi się biurko narożne. Taki mebel pozwoli zaoszczędzić miejsce w pokoju, a jednocześnie daje całkiem dużo powierzchni na blacie. 

Dopiero na koniec, mając ustalone powyższe kryteria, możemy skupić się na designie. Nie ma co kryć, że biurko dla chłopca musi być po prostu ładne i podobać się dziecku – w końcu maluch będzie spędzał przy nim sporo czasu, powinno więc zachęcać, a nie zniechęcać do nauki. Pozwólmy wybrać mu takie, które spełni jego oczekiwania. Dobrym pomysłem może być biurko białe, które dzięki neutralnej kolorystyce będzie dobrze pasować do reszty pomieszcenia. W ofercie Salonów Agata dostępnych jest wiele rozmaitych modeli, więc każdy uczeń z pewnością znajdzie biurko idealne dla siebie.

Krzesło do biurka – czym kierować się podczas zakupu?

Na komfort pracy przy biurku wpływa odpowiednio dobrane krzesło. Dopiero taki zgrany duet zapewni dziecku idealne warunki do nauki i zadba o prawidłową postawę ciała, czyli proste plecy oraz stopy wygodnie ustawione na podłodze. Najlepszym wyborem jest obrotowe krzesło, które posiada regulację wysokości siedziska, oparcia, a także głębokości siedziska i kąta wychylenia oparcia. Na wygodę pracy przy biurku dla nastolatków wpłyną także podłokietniki. Co ważne, różnica wysokości między siedziskiem a blatem biurka powinna wynosić około 25 cm.

Prawidłowe oświetlenie

Prawidłowe oświetlenie miejsca nauki to nie tylko lampka biurkowa (np. złota lampka biurkowa, czy szara lampka biurkowa), czy konkretnie lampka biurkowa dla dzieci, lecz także odpowiednie ustawienie biurka. Najlepiej, jeśli znajdzie się ono przodem lub bokiem do okna, co pozwoli na optymalne wykorzystanie naturalnego światła. Warto uwzględnić to już na etapie projektowania dziecięcego pokoju. A co z nauką po zmroku? Dobór właściwej żarówki ma duży wpływ na efektywność nauki. Światło o lekko chłodnej barwie pobudza i pozytywnie wpływa na koncentracje. Równie ważna jest moc żarówki, która powinna wynosić około 1000 lumenów (czyli średnio 75 wat). Pamiętajmy, aby ustawić lampkę stołową LED po lewej stronie biurka, jeśli dziecko jest praworęczne i odwrotnie, aby podczas pisania nie zasłaniało sobie światła.

Wakacje to idealny czas na odświeżenie pokoju ucznia i przygotowanie go na kolejny rok szkolny. Jeśli planujesz właśnie zakup nowego biurka młodzieżowego, koniecznie zajrzyj na www.agatameble.pl i sprawdź nasze propozycje.