powrót

Ciemne czy jasne stoliki - co wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżując mieszkanie w nowoczesnym stylu, często wykorzystuje się zasadę kontrastów. Jest to technika, która ma wielu zwolenników. Wprowadzenie do pomieszczenia różnych kolorów za pomocą farb, dodatków czy tekstyliów pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych, odważnych efektów wizualnych. Miłośnicy niebanalnych połączeń chętnie decydują się również na łączenie ze sobą barw podstawowych i pochodnych. Dzięki temu ich mieszkania na długo zapadają w pamięć jako niepowtarzalne i urządzone w niebanalnym stylu. O czym warto pamiętać podczas aranżacji energetycznego wnętrza opartej na sprzecznościach?

Czarno-białe mieszkanie

Czerpiąc inspirację z zasady kontrastów, można sięgnąć po czerń i biel, czyli klasyczne zestawienie. To odważne połączenie jest obecne w modzie od lat i wciąż ma zwolenników. W nowoczesnych mieszkaniach na delikatnej jasnej podłodze salonu można postawić stolik kawowy, na przykład ciemny model w ciemnoszarym kolorze o ciekawej trójwymiarowej bryle. Miłośnik kontrastów na pewno położy na nim mleczne podkładki pod kubki lub postawi jasną świecę, która przykuje spojrzenia wchodzących do wnętrza. W mieszkaniu w stylu black&white pozostałe meble mogą mieć ciemny odcień. Na czarnych lub grafitowych krzesłach stylowo będą wyglądały waniliowe oraz kremowe poduszki.

Zwolennicy ciemnych ścian we wszystkich odcieniach szarości i czerni, którzy chcą pozostać wierni zasadzie kontrastów, na pewno będą poszukiwali jasnych mebli. Ich rolą będzie rozjaśnienie pomieszczenia i przykuwanie uwagi. Prawdziwe pole do popisu zapewni im wybór idealnej szafki RTV. Stolik pod telewizor może być jasny, w kolorze białym, z połyskiem i z oświetleniem LED umieszczonym w jego wnękach. Światełka pięknie rozświetlą pomieszczenie, a po zmroku ich światło będzie bardziej intensywne niż tradycyjnych świec. Szukając jasnego mebla, można również wybrać taki z elementami – niewielkimi akcentami w kolorze drewna. By całość tworzyła spójną kompozycję, wystarczy wówczas w pomieszczeniu rozstawić drewniane ramki na zdjęcia w pasującym odcieniu. 

Przytulnie w kolorach pochodnych

Jeśli w nowoczesnym wnętrzu ma dominować jeden określony, mocny kolor, to najpiękniej będzie wyglądało dopełnienie go barwami pochodnymi z koła barw. Jak wcielić ten pomysł w życie? Urządzić mieszkanie w neutralnych pastelowych kolorach, a następnie wybrać mocne, intensywne meble i dodatki. Decydując się na przykład na czerwone akcenty w salonie, z powodzeniem można dopasować do nich pomarańczowe dodatki. Czerwona kanapa albo obicie fotela, a do tego oranżowe świeczki czy serwety – takie pomieszczenie będzie wyglądało bardzo ekspresyjnie i świeżo, zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi meblami, co sprawi, że każdy stolik do salonu stanie się aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę. We współczesnym salonie nie powinno zabraknąć również miejsca do pracy z komputerem. Taki kącik pomoże stworzyć funkcjonalny stolik pod laptopa. Model wykonany z chromu i szkła w jasnym odcieniu może stanąć pod oknem na tle zasłon w nasyconych kolorach. Miłośnicy lata i ciepłej pory roku na pewno świetnie poczują się w otoczeniu błękitu, turkusu i pasujących do nich dodatków w pochodnym fioletowym kolorze.

Urządzanie energetycznego wnętrza może być świetną zabawą: dobieranie kolorów, ustawianie świateł, rozmieszczanie mebli i dodatków – to dużo twórczej pracy. Odrobina wysiłku i szczypta szaleństwa sprawia, że całość na pewno zakończy się spektakularnym sukcesem.