powrót

Meblościanki do małego mieszkania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie własnego rodzinnego gniazdka to dla każdego niezwykle ważny życiowy cel. Co jednak w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią? Na pozór wydaje się, że atrakcyjne umeblowanie małego mieszkania będzie stanowić problem. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest tyle możliwości i rozwiązań, że nawet „mieszkanie ciasne, ale własne” można zaaranżować modnie i funkcjonalnie. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Jak dopasować meblościankę do przestrzeni?

Pierwszym problemem, z którym musi zmierzyć się właściciel niewielkiego mieszkania jest kwestia, w jaki sposób pomieścić w swojej przestrzeni jak najwięcej rzeczy i jednocześnie atrakcyjnie ozdobić wnętrze. Istnieje w tej sytuacji niebezpieczeństwo przeładowania pokoju czy salonu meblami. Dlatego, by uniknąć ciasnoty, warto zastanowić się, które elementy meblościanki do salonu czy pokoju są nam najbardziej potrzebne. Dzięki temu każdy może stworzyć indywidualny zestaw segmentów meblościanki. Przy wyborze meblościanki z szafąszufladami czy komodą zyskuje się pewność, że okaże się ona bardzo funkcjonalna i sporo będzie można w niej schować.

Lekkości i elegancji dodają meblościance otwarte, ciekawie zaprojektowane półki, na których można wyeksponować ozdoby. W niewielkich mieszkaniach warto postawić na nowoczesny i minimalistyczny wystrój – wnętrza urządzone w ten sposób są modne i stylowe. 

Na jakie kolory się zdecydować?

Oczywiście nowoczesne meblościanki dostępne są nie tylko w wielu wzorach, ale także pełnej gamie kolorystycznej. Warto więc dobrać do małego mieszkania takie odcienie, które będą optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji. Zdecydowanie najlepiej w niewielkim pokoju sprawdzą się jasne kolory. Dlaczego? Przede wszystkim sprawiają one wrażenie lekkości i absolutnie nie przytłaczają przestrzeni, w której się znajdują. Białe lub jasne meble czy delikatne naturalne odcienie drewna dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń. Ważne jest również otoczenie, w którym zostaną postawione. Często dobiera się meblościankę zgodnie z kolorem podłogi i ścian, różnicując jedynie jego odcienie. W niewielkim mieszkaniu jasne meble, ściany i podłoga są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż eksperymentowanie silnymi kontrastami, ponieważ na małej powierzchni mogą się one wydawać zbyt agresywne.

Jaka jest rola światła?

Urządzając niewielkie mieszkanie, należy także przemyśleć, jak ustawione jest ono pod kątem źródeł światła dziennego. W sytuacji, gdy nie jest wystarczająco doświetlone, jego wnętrze może się okazać ponure i przygnębiające. Dobrze dobrane meblościanki pokojowe mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Przede wszystkim jasne meble nie pochłaniają światła w pomieszczeniu i optycznie je rozświetlają. Dodatkowo wprowadzają do pokoju czy salonu spokój i pozytywny nastrój.

Istnieje jeszcze kwestia sztucznego oświetlenia w małym mieszkaniu. Meblościanki nowoczesne wyposażone są w bardzo ciekawie zaprojektowane i wykonane oświetlenie LED-owe. Białe światło, podświetlając witryny i półki, rozjaśnia pomieszczenie, nadaje też meblom blasku. Świetnie w małych pokojach sprawdzają się też jasne meble z połyskiem, które odbijają światło. To wszystko sprawia, że niewielkie mieszkanie wyda się znacznie bardziej przestronne, a przede wszystkim gustowne i klimatyczne.

Jasna, skomponowana z potrzebnych nam elementów i odpowiednio dobrana do całości meblościanka idealnie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu. Będzie pasować do każdego stylu urządzenia – od klasyki po bardzo nowoczesne wersje aranżacji wnętrz. Dzięki temu nawet małe mieszkanie będzie bardzo funkcjonalne i jednocześnie umeblowane ze smakiem.