powrót

Co zrobić, żeby dywan był puszysty? Czyszczenie dywanów shaggy

Nie ma nic przyjemniejszego niż móc poczuć pod bosymi stopami puszysty dywan shaggy. Jest miły w dotyku, a jednocześnie ożywia wnętrza naszych domów, dodając im charakteru. Aby jak najdłużej cieszyć się jego walorami, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji. Poznaj skuteczne sposoby dbania o dywan, by zachował swoją naturalną miękkość i efektowny wygląd na długie lata. Jak prać włochaty dywan shaggy? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Odkurzanie dywanów shaggy — jak i czym je odkurzać?

Zanim opiszemy, jak prać dywan z długim włosem, należy wspomnieć o wszelkich czynnościach przygotowawczych, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby nasza puszysta dekoracja cieszyła zmysły nawet w najczęściej używanych pomieszczeniach. Aby należycie zadbać o swój dywan shaggy, warto codziennie poświęcić mu nieco uwagi. Regularne używanie odkurzacza to podstawa — zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń widocznych na powierzchni, a jednocześnie dociera do zabrudzeń ukrytych we włóknach. Warto odkurzać dywany z dwóch stron. Ta sprawdzona metoda pozwala na dokładne pozbycie się wszelkiego kurzu i brudu zalegającego na materiale.

Dywan shaggy w salonie

Korzystając z odkurzacza, należy zadbać o jego właściwą końcówkę. Może to być szczotka do odkurzania dywanów z długim włosiem. Równie interesującym rozwiązaniem jest użycie turboszczotki — wałek obrotowy napędzany powietrzem pozostaje w nieustannym ruchu, efektywnie zbierając wszelkie nieczystości. Niemniej ważny jest dobór odpowiedniej metody odkurzania. Jest to o tyle istotne, iż włosie należy oczyszczać pod różnymi kątami. Zwiększenie siły ssącej odkurzacza również jest pomocne. W ten sposób dotrzemy do wszystkich zakamarków dywanu.

Pranie pluszowego dywanu shaggy — jak wyprać dywan shaggy w domu i kiedy zlecić to profesjonalnej firmie?

Wiemy już, że warto zaprzyjaźnić się z odkurzaczem. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czym uprać dywan w domu i czy można prać dywan shaggy w pralce. Jedyna słuszna odpowiedź jest taka sama jak w przypadku prania dywanu z wełny i brzmi: nie można. Przede wszystkim dlatego, że przy jego pielęgnacji należy unikać dużej ilości wody. Pranie dywanu z długim włosem wiąże się z ogromnym ryzykiem jego trwałego uszkodzenia, bowiem podczas schnięcia na naszym puszystym dywanie może dojść do rozwinięcia się pleśni.

W takim razie jak wyprać puchaty dywan shaggy? W pierwszym ruchu warto sięgnąć po środki piorące do użytku domowego. Takie środki do czyszczenia mamy w ofercie Salonów Agata w zakładce „Dywany”, a dalej „środki czyszczące do dywanów”. Możesz też wykorzystać specjalny odkurzacz piorący. Jest to proste i praktyczne rozwiązanie. Pojemnik odkurzacza napełniamy wodą, a następnie dodajemy proszek przeznaczony do czyszczenia dywanów. Specjalistyczna ssawka zrasza włókna płynem, skutecznie rozpuszczając nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Dzięki temu wyjściu nie tylko pozbywamy się kurzu, alergenów i ukrytych zabrudzeń, ale również przywracamy blask naszemu puszystemu dywanowi. Nawet pomimo upływu czasu będzie wyglądał jak nowy. Co istotne, dywan wysycha już w kilka godzin.

Dywan shaggy w sypialni

Teraz już wiesz, jak wyprać dywan ręcznie w domu. Część osób zastanawia się jednak, jak prać pluszowy dywan poza domem. Czy dobrym rozwiązaniem jest zwykła pralnia, czy jednak warto skorzystać z bardziej wyszukanych metod? Jak wspominaliśmy, dywany shaggy wymagają zastosowania odpowiednich środków i wszelkie zapytania na forach typu „jak prać dywan w pralce” są bezzasadne.

Ile kosztuje pranie dywanu w takim przypadku? Jeżeli jedynym ograniczeniem jest brak odpowiedniego odkurzacza, to można go wypożyczyć na własny użytek od profesjonalnej firm sprzątającej. Koszt wynajmu na jeden dzień wynosi ok. 70 zł, przy czym najczęściej po naszej stronie leży wykupienie specjalnego detergentu. Jeśli zaniedbamy domową pielęgnację i zanieczyszczenia będą zbyt duże, by poradzić sobie samemu, to niestety w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie oczyszczenia dywanu profesjonalnym firmom. Ich cena najczęściej oscyluje w przedziale 15-20 zł/m2.

Plamy na dywanie shaggy — jak sobie z nimi radzić?

Przy czyszczeniu plam warto kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim liczy się szybkość — zabrudzenia nie mogą zaschnąć. Ponadto ich usuwanie rozpoczynamy od brzegów plamy, kierując się do środka. Dzięki temu brud nie będzie się rozprzestrzeniał po powierzchni dywanu. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu delikatności — ostre tarcie naraża runo na uszkodzenia. Jeśli nasza reakcja będzie zbyt opieszała, a włókna wchłoną brud, doprowadzenie materiału do porządku może okazać się bardzo problematyczne.

Dywany shaggy

Zastanawiasz się, jak prać dywan na sucho? Przy pozbywaniu się uporczywych zabrudzeń super pomocna może okazać się soda. Jest to domowy, a zarazem ekologiczny sposób radzenia sobie z najcięższym brudem. Jednak zanim przejdziemy do usuwania plam, dywan należy odkurzyć na sucho. Dopiero po tym zabiegu posypujemy go sodą oczyszczoną. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko plam, ale i uciążliwych zapachów. Po kilku godzinach warstwę sody należy zebrać odkurzaczem i znów można będzie cieszyć się swoim ulubionym elementem wystroju wnętrz.

Codzienne dbanie o dywan — co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Aby zadbać o puszystość dywanu, wystarczy stosować najprostsze rozwiązania. Przede wszystkim należy do nich systematyczne i regularne odkurzanie. Jego częstotliwość będzie zależała od tego, czy dywan znajduje się w salonie, czy może w naszym domowym biurze. W pomieszczeniach mniej używanych można rzadziej sięgać po odkurzacz.

W procesie pielęgnacji dywanu shaggy istotną rolę odgrywa także jego właściwe przechowywanie — czyli włosiem do spodu. W ten sposób unikniemy odkształcenia się włókna w okresach, gdy z niego nie korzystamy. Zwinięty dywan warto umieścić w ochronnej folii, a w środku umieścić preparat przeciwko molom. Najlepiej przechowywać go w suchym miejscu.

Dywan shaggy

Jak często prać i czyścić dywany shaggy?

Dywan shaggy wymaga regularnego prania i czyszczenia. O jego pielęgnację warto zadbać na co dzień, przy czym samo pranie może odbywać się raz do roku. Warto zauważyć, że w przypadku „włochacza” sprawdzi się również tradycyjne trzepanie dywanów. Systematyczność w tym zakresie umożliwia pozbycie się na dobre cząsteczek kurzu osadzonych głęboko w długich włosiach dywanu. Warto przynajmniej raz na kwartał poświęcić czas na tę czynność, zaopatrując się w prostą, metalową trzepaczkę do dywanów — na rynku dostępne są również specjalistyczne produkty do trzepania bezpyłowego. Najważniejsze, by wybrać metody dostosowane do naszych potrzeb.

Wiesz już wszystko o dywanach shaggy? Czas na zakupy! Niezwykle szeroki ich wybór znajdziesz w naszych Salonach Agata. Zapraszamy!