Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Czerwona cegła w salonie i drewno, czyli jak łączyć ze sobą różne faktury?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Cegła i drewno to materiały wykorzystywane w architekturze od stuleci: niemal natychmiast przywodzą na myśl ceglane budynki gospodarcze z solidnymi, drewnianymi drzwiami czy mury pruskie, które do dziś podziwiamy w kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. Przez wzgląd na historyczne konotacje mogłoby się wydawać, że to połączenie sprawdzi się wyłącznie w aranżacjach klasycznych czy rustykalnych – to prawda, jednak w tym artykule pokażemy Ci, że czerwona cegła w salonie może równie świetnie prezentować się we wnętrzach mocno współczesnych. Zaciekawiliśmy Cię? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się również u Ciebie.

Czerwona cegła w salonie i drewno – świetny pomysł na ścianę za telewizorem

Telewizor to podstawowe wyposażenie niemal każdego domu. Można go zaaranżować tradycyjnie: stawiając go na meblach lub wieszając na ścianie przy pomocy specjalnego uchwytu. Może jednak wyglądać znacznie atrakcyjniej, gdy zostanie wkomponowany w przemyślany projekt ściany.

Czerwona cegła w salonie za telewizorem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Drewno i cegła na ścianie telewizyjnej w salonie stwarzają spore pole do aranżacyjnych popisów, ponieważ zarówno pierwszy, jak i drugi materiał, dopasowują się do wielu stylów wyposażenia. Oba nawiązują do tradycji – sprawdzą się zatem w wystrojach klasycznych i retro. Telewizor będzie prezentował się efektownie na tle czerwonej cegły, stojąc na masywnych meblach z litego drewna dębowego lub sosnowego z wyraźnym usłojeniem. Można z ich udziałem zaaranżować również przestrzeń rustykalną, gdy połączy się surową cegłę i drewno na wzór tradycyjnego muru pruskiego. Wkomponuj wówczas telewizor w „okienko” powstałe między drewnianymi belkami.

Preferujesz raczej surowe, loftowe aranżacje? Ściana z cegły w salonie to doskonałe nawiązanie do oryginalnych, pofabrycznych przestrzeni. Połącz oba materiały (cegłę na ścianie i drewno na meblach) z betonem, np. w formie betonowych posadzek lub dekoracyjnego, przecieranego tynku na sąsiadujących ścianach. Jeśli chcesz zaaranżować loftową ścianę telewizyjną, Twoją uwagę powinny zwrócić szafki RTV w „surowej” estetyce industrialnej na metalowych, prostych nóżkach i z postarzanym drewnem z dużą ilością sęków.

A może jesteś fanką nowoczesnych wnętrz? Salon z ceglaną ścianą telewizyjną będzie się świetnie prezentował w otoczeniu białych lakierowanych mebli. W takim pomieszczeniu króluje minimalizm, dlatego koniecznie do aranżacji użyj mebli o prostej, geometrycznej formie, nie wyłączając mebli tapicerowanych: sof, narożników, foteli wypoczynkowych itd. Ciekawych produktów do aranżacji wnętrza w dowolnym stylu szukaj w naszym sklepie internetowym.

Czerwona cegła w salonie za kanapą

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Cegła i drewno na kominek – jak je zaaranżować i o czym pamiętać?

Odgłos trzaskającego drewna, wesoło tańczące płomienie ognia, przyjemne ciepło bijące od kominka, a do tego ulubiona lektura – czy wyobrażasz sobie lepiej spędzone długie jesienno-zimowe wieczory? Aby miały one miejsce w pięknych dla zmysłów okolicznościach, pomyśl o odpowiedniej aranżacji kominka. Za cegłą przemawia fakt, który znasz już z poprzedniego akapitu: to materiał uniwersalny, idealny dla tych, którzy nie wiedzą, który styl najbardziej im odpowiada, lub dla tych, którzy lubią często zmieniać wystrój. Jest jednak jeszcze coś: cegiełka w salonie na kominku będzie akumulowała ciepło i wolno je oddawała, dzięki czemu we wnętrzu będziesz mogła cieszyć się ciepłem, nawet gdy palenisko już wygaśnie.

Jeśli zatem obecny kominek nie spełnia Twoich oczekiwań, spróbuj go obudować. Być może jednak przyda się tu pomoc fachowca, gdyż obłożenie kominka cegłą będzie wymagało stworzenia specjalnej konstrukcji ze stalowych profili przymocowanych do ściany oraz podłogi. Na dalszym etapie stosuje się zabezpieczenia z wełny mineralnej, niepalnych płyt gipsowo-kartonowych, całość wykańcza się za pomocą tynku i dopiero wtedy obkłada cegłą. W tym przypadku nie stosuje się drewna (chyba że płytki drewnopodobne), które jest podatne na wysoką temperaturę, a gdy się nagrzewa, może uwalniać do pomieszczenia substancje lotne i tym samym stwarzać zagrożenie dla zdrowia domowników.

A co jeśli mieszkasz w mieszkaniu i z wiadomych przyczyn nie masz kominka? Nic straconego: stwórz go samodzielnie, bez pomocy fachowca! Wystarczy zainwestować w biokominek, do którego instalacji nie trzeba spełniać żadnych wymogów dotyczących odpowiedniej kubatury, wentylacji czy obecności przewodu dymowego. Możesz umieścić go w dowolnej części mieszkania: w salonie, w jadalni, w sypialni, w przedpokoju... Aranżacje z kominkiem z cegły na pewno wizualnie urozmaicą wnętrze, wpływając na ich pozytywny odbiór przez domowników, ale i wprawią w kompletne osłupienie przybywających gości.

Czerwona cegła i drewno w salonie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Co istotne, w przypadku biokominka masz już ogromne pole do aranżacyjnych popisów i śmiało możesz wybierać obudowy z drewna: panele dekoracyjne, lamele, deski itd. Możesz również bez obaw w bliskim sąsiedztwie kominka umieszczać tekstylia: dywany, zasłony, pufy, fotele wypoczynkowe itd.

Jaki kolor drewna dobrać do czerwonej cegły w salonie?

Nie mamy na to jednoznacznej odpowiedzi: wszystko bowiem zależy od tego, w jakim stylu planujesz urządzić pomieszczenie. Aranżacje rustykalne wyjątkowo „lubią się” z drewnem postarzanym, szczotkowanym. Wygląda ono tak, jakby było nadszarpnięte zębem czasu: ma widoczne usłojenia, mogą pojawić się sęki, uszkodzenia, przebarwienia. Do uzyskania takiego efektu fantastycznie nadaje się drewno świerkowe, które możesz kojarzyć z fasad starych stodół czy alpejskich chat. Doskonale łączy się z czerwoną cegłą, wprowadzając iście rustykalny klimat, ale i świetnie prezentuje się w aranżacjach loftowych, szczególnie tych z dodatkiem betonu i w połączeniu z metalowymi elementami mebli czy dekoracji.

Z kolei do aranżacji minimalistycznych, nowoczesnych i eko możesz zastosować jasne drewno bukowe i brzozowe. Nieco więcej wyrafinowania wniesie ciemne wybarwienie: dąb, orzech, wiśnia itd., które świetnie odnajdują się w stylistykach klasycznych czy retro. Niezależnie od wybranego wybarwienia drewna, możesz być pewna, że dobrze połączy się z czerwoną cegłą.

Czerwona cegła w salonie na ścianie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego absolutnie uniwersalnego materiału. Jesteś gotowa na czerwoną cegłę w swoim salonie? Gdy już zakończysz ten etap prac, nadejdzie moment najbardziej wyczekiwany: zakup wyposażenia. Wiesz, gdzie go szukać: meble w Twoim ulubionym stylu czekają na Ciebie w stacjonarnych salonach Agata oraz na agatameble.pl.