Ustawienie mebli w salonie w bloku, czyli złote zasady, o których warto pamiętać
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Urządzanie salonu w bloku to często sztuka kompromisów. Salon ze stołem i wypoczynkiem, a może bez strefy jadalnianej? Jak umieścić meble wypoczynkowe względem telewizora i okna? A jak ustawić meble w małym pokoju, gdy ten pełni jednocześnie rolę sypialni? To tylko niektóre z pytań, które możesz sobie zadawać podczas aranżacji tej przestrzeni. Na te i inne postaramy się znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Ustawienie mebli w salonie w bloku – funkcja ponad formą
Najważniejszym czynnikiem podczas aranżacji każdego pomieszczenia jest zrozumienie i odzwierciedlenie tego, w jaki sposób dana przestrzeń będzie wykorzystywana. Przykład? Dwie kanapy w małym salonie ustawione naprzeciw siebie sprzyjają prowadzeniu rozmów, a ponadto tak symetryczny układ jest przyjemny dla oka, ale jeśli Twoją główną czynnością podczas siedzenia na tej sofie ma być oglądanie telewizji, nie będziesz z tego rozwiązania zadowolona: wnet nabawisz się bólów karku i kręgosłupa.
Zanim zatem impulsywnie zakupisz nowe meble do salonu, sporządź listę tego, co konkretnie potrzebujesz i naprawdę chcesz mieć w swoim salonie. Weź pod uwagę Twój styl życia i upodobania. Pomoże Ci to w rozmieszczeniu różnych elementów wyposażenia oraz skomponowaniu praktycznej aranżacji mebli, która zapewni komfortowe warunki do mieszkania. Uwielbiasz przyjmować gości? Skup się raczej na zapewnieniu wygodnych warunków do rozmów, siedząc na kanapie. Czy Twój salon to otwarta przestrzeń z kuchnią? Jeśli umieścisz sofę na środku pokoju (tyłem do kuchni), stworzysz dwa oddzielne, ale wciąż połączone ze sobą pokoje, wręcz stworzone do przyjmowania gości (będziesz mogła przygotowywać przekąski, jednocześnie pozostając w ciągłym kontakcie z gośćmi). Podobną „strefę rozmów” utworzysz, wstawiając narożnik w kształcie litery L i fotele wypoczynkowe – zaaranżujesz wówczas jeszcze bardziej intymną i „otulającą” atmosferę. Najpewniej jednak, skupiając się na wygodnej strefie dla gości, świadomie odpuszczasz kwestię telewizora...
A może to jednak on stanowi dla Ciebie punkt centralny salonu? Wówczas aranżację mebli rozpocznij od określenia lokalizacji tego sprzętu oraz szafki RTV, w której umieścisz dekodery i nośniki multimedialne. W zależności od kształtu pomieszczenia i rozmieszczenia okien, użyj do tego najodpowiedniejszej ściany (poruszamy tę kwestię w dalszej części tekstu). Zwróć uwagę na właściwy mebel wypoczynkowy: powinien być wystarczająco głęboki i mieć wysokie oparcie, aby można było wygodnie zatopić się w siedzisku podczas seansów. Nie zapomnij o wyznaczeniu miejsca na boczny stolik – to przydatne udogodnienie, gdy planujesz chrupać przekąski podczas wieczoru filmowego. Wówczas przede wszystkim skup się na odpowiednim umiejscowieniu telewizora względem siedzenia.
Ustawienie mebli i sprzętów w małym salonie – kanapa i telewizor
Właściwa odległość między kanapą a telewizorem zależy od dwóch czynników:
- rozmiaru telewizora;
- rozdzielczości ekranu (HD, Full HD, Ultra HD).
Obliczenie prawidłowej odległości między sofą a telewizorem jest proste: rozmiar telewizora mnożysz razy 4,2 lub 4,8, co daje prawidłową minimalną i maksymalną odległość między sofą a telewizorem. Przykład: jeśli masz telewizor o przekątnej 50 cali, minimalna odległość wyniesie 50 × 4,2 = 2,1 m, a maksymalna odległość 50 × 4,8 = 2,4 m.
Wiele zależy jednak od rozdzielczości ekranu: im jest wyższa, tym bliżej sprzętu możesz się znajdować. Spójrz na konkretne przykłady:
- w przypadku telewizora HD o rozdzielczości 1080p możesz siedzieć w odległości około 1,5 metra;
- telewizor 4K wymaga zaledwie około 1 metra wolnej przestrzeni między sofą a sprzętem.
Jeśli zatem Twój salon jest mały, zalecamy zakup telewizora o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu będziesz mogła ustawić sprzęt w mniejszej odległości od sofy.
Najlepiej umieścić telewizor idealnie przed sofą. Jeśli nie jest to możliwe, kąt między ekranem a siedziskiem powinien być mniejszy niż 35 stopni. Rozwiązaniem tego problemu może być ustawienie telewizora na obrotowym ramieniu, aby można było go obrócić do najwygodniejszej pozycji.
Kolejny ważny aspekt dotyczy lokalizacji telewizora względem podłoża. Sprzęt możesz postawić na dedykowanej szafce RTV, na komodzie, na półce lub zawiesić na ścianie. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej wysokości: na jakiej należy ustawić telewizor? To zależy… od wysokości siedziska. Ustal poziom, na którym znajdują się Twoje oczy podczas oglądania telewizji i zainstaluj urządzenie na takiej wysokości, że 1/3 ekranu znajduje się nad oczami, a 2/3 poniżej. Na ogół będzie to od 95 do 100 cm od podłogi.
Dlaczego warto stosować się do tych wskazówek? Dla wygody i zdrowia: pozwoli to uniknąć bólu szyi i pleców z powodu niewłaściwej pozycji na sofie.
Lampa wisząca LED 7-punktowa czarno-złota LOYA
Cena regularna: 1299,-
Jak ustawić meble wypoczynkowe w salonie względem okna?
I w tej sytuacji lokalizacja mebli będzie podyktowana głównie umiejscowieniem telewizora. Aby czerpać przyjemność z oglądania telewizji, bardzo ważnym aspektem jest kwestia oświetlenia pomieszczenia – zarówno światłem naturalnym, jak i sztucznym. Wbrew pozorom całkowicie ciemne pomieszczenie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ mamy wówczas do czynienia ze zbyt dużym kontrastem, co negatywnie wpływa na wzrok. Po zmroku warto zatem w pobliżu telewizora lub sofy umieścić oświetlenie sztuczne, np. stojącą lampę, która delikatnie rozjaśni przestrzeń, świecąc w kierunku ekranu (nie w kierunku twarzy).
A jak ustawić meble w salonie, by móc komfortowo oglądać telewizor w ciągu dnia? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie sprzętu bokiem i możliwie jak najdalej od okna, by uniknąć odbić. Nie ma tu znaczenia, czy okno znajduje się po prawej, czy po lewej stronie telewizora: znacznie gorzej, jeśli jest za nim (ryzyko oślepiania) lub przed nim (odbicia na ekranie gwarantowane!).
Mały salon i narożnik – czy to dobra opcja?
Logika podpowiada, że w małym salonie powinny znajdować się jak najbardziej kompaktowe meble, jednak w kwestii narożników mamy nieco inne zdanie. Wbrew pozorom w niewielkich pomieszczeniach ten mebel sprawdzi się wyjątkowo dobrze, ponieważ świetnie wypełni naroża, które w innym przypadku zapewne pozostałyby niewykorzystane (lub wykorzystane, ale jako schowek na rzeczy, które usiłujesz ukryć przed wzrokiem własnym, domowników i gości). Ponadto na ich korzyść przemawia fakt, że narożniki mogą pomieścić więcej osób niż tradycyjna sofa liniowa. Jeśli zatem planujesz przyjmować w mieszkaniu gości, tym bardziej weź go pod uwagę – być może przyda Ci się wówczas narożnik z funkcją spania.
Pamiętaj jednak, że meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, lepiej postawić na narożniki o lżejszej konstrukcji, np. na nóżkach, z niższym oparciem czy bez podłokietników. Nie rezygnuj jednak ze schowka – na małym metrażu każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota! Kanapy każdego rodzaju, jak i narożniki w kształcie U oraz modele rozkładane, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Salon z jadalnią – jak zmieścić wszystko w małym salonie w bloku?
Na niewielkim metrażu planujesz zmieścić zarówno dużą kanapę narożną, jak i stół jadalniany? To jak najbardziej możliwe: sztuką będzie jedynie sprytne wykorzystanie rozkładu pomieszczenia, wybór właściwych mebli i ich odpowiednie ustawienie. Aby zaaranżować mały salon z narożnikiem i stołem, zacznij od podziału pomieszczenia na dwie oddzielne strefy. Możesz to zrobić za pomocą:
- mebli tapicerowanych ustawionych tyłem do stołu – koniecznie wybierz wówczas narożnik lub sofę z estetycznym tapicerowanym tyłem;
- dywanów – możesz wstawić dywan albo pod kanapą, albo pod stołem. Pamiętaj jednak o odpowiednio dużym rozmiarze: jeśli kanapa stoi na środku salonu, wszystkie meble wypoczynkowe powinny swobodnie spoczywać na dywanie. Z kolei jeśli sofa jest dosunięta do ściany, meble mogą częściowo znajdować się na dywanie, a częściowo poza nim. Najlepiej, jeśli dywan będzie wystawał minimum 20 cm poza obrys mebla. Natomiast ułożenie dywanu w strefie jadalnianej rządzi się nieco innymi prawami: w tym przypadku dywan musi być jeszcze większy – na środku stawiamy stół, a wokół niego odsunięte krzesła. Dywan powinien sięgać minimum krawędzi odsuniętego krzesła – dzięki temu biesiadnicy nie będą szurali nim po podłodze;
- regałów i witryn – najlepiej sprawdzą się meble bez tylnych ścianek. Ażurowa konstrukcja jest o tyle korzystna, że nie zabiera cennego światła, a mimo to pozwala odgrodzić od siebie dwie strefy. Wówczas na półkach od strony jadalni możesz ustawić np. książki kucharskie czy zioła, a od strony salonu – dekoracje, ramki na zdjęcia czy albumy. Bezwzględnie jednak utrzymuj porządek na półkach.
A co, jeśli metraż jest na tyle ograniczony, że wolnostojący stół się nie zmieści? Wówczas szukaj kreatywnych rozwiązań: być może uda Ci się zaaranżować niski parapet, tworząc z niego ławę? A może odwrotnie: przedłużysz standardowy parapet, zmieniając go w bufet? Być może jesteś w stanie stworzyć półwysep między kuchnią a salonem, który będzie pełnił funkcję stołu barowego, albo też zlecisz stolarzowi wykonanie składanego stołu sprytnie przymocowanego do ściany?
Salony w blokach mają to do siebie, że zawsze wydają się albo za małe, albo kompletnie nieustawne (albo – co gorsza – obie opcje naraz). Twoje obawy są całkiem uzasadnione: w końcu gdy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem, trzeba wypełnić go wyposażeniem nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale przede wszystkim praktycznym (nierzadko wielofunkcyjnym), mało tego: skupionym wokół elektroniki – znamienia nowoczesności. Osobiście jesteśmy zdania, że nie ma takiego salonu, którego nie da się dobrze umeblować. Poznałaś już nasze złote zasady ustawiania mebli w salonie – pokoju uważanym za serce domu. Teraz czas na przekucie teorii w praktykę: wszystko, co może Ci się przydać w salonie – od mebli po najdrobniejsze detale – znajdziesz w Salonach Agata.