W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem
powrót

Czym się kierować przy wyborze witryny?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Witryna to mebel, który pojawił się po raz pierwszy we Francji, za panowania Ludwika XVI. Jest więc meblem wywodzącym się z okresu klasycyzmu. Już od początku przeznaczeniem witryny było wyeksponowanie ozdobnej porcelany czy cennych bibelotów. W obecnych czasach wielu z nas decyduje się na zakup witryny jako elementu umeblowania jadalni czy salonu, aby służyła ona podobnemu celowi - pozwoliła na zaprezentowanie najpiękniejszych przedmiotów.

Swojskie klimaty

W zależności od stylu, jaki preferujesz i w jakim planujesz urządzić swoją przestrzeń, przy wyborze witryny musisz zwrócić uwagę na konkretne kwestie. W rustykalnym, pełnym ciepła i prostoty stylu, doskonale sprawdzi się drewniana witryna o klasycznym kształcie bryły, najlepiej na nóżkach, które dodadzą jej lekkości. Obecnie do wyboru mamy także mnogość mebli wykonanych z płyty, wyglądem imitującej drewno, z widocznymi słojami. Tego typu witryny są tańsze, a jednocześnie nic nie ujmuje ich wyglądowi i z powodzeniem można wkomponować je do jadalni czy salonu w wiejskim klimacie. Białe lub pobielane witryny, ozdobione dekoracyjnymi, przypominającymi listewki frezowaniami, których przeszklona powierzchnia frontów przedzielona jest krzyżującymi się szprosami, będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji prowansalskich czy romantycznych. Uroczy, bezpretensjonalny wygląd tychże mebli pozwoli zaaranżować wnętrza rodem z południowo francuskich czy polskich, sielskich krain. Wewnątrz możemy wyeksponować różnorodne kubki, dzbanuszki czy ręcznie malowane talerze.

Elegancja i nowoczesność

Nie wszyscy decydują się na wnętrza nawiązujące do wiejskich domków. Styl wielkomiejski rządzi się innymi prawami. I tak - w klasycznych jadalniach czy salonach, nawet jako towarzystwo antycznych mebli, które zazwyczaj mają ciemne odcienie, bez obaw możesz umieścić bardziej współczesną witrynę w kolorze podobnym do pozostałego umeblowania. Prawdziwe pole do popisu mają osoby, które zdecydowały się na nowoczesne zaaranżowanie przestrzeni. Projektanci prześcigają się w tworzeniu mebli, które zachwycają nie tylko estetyką i fantazją wykonania, ale również funkcjonalnością. We współczesnych, raczej surowych, często połyskujących lakierem bryłach, wspaniale za szklaną taflą frontów wyglądać będą niewielkie współczesne rzeźby, elementy zastawy stołowej o ciekawych formach czy szkło użytkowe. Dodatkowym atutem witryn o nowoczesnym charakterze jest wyposażenie w oświetlenie, które podkreśla kształt czy fakturę prezentowanych przedmiotów, a razem z kieliszkami czy dekoracyjnymi szklankami wewnątrz mebla, tworzy ciekawe efekty optyczne.

Priorytetową sprawą przy doborze witryny jest stylistyka wnętrza, natomiast należy też zwrócić uwagę na bardziej praktyczne aspekty decyzji. Warto zastanowić się, czy w konstrukcji mebla wystarczą nam same półki, czy też przydatna będzie również szuflada, do której schowamy np. obrusy czy sztućce. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, lepiej zdecydować się na wąską jednodrzwiową witrynę, lub niewielki mebel do zawieszenia na ścianie. Pamiętaj, że czymkolwiek będziesz się kierować przy wyborze witryny, najważniejsze jest, abyś nie żałował swej decyzji, warto więc poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie dostępnej oferty i wybór mebla najbardziej odpowiadającego Twoim potrzebom.