powrót

Jak upiększyć ścianę za pomocą obrazków i plakatów?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łatwo ozdobić dom sztuką, ale znacznie trudniej jest niedrogo i stylowo go zaaranżować. Duże pole do popisu stanowią w tej kwestii ściany pokoju i salonu. Jest to spora przestrzeń, która nie przepada za pustką i ascezą. Dlatego warto podjąć to wyzwanie, tym bardziej że modne dodatki do domu to przecież także obrazy i plakaty, które przyciągają wzrok i pięknie się prezentują na ścianach. Dzięki temu każdy może stworzyć własną, osobistą wystawę sztuki w swoim domu.

Jak dobrać obraz do wnętrza?

Wybór tego, co powinno wisieć na naszej ścianie zależy od wielu czynników. W zależności od stylu, w którym urządziliśmy pokój czy salon, dobieramy też obraz. Nie tylko treść, ale także kolor i ramę dopasowujemy stylistycznie do wnętrza. Jako dodatki do salonu tradycyjnego, opartego na drewnie i naturalnych dodatkach, w którym panuje przytulny klimat, sprawdzają się kolorowe reprodukcje pejzaży. Natomiast w salonach minimalistycznych i nowoczesnych zdecydowanie należy postawić na fotografię artystyczną, najlepiej w czarno-białej tonacji lub na reprodukcje sztuki nowoczesnej. Obrazy dobieramy do koloru ścian, który warto przełamać ożywczym akcentem. Nada to salonowi zupełnie nowe oblicze. Można zdecydować się wtedy na ciekawe połączenia wielu mocnych kolorów na zdjęciach albo pójść w wybraną tonację. Dominują oczywiście połączenia bieli i czerni, różne odcienie szarości, ale także ponadczasowa zieleń, a obecnie modne fioletowe i turkusowe dodatki do salonu.

Co powiesić na ścianie?

To zależy oczywiście wyłącznie od naszych zainteresowań, gustu i stylu, jaki preferujemy. W kuchni świetnie wyglądają motywy kulinarne, przedstawione w soczystych barwach, które nie tylko poprawiają nastrój, ale sprawiają, że nabieramy apetytu – również na życie. Bardzo modne są oczywiście motywy kwiatowe oraz ogólnie roślinne w różnych wersjach i tonacjach. Pasują one zarówno do salonu, jak i sypialni, tworząc w pomieszczeniu przyjemny nastrój i jednocześnie ożywiając wnętrze. Reprodukcje obrazów i nowoczesna fotografia artystyczna to raczej domena salonu. Nie wychodzą z mody również różnego typu napisy, sentencje, złote myśli, które oprawione w ramy, pozytywnie motywują. Bardzo ciekawie, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, prezentuje się także grafika. Jeśli chodzi o plakaty, to kojarzą się one od zawsze z pokojem młodzieżowym. To dzięki nim młody człowiek wyraża swój gust muzyczny, filmowy, zainteresowanie idolami oraz podejście do życia. Dziś może się to stać jednocześnie elementem dekoracyjnym. W pokoju małego dziecka warto natomiast stworzyć przyjazną atmosferę, umieszczając na plakatach jego ulubieńców.

Jak wyeksponować obraz lub plakat?

Szeroki wybór dostępny na rynku pozwala na różne możliwości wyeksponowania obrazów, np. pionowo czy poziomo. Ściana jest ciekawą, ale też trudną przestrzenią, ponieważ nie wybacza błędów. Jeśli wieszamy pojedynczy obraz, powinien on być silnym akcentem na ścianie. Jeśli jednak decydujemy się na całą „wystawę”, musimy zdecydować się albo na identyczne ramki, albo na ciekawe komplety składające się z kilku różnej wielkości elementów, które przedstawiają ten sam motyw.

Aby pięknie udekorować swoje wnętrza przy pomocy obrazów i plakatów, wcale nie trzeba dysponować ogromnym budżetem. Aby dobrać ciekawe dodatki do domu, wystarczy pomysłowość, wyczucie smaku i umiejętność wyrażenia siebie i własnego stylu. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów, które nam to umożliwią, a przy okazji nasz salon czy pokój będą się dzięki temu świetnie prezentować.