Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jaką tkaninę wybrać do sofy?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

O tym, jak ważny jest rodzaj tkaniny obiciowej sofy do salonu, wie każdy właściciel małych dzieci i zwierząt domowych, a także osoby, które często zapraszają do swoich domów gości. To właśnie od rodzaju tkaniny zależy, czy kanapa będzie odpowiednio długo służyć domownikom i czy zachowa schludny wygląd na lata. Jaką tkaninę warto wybrać? Jakich błędów unikać podczas zakupu? Na te pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Rodzaje tkanin obiciowych

Istnieje wiele rodzajów tkanin obiciowych kanapy do salonu, zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Te naturalne, np. wełna, bawełna czy jedwab, są przyjemniejsze w dotyku, a ponadto chłoną i oddają wilgoć. Niestety, są również trudniejsze w pielęgnacji i mniej trwałe. Obicia wykonane z tkanin sztucznych są z kolei bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, jednocześnie komfort ich użytkowania i estetyka często pozostawiają wiele do życzenia. Z tego względu producenci zazwyczaj stosują włókna mieszane, które łączą w sobie zalety włókien zarówno naturalnych, jak i sztucznych.

Splot tkaniny obiciowej

To, czy tkanina obiciowa sofy będzie wytrzymała, w dużej mierze zależy od jej splotu. W sklepach znaleźć można sofy rozkładane obite płótnem (plecionką), mikrofazą czy szenilą. Płótno jest szczególnie wytrzymałe na rozdzieranie, ale niestety – lubi się z czasem rozciągać. Mikrofaza jest zaś wytrzymała, antystatyczna i bardzo przyjemna. Podobnie szenila, którą z kolei niestety łatwiej jest zaciągnąć. Można również zdecydować się na sofę obitą miłym w dotyku pluszem lub welurem, żakardem (podatnym na zaciągnięcia), flockiem lub odporną na uszkodzenia i zaciągnięcia altarą.

 

Jaką tkaninę wybrać?

Ponieważ sofa rozkładana jest zwykle zakupem na lata, warto postawić na materiał wysokiej jakości, odporny na uszkodzenia i zaciągnięcia, łatwy w pielęgnacji. Na tę ostatnią cechę należy zwrócić uwagę szczególnie w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub kot, który pazurami mógłby sofę podrapać. Wówczas warto wybrać materiał, który w prosty sposób będzie można uprać, gdy się zabrudzi lub taki, który się nie zaciąga. Właściciele psów lub kotów powinni również pamiętać o tym, że z materiałów takich jak plusz czy welur trudno jest usunąć zwierzęcą sierść. Dobrym wyborem może za to okazać się sofa skórzana lub sofa ekoskóra, która jest łatwa w pielęgnacji, a także pozostaje piękna przez lata.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kanapa rozkładana w salonie to mebel, który często stanowi najważniejszy punkt salonu. Jeżeli ma być jego ozdobą przez lata, powinno się zwracać uwagę na gramaturę materiału obicia – im większa, tym będzie wytrzymalszy. Obicie powinno również być odporne na ścieranie, rozdarcie oraz płowienie. W przypadku częstych odwiedzin gości lub kiedy w mieszkaniu przebywają małe dzieci, dobrze jest, aby tkanina była również odporna na zaplamienie lub łatwoczyszcząca – wówczas w razie zachlapania można ją w prosty sposób oczyścić.

Czy istnieje idealna tkanina obiciowa sofy do salonu? Niestety – trudno wskazać jednoznacznie, jaki rodzaj materiału będzie odpowiedni dla każdego. Przed zakupem kanapy warto więc zastanowić się, które cechy obicia mają (lub będą miały w przypadku planowania powiększenia rodziny) największe znaczenie.

Przykładowe sofy