Dekoracje oświetleniem - letnie wieczory w ogrodzie i na balkonie
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Odpowiednie oświetlenie tarasu i ogrodu to element nie tylko praktyczny, ale też ważny składnik prezentacji naszej działki. Różnego typu lampy budują kameralny nastrój, sprawiając, że lato w ogrodzie jest przyjemne nie tylko podczas urlopu. Grillowe wieczory spędzone w gronie znajomych, romantyczne noce we dwoje i długie godziny upływające przy czytaniu książek to nieodzowne punkty ogrodowego wypoczynku, do których zawsze potrzebujemy choć odrobinę światła.
Podstawowe oświetlenie ogrodu
W zależności od rozmiaru i stopnia skomplikowania naszego ogrodu, projekt zewnętrznej iluminacji obejmować będzie kilka zasadniczych elementów. W przypadku dużej działki zaopatrzonej w okalające klomby alejki, najważniejszą częścią oświetlenia będzie montowany na stałe system słupków i/lub podświetleń umieszczanych w chodniku. Takie oświetlenie ogrodowe w ziemi ma przede wszystkim dbać o nasze bezpieczeństwo. Nie znaczy to jednak, że jego forma nie może mieć wartości ozdobnej. Już w tym miejscu warto dopasować styl świecących słupków do ogólnego stylu domu i ogrodu.
Nie zapominajmy także o oczku wodnym lub innym zbiorniku wodnym na terenie posiadłości. Oświetlenie ogrodowe w tym miejscu jest szczególnie istotne, nie tylko z oczywistego powodu zabezpieczenia przed wpadnięciem do wody, lecz także dlatego, że stanowi wdzięczny punkt dekoracyjny. Zamiast tradycyjnej latarni obok sadzawki możemy zdecydować się na rozświetlenie tego obszaru za pomocą pływającej lampy-kuli. W ten sposób nie tylko eksponujemy oczko, ale uzyskujemy dodatkowy oryginalny element ozdobny, dający ciepłe i rozproszone światło.
Światła ponad głowami w ogrodzie
Druga grupa wchodząca w skład oświetlenia zewnętrznego to także źródła mocowane, lecz w tym przypadku będące w pełni zintegrowane z budynkiem. Mowa o lampach sufitowych i kinkietach montowanych na ścianach przylegających do tarasu czy nad gankiem. To także elementy, których głównym celem jest zapewnienie światła. Pamiętajmy jednak, aby wybierać modele z regulowanym natężeniem jasności, co pozwoli nam samodzielnie kształtować klimat, jakiego aktualnie potrzebujemy. Kupując rozmaite lampki balkonowe, musimy koniecznie zwracać uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, mając na uwadze, że iluminacja zewnętrza różni się od tej wewnętrznej, ponieważ musi być odporna na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych.
Lato w ogrodzie i kameralny blask
W końcu trzeci zbiór tworzących oświetlenie ozdobne, zdecydowanie najbardziej nastawiany na dekoracyjność i kreowanie miłej atmosfery, to wszelkie przenośne latarenki i lampiony. To one stanowią dopełnienie stylu każdego balkonu, altany czy tarasu. Najmodniejsze ostatnimi czasy są przeróżnej wielkości latarenki w oprawach drewnianych, szklanych lub metalowych, kształtem przypominające dawne lampy, klatki lub małe domki. Możemy je postawić na stole, zawiesić pod dachem lub umieścić całą ich zróżnicowaną wielkościowo grupę nieco dalej od balkonowych mebli.
Trendem, który zdominował nowoczesne oświetlenie tarasu są tak zwane cotton balls, czyli mniejsze lub większe kule z przędzy bawełnianej, mieszące w sobie oświetlenie typu LED. Te kolorowe girlandy zmieniają nawet najzwyklejszy balkonik w miejsce o wyjątkowej atmosferze.
Ozdoby DIY do ogrodu i na balkon
Takie i podobne lampki balkonowe możemy też wykonać samodzielnie. Do zrobienia najprostszych cotton balls potrzebujemy kilku balonów, trochę sznurka, utwardzacza do tekstyliów i zwykłych lampek choinkowych. Także różnorakie lampiony bez problemu mogą być dziełem naszych rąk. Ostatnio słoiki robią furorę w szeregach kuchennej zastawy, wypierając tradycyjne szkło. Są one także świetnym materiałem na gustowny lampion. Wystarczy nasypać do niego nieco kamyków, wstawić grubą, ale niską świeczkę i gotowe! Jeszcze bardziej dekoracyjny efekt i piękny blask uzyskamy wkładając słoik do większego szklanego naczynia wypełnionego wodą i płatkami kwiatów. To dobry sposób na powtórne wykorzystanie gotowych latarenek słoikowych. Możemy również dać drugie życie staroświeckim lampom i lampionom. Czasem wystarczy je odczyścić, pomalować na biało i uzupełnić nowym wkładem woskowym, by otrzymać niebanalne rustykalne oświetlenie wpisujące się w aranżację tarasu i ogrodu w stylu prowansalskim.
Pamiętaj też o innych dodatkach - na balkonie możesz rozłożyć dywan na balkon, dzięki któremu przestrzeń zyska na przytulności.