powrót

Domowe biuro w salonie. Jak wydzielić dwie strefy w jednym pomieszczeniu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na urządzenie w mieszkaniu domowego biura. Jednak przy mniejszych metrażach nie zawsze mamy możliwość zaadoptowania osobnego pokoju na gabinet. Jak zaaranżować przestrzeń biurową w salonie, by nie rezygnować z komfortu pracy, a jednocześnie zachować wszystkie funkcje pokoju dziennego?

Jak urządzić biuro w salonie?

Pogodzenie bliskiego sąsiedztwa mebli biurowych z elementami wyposażenia pokoju dziennego to niełatwe zadanie. I choć w pierwszej chwili pomysł wytyczenia w salonie wygodnego miejsca do codziennej pracy wydaje się trudny w realizacji, specjaliści od aranżacji wnętrz mają na to sposób. Jedną z nadrzędnych zasad, dzięki której można płynnie połączyć te dwie strefy, jest utrzymanie ich w jednakowej stylistyce.

Wybierając biurko czy półki na książki i dokumenty, warto postarać się, by ich wzornictwo korespondowało z pozostałą częścią wyposażenia salonu. W takiej sytuacji design mebli biurowych nie powinien mocno odbiegać od stylu, w jakim wykonana jest ława do salonu lub sofa. Oczywiście, nie oznacza to, że kontrastowe zestawienia będą źle wyglądać, jednak wówczas trzeba liczyć się z tym, że strefy te będą się od siebie mocno odróżniać.

Sposoby na funkcjonalne podzielenie przestrzeni

Odpowiednie ustawienie miejsca do pracy to kolejna rzecz, która ułatwia wkomponowanie go w przestrzeń salonu. Oczywiście wszystko zależy od kształtu pomieszczenia i jego wymiarów, jednak dysponując nawet małym pokojem, można wypracować optymalny układ mebli, który pozwoli pogodzić ze sobą zarówno strefę biura, jak i wypoczynku. Jednym ze sprawdzonych pomysłów jest umieszczenie biurka w rogu pomieszczenia. Dzięki temu łatwo oddzielimy je od przestrzeni salonu, a domownicy będą mogli bez przeszkód korzystać z sofy rozkładanej, oglądając TV nawet wtedy, gdy pracujemy po godzinach.

Jeśli biuro w salonie ma jak najmniej rzucać się oczy, warto wykorzystać potencjał otwartych regałów, które doskonale wytyczą symboliczną granicę między różnymi strefami pokoju dziennego. Ustawiony prostopadle do biurka stworzy pewnego rodzaju zasłonę i fizycznie oddzieli je od reszty pomieszczenia. W takim wypadku doskonale sprawdzą się otwarte regały, których póki można wypełnić książkami czy dekoracyjnymi dodatkami, tworząc oryginalną ściankę. Innym rozwiązaniem aranżacji biura w salonie jest wykorzystanie stołu jako miejsca do codziennej pracy. Jeśli w jego pobliżu ustawiony zostanie regał, przestrzeń ta stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Jakie meble wybrać, by stworzyć praktyczne miejsce do pracy w domu?

Biuro w salonie powinno gwarantować komfort pracy. Dlatego też niezbędne jest wybranie takich mebli, które zapewnią wygodę i funkcjonalność. W przypadku, gdy strefa do pracy znajduje się w kącie pomieszczenia, idealnym wyborem będzie biurko narożne. Jego forma zapewnia maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a przestronne blaty zwiększają powierzchnię pracy. Jeśli potrzebujemy mniejszego miejsca do pracy, w roli biurka doskonale sprawdzi się model o lekkiej konstrukcji. Projekty stworzone z metalowego stelażu i drewnianego blatu są ustawne, a przy tym łatwo przenosi się je z miejsca na miejsce.

Urządzając biuro w salonie, nie można zapominać o wygodnym krześle, w roli którego świetnie sprawdzą się zarówno typowe fotele biurowe z wyprofilowanym oparciem i podłokietnikami, jak również te o mniej gabinetowym charakterze. Fotel wsparty na smukłych bukowych nogach z gładką lub pikowaną tapicerką stanowi stylowe uzupełnienie aranżacji, a przy tym zapewnia duży komfort użytkowania. Aby zwiększyć funkcjonalność biura i zapewnić sobie pojemne miejsce na przechowywanie dokumentów i sprzętu do pracy, warto rozważyć zakup półki ściennej oraz praktycznych kontenerków. Te ostatnie wyróżniają niezwykle kompaktowe wymiary, praktyczne szuflady i schowki, które pomogą zapanować nad najpotrzebniejszymi materiałami i tym samym utrzymać porządek.

Bez podstawowego wyposażenia biura trudno wyobrazić sobie solidne miejsce do codziennej pracy. Odpowiednie wkomponowanie mebli biurowych w przestrzeń salonu pozwoli jednak utworzyć w nim funkcjonalną przestrzeń, która wraz z elementami wyposażenia salonu, takimi jak komody, ławy i sofy rozkładane, stworzy spójną aranżacje.