Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Mniej znaczy więcej. Jak urządzić salon i jadalnię w stylu minimalistycznym?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Umiar, harmonia i prostota to najlepsze wyróżniki stylu minimalistycznego. Wnętrza urządzone według tych zasad cechuje wszechstronny ład, oszczędność dodatków oraz funkcjonalność. Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji minimalistycznego salonu czy jadalni?

Kamień, drewno, beton – przewaga naturalnych surowców

Styl minimalistyczny bazuje przede wszystkim na meblach i materiałach wykończeniowych wykonanych z naturalnych surowców, takich jak kamień, drewno, skóra, beton czy szkło. Prosta drewniana ława rozkładana, narożnik na nóżkach, którego kolor przypomina barwę górskich skał, czy nieskomplikowany szezlong ze skóry ekologicznej to przykłady elementów wyposażenia salonu, które korespondują z materiałami wykończeniowymi typowymi dla stylu minimalistycznego. W tego rodzaju aranżacjach doskonale sprawdzą się również chłodne metalowe akcenty – w jadalni można ustawić krzesła z połyskującymi chromowanymi nogami, a nad stołem zawiesić lampę z metalowym kloszem.

Podłogę minimalistycznych wnętrz najlepiej wyłożyć drewnianymi panelami, monochromatycznymi kaflami bądź udekorować jednobarwnym lub ozdobionym geometrycznymi wzorami dywanem 60x100. Z kolei ściany dobrze pokryć farbami o jasnych odcieniach: bieli lub delikatnej szarości. Ciekawym zabiegiem będzie przy tym wykorzystanie farb lub paneli imitujących strukturę betonu – ich surowy wygląd stworzy oryginalną oprawę dla niejednego pomieszczenia.

Harmonijny i funkcjonalny układ wnętrz

Salon i jadalnię utrzymane w stylu minimalistycznym wyróżnia praktyczny układ mebli i umiar w doborze dekoracji. W efekcie, zamiast przeładowanej dużą ilością dodatków przestrzeni, powstaje przestronne, uporządkowane wnętrze. Aranżację każdej strefy należy dokładnie przemyśleć pod kątem jej funkcjonalności dla wszystkich domowników. Ostateczny układ mebli jest wynikiem indywidualnego namysłu nad tym, czego oczekujemy od danego wnętrza i jakie meble w związku z tym powinny się w nim pojawić. 

Urządzając salon, czyli miejsce służące wypoczynkowi zarówno przed telewizorem, jak i z książką w ręku, powinniśmy zdecydować się na wybór spójnej z resztą wnętrza szafki RTV, szezlongu czy fotela. Zastanówmy się, które elementy są nam niezbędne, a z których możemy zrezygnować. Pamiętajmy jednak o wygodzie – minimalizm to nie tylko bazująca na oszczędnym wystroju estetyka, ale także użyteczność. Podobne działania warto podjąć w stosunku do każdego innego pomieszczenia, które ma cechować minimalizm i harmonia – minimalistyczne wnętrza poza oszczędnością form, mają być przede wszystkim użyteczne dla domowników.

Elementy aranżacji w stylu minimalistycznym

Proste kolekcje mebli pomogą urządzić wnętrze w minimalistycznym stylu i nadać mu harmonijny wystrój. Gładkie fronty komody do salonu czy nieskomplikowany regał stworzą spokojną oprawę dla tego rodzaju aranżacji, z kolei białe meble z dużą ilością przeszkleń pozwolą wnieść do pomieszczenia więcej światła i wzmocnią poczucie przestronności. Obok sofy rozkładanej, w centrum strefy wypoczynkowej dobrze ustawić stolik kawowy bądź ławę – proste bryły w ciepłej kolorystyce naturalnego drewna nie przytłoczą wnętrza. Wybierając ławę do salonu, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe elementy – umieszczona pod blatem półka, na której można przechować gazety i drobne akcesoria elektroniczne, zwiększy funkcjonalność strefy wypoczynkowej.

Jadalnia utrzymana w stylu minimalistycznym to przede wszystkim proste, nieskomplikowane formy stołów i krzeseł. Modele o ciepłym, dębowym odcieniu płynnie skomponują się z jasną kolorystyką ścian i drewnianym parkietem, z kolei białe stoły będą doskonale pasować do chłodniejszych materiałów wykończeniowych czy beżowych i grafitowych akcentów w postaci poduszek dekoracyjnych czy zasłon. W charakter takiej jadalni świetnie wpiszą się także proste formy krzeseł – pokryte ekologiczną skórą nawiążą do typowych dla tego stylu materiałów, a ich metaliczne nogi dodadzą całemu wnętrzu elegancji.

Choć nadrzędną zasadą minimalizmu jest ograniczenie dodatków i dekoracji, nie oznacza to całkowitej rezygnacji z ozdób. Cenne pamiątki, unikatowe wazony czy ceramiczne misy, wyeksponowane na blacie komody lub w szklanej witrynie w jadalni, delikatnie ocieplą wnętrze, dodając mu bardziej osobistego wyrazu. Na ścianach można powiesić ulubione grafiki czy czarno-białe zdjęcia. Ważne jednak, by przy wyborze dodatków zachować umiar, który nie zakłóci wrażenia wszechobecnego ładu. Styl minimalistyczny opiera się na założeniu, że uporządkowane wnętrze tworzy harmonijną przestrzeń, która pozytywnie oddziałuje na domowników. Taki efekt w aranżacji pomogą osiągnąć m.in. nieskomplikowane bryły mebli, funkcjonalne elementy wyposażenia oraz naturalne materiały.

Przykładowe meble do salonu i jadalni

Sofa szara AMBER
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło FIDIA TY077
149,-
Cena najniższa: 199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 279,-