powrót

Funkcjonalne komody i witryny - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Komoda i witryna to meble, które pełnią całkiem podobną funkcję, czyli służą przechowywaniu. Różnią się od siebie tym, że witryna umożliwia wyeksponowanie przedmiotów z uwagi na przeszklone elementy, natomiast komoda, dzięki szufladom i ukrytym za pełnymi frontami półkom, pomaga schować i uporządkować rzeczy codziennego użytku. Na co zwrócić uwagę, kiedy przyszedł moment dokonania wyboru witryny czy komody do mieszkania?

Witryny i ich stylistyka

Mnogość stylów i form mebli dostępnych na rynku sprawia, że często przy wyborze mamy prawdziwy dylemat. W pierwszej kolejności z pewnością musimy określić budżet, jaki przeznaczymy na zakup mebla. Kolejnym krokiem będzie zdefiniowanie stylistyki, w jakiej utrzymana ma być witryna. Współczesne wzornictwo stawia raczej na prostotę i minimalizm, zarówno pod kątem koloru, jak i formy. Masywne, proste bryły witryn, często wyposażonych w oświetlenie, doskonale sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, oszczędnych w dodatki i monochromatycznych. Jeżeli jesteś zwolennikiem stylu bardziej klasycznego, zdecyduj się na witrynę usadowioną na smukłych nóżkach, w ciemnym odcieniu brązu. Skandynawska stylistyka stawia na naturalne materiały oraz jasne barwy, natomiast do wnętrz rustykalnych czy prowansalskich doskonałe będą witryny białe, pobielane lub w naturalnych odcieniach drewna, stylizowane na meble rodem z wiejskich rezydencji.

Kwestie techniczne

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze witryny do salonu czy jadalni, jest konstrukcja półek. Witryny często wyposażone są w półki wykonane ze szkła, które wyglądają efektownie, pomagając stworzyć domową wersję gabloty niczym z galerii sztuki. Należy jednak uwzględnić rodzaj i wagę przedmiotów, które pragniemy przechowywać na powierzchniach wewnątrz mebla. Szklane półki mają zazwyczaj mniejszy udźwig niż te stworzone z płyty meblowej czy drewna, w związku z czym nie wszystko można na nich bezpiecznie przechowywać.

Większość z dostępnych w sklepach witryn posiada wbudowane w konstrukcję oświetlenie, ewentualnie istnieje opcja dokupienia punktów świetlnych. Warto rozważyć skorzystanie z tej możliwości, gdyż światło zmaksymalizuje efekt estetyczny ekspozycji, a dodatkowo pomoże stworzyć we wnętrzu pomieszczenia bardziej przytulny klimat.

Komoda

Niewiele osób wie, że komoda wykształciła się ze zwykłej skrzyni, poprzez umieszczenie szuflad w jej bocznej ścianie. Pomysł narodził się we Francji, w XVII wieku. Z biegiem lat mebel zmieniał swoją formę, zyskując coraz bardziej finezyjne kształty, rzeźbione zdobienia czy efektowne uchwyty. Obecne trendy, afirmujące prostotę i minimalizm, są jakoby powrotem do pierwotnej formy mebla. Współczesny rynek meblarski oferuje jednak szeroki wybór komód w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu z pewnością wybierzesz coś odpowiadającego swoim potrzebom.

Praktyczne porady

Bardzo ważne przy wyborze komody jest uwzględnienie jej przeznaczenia. Jest ona na tyle uniwersalnym meblem, że występuje w niemal każdym pomieszczeniu, przechowujemy w niej również różne rodzaje przedmiotów. Przeanalizujmy zatem głębokość komody, gdyż inny wymiar będzie konieczny wtedy, kiedy planujemy przechowywać w niej ubrania, inny zaś, gdy mebel służył będzie składowaniu użytkowych drobiazgów. Ważna również jest dopuszczalna waga przedmiotów, którą można obciążyć półki czy szuflady. Może się wydawać, że to zbędne szczegóły, jednak uwzględnienie ich może sprawić, że dłużej będziesz cieszyć się sprawnym i niezniszczonym meblem.

W przypadku kiedy komoda lub witryna wyposażone są w szuflady, należy zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanych w meblu prowadnic. Najpopularniejsze prowadnice rolkowe są łatwe w montażu i charakteryzują się niską ceną. Wysuwają się częściowo, a dozwolone obciążenie wynosi do 25 kg. Prowadnice kulkowe mają spory udźwig, do 50 kg. Dostępne są zarówno z częściowym, jak i pełnym wysuwem. Często również mają cenioną funkcję cichego domyku lub wyposażone są w system „push to open”. Jeśli boki szuflad komody do salonu bądź witryny mają na tyle ładny wygląd, że warto je wyeksponować, można zastosować prowadnice dolnego montażu, które nie oszpecą walorów estetycznych owych elementów.

Wybór witryny do jadalni czy komody może wydawać się skomplikowany, lecz pamiętajmy, że najważniejsze jest to, żeby mebel nam się podobał i nie odstawał pod kątem stylistycznym od pozostałego umeblowania. Spośród wielu dostępnych form i kolorów z pewnością odnajdziesz coś dla siebie, miej jednak na uwadze, że należy poświęcić parę chwil na podjęcie decyzji. Na pewno nie będzie to jednak czas stracony, jeżeli potem będziesz mógł się cieszyć pięknym meblem oraz udanie zaaranżowanym wnętrzem.