powrót

Witryny z oświetleniem - jak pokazać piękno przedmiotów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Witryna to mebel, który pojawił się po raz pierwszy we Francji w XVI wieku. Miał on służyć wyeksponowaniu wyrobów ceramicznych, porcelany oraz szkła. Przez wieki witryna ewoluowała, przybierając różne formy, w zależności od obowiązującego w danym okresie stylu. Witryna z wbudowanym oświetleniem przypomina gablotę rodem z galerii sztuki, pozwalając ukazać piękno ukrytych w niej przedmiotów.

Domowa galeria

Witryny z wbudowanym oświetleniem są doskonałym miejscem na zaakcentowanie powabu przedmiotów użytkowych, ale również małych dzieł sztuki, w których posiadaniu jesteśmy. Umieszczona w jadalni ukaże blask kieliszków, szklanek czy karafek, a także niezwykłe formy i wzory ceramicznych bądź porcelanowych naczyń. W salonie mebel ten ochroni przed kurzem cenne pozycje książkowe lub pamiątki rodzinne czy przywiezione z dalekich podróży. W niektórych witrynach istnieje możliwość nakierowania światła w konkretny punkt, dzięki czemu możemy podkreślić urodę wybranego elementu naszej kolekcji.

Kolejny punkt świetlny

Poza funkcją ekspozycyjną, witryna z oświetleniem pełni również rolę dodatkowego źródła oświetlenia punktowego. Gdy zgasisz lampę sufitową, lampka w witrynie pozwala uzyskać przytulną atmosferę we wnętrzu. W minimalistycznych, monochromatycznych wnętrzach taki rodzaj oświetlenia może mieć funkcję dekoracyjną. Na tle jednokolorowych ścian iluminacja wewnątrz mebla tworzy ciekawe efekty estetyczne. Zwłaszcza w przypadku witryny przypominającej muzealną gablotę, w całości przeszklonej, wypełnionej kolorowym szkłem, możemy zyskać interesujący pod względem optycznym rezulatat.

Stylistyka wnętrza a oświetlona witryna

Mogłoby się wydawać, że witryna z oświetleniem to mebel przeznaczony przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Nic bardziej mylnego! Salon czy jadalnia w klasycznym, prowansalskim lub skandynawskim stylu również zyskają na atrakcyjności dzięki umieszczeniu dodatkowych punktów świetlnych. Nadprogramowa iluminacja pozwoli podkreślić urodę aranżacji, a odpowiednio dobrana temperatura i barwa światła będą pomocne w uzyskaniu upragnionego efektu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w posiadaniu cennych dzieł sztuki, starych księgozbiorów, czy też w naszej witrynie chcemy umieścić jedynie przedmioty typowo użytkowe - światło uwypukli ich walory estetyczne, kształty i kolorystykę.

Każdy z nas ma w swym posiadaniu przedmioty, które warto pokazać, wystawić na widok, by móc cieszyć się na co dzień ich niezwykłym wyglądem, by przywodziły na myśl konkretne chwile i bliskich naszemu sercu ludzi. Witryna z oświetleniem pomoże je wyróżnić, ukazując je również oczom odwiedzających nas gości. Dzięki stworzeniu niezwykłej, prywatnej wystawy, nasze wnętrza zyskają indywidualny charakter.