powrót

Funkcjonalny przedpokój w Twoim domu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przedpokój to symboliczna brama do całego mieszkania. Stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni, zachęcającej by przekroczyć próg domu i wejść dalej, to spore wyzwanie. Jak mu sprostać i praktycznie, ale w dobrym stylu, urządzić przedpokój? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na przemyślane wyposażenie jego wnętrza.

Dopasuj odpowiedni system przechowywania rzeczy

W funkcjonalnie urządzonym przedpokoju bardzo ważny jest praktyczny system przechowywania rzeczy, który pomieści liczne pary butów i okrycia. Wybór odpowiedniej szafki na buty czy wieszaków do przedpokoju uzależniony jest jednak od powierzchni, jaką dysponujemy.Jeśli urządzasz wąski przedpokój, wybierz kompaktowy, a przy tym pojemny system przechowywania. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będą garderoby zaprojektowane z myślą o małych metrażach. Modele te posiadają wbudowane szafki, a także osobne półki na buty oraz wieszaki. Dzięki temu jeden mebel łączy w sobie wiele funkcjonalności. W takiej garderobie schowasz nie tylko obuwie wszystkich domowników, ale również powiesisz kurtki, płaszcze, a na półkach ustawisz potrzebne drobiazgi i akcesoria (np. pudełko na klucze, kosz na parasole). Projektanci proponują różne warianty tych mebli: dostępne są zarówno garderoby o zamkniętym systemie przechowywania, jak i półotwartym. Wielość opcji pozwala swobodnie dobrać system, który idealnie wpisze się w Twój gust i umożliwi Ci przechowywać rzeczy tak, jak lubisz.

Wśród projektów kompaktowej garderoby odnajdziesz zarówno klasyczne formy, jak i te o nowoczesnym designie. Nie bez znaczenia jest kolorystyka mebli: jasne odcienie rozświetlą zacienione wnętrze, natomiast mocniejsze będą ciekawą kontrą do białych ścian. W wąskim przedpokoju spróbuj też maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – dodatkowy, osobny panel ubraniowy bądź wieszak z półką pozwolą Ci uzyskać więcej miejsca na wygodne i funkcjonalne przechowywanie rzeczy.

W sytuacji, gdy dysponujesz większym metrażem, sięgnij po kolekcje mebli, bazujące na wielu różnych elementach – wybierz komodę, półkę na buty oraz szafę, które razem stanowić będą spójną oprawę Twojego przedpokoju. Decydując się na meble z jednej kolekcji, masz pewność, że każdy element będzie ze sobą współgrał. Indywidualne decyzje co do ilości mebli w przedpokoju pozwolą Ci natomiast stworzyć przestrzeń dobraną pod potrzeby domowników. Wśród kolekcji mebli wybierz takie, które wpiszą się w ogólny charakter mieszkania – proste w formie projekty sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, natomiast meble wykończone oryginalną okleiną, np. imitującą naturalne usłojenie drewna, podkreślą szczególny wystrój całego mieszkania.

Jakie dodatki wybrać do przedpokoju?

Przedpokój dopełnią również funkcjonalne dodatki. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, planując zakup wieszaków do przedpokoju i szafek na buty, nie zapomnij wpisać na listę zakupów lustra. To niezbędny element funkcjonalnego przedpokoju, który pozwoli domownikom szybko sprawdzić wygląd przed wyjściem z domu. Dodatkowo stanowić może element dekoracyjny wnętrza. Duże lustra o minimalistycznej formie ozdobią i wypełnią pustą ścianę przedpokoju, a drewniane akcenty wprowadzą ciepły klimat do pomieszczenia. Kształtem lustra można też „przełamać” przestrzeń: wybierając poziomy projekt, optycznie poszerzysz przedpokój. A jeśli szukasz praktycznych połączeń, sięgnij po lustro zamontowane wraz z wieszakami – rozwiązanie to oszczędza przestrzeń i sprytnie łączy funkcje.

Użyteczność przedpokoju zwiększy również prosta, wygodna ławka. Wśród projektów odnajdziesz klasyczne modele ławek wyposażone w miękkie siedzisko, na którym można usiąść, ubierając buty. Projektanci, poszukując praktycznych rozwiązań, proponują również ławki, które poza siedziskiem, pełnią funkcję schowków bądź półek na buty. A jeśli szukasz szczególnego dodatku, który uzupełni aranżację przedpokoju, sprawdzonym pomysłem jest wybór miękkiej pufy. Decydując się na kolorowe obicie, uzyskasz dekoracyjny element przedpokoju, który z pewnością przykuje wzrok niejednego gościa.

W funkcjonalnym przedpokoju nie może zabraknąć wieszaków, które ułatwią Ci przechowywanie ubrań i utrzymanie porządku w szafie. Warto pamiętać, że wieszaki do przedpokoju nie muszą być nudne – projektanci oferują niebanalne kształty, które w efekcie stanowią ozdobę ścienną przedpokoju. Wieszak w kształcie domu z uroczymi drewnianymi gałkami? Dlaczego nie! Przemyślane urządzenie przedpokoju gwarantuje jego wysoką funkcjonalność. Wybór odpowiedniej garderoby, szafek na buty oraz wieszaków to podstawa stworzenia praktycznej, a przy tym estetycznej przestrzeni, w której każdy z domowników zmieści w szafie swój płaszcz, a na półkach – nawet po kilka par butów.