Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wyposażenie garderoby. Jak bezpiecznie przechowywać ubrania?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Duża, przestronna garderoba to marzenie każdej kobiety. Jeśli jednak nie masz na nią miejsca w mieszkaniu, zdecyduj się na równie pojemną szafę przesuwną, która doskonale sprawdzi się przy przechowywaniu ubrań – zarówno w sypialni, jak i w przedpokoju. Niezależnie od miejsca, gdzie trzymasz swoje ubrania, kluczem do ich bezpiecznego przechowywania jest odpowiednia organizacja szafy lub garderoby.

Jak układać ubrania w szafie lub garderobie?

Czyste, świeże i pachnące – takie powinno być każde ubranie, które wyjmiemy z szafy lub garderoby, chcąc je na siebie założyć. Aby tak się stało, ubrania powinny wisieć swobodnie, posiadając stały dostęp do świeżego powietrza. W szafie jednak zwykle brakuje wolnego miejsca, dlatego tak ważna jest segregacja. Na wieszakach przechowujemy koszule, marynarki, garnitury czy sukienki, nie warto jednak robić tego ze swetrami, które wisząc, mogą się rozciągnąć. Ważne jest także dostosowanie wielkości wieszaka do rodzaju odzieży – np. przechowywanie marynarki na zbyt cienkim wieszaku może doprowadzić do odkształcenia tkaniny w okolicach ramion.

Praktycznym rozwiązaniem są wielofunkcyjne wieszaki, na których skompletujemy całe zestawy ubrań, wieszając koszulę razem z apaszką lub krawatem. W sytuacji gdy ubrania nie mieszczą się w szafie lub zmuszeni jesteśmy przechowywać ubrania bez szafy – np. w mieszkaniu studenckim –funkcjonalnym i praktycznym pomysłem jest wolnostojący wieszak na ubrania, wyposażony dodatkowo w półkę na buty, który dzięki wmontowanym kółkom z łatwością można ustawić w dowolnym miejscu w pokoju. Ale co zrobić z akcesoriami?

Pojemniki plastikowe i organizery

Drobne akcesoria warto przechowywać w przystosowanych do tego celu organizerach. Plastikowe pojemniki są lekkie i niedrogie – sprawdzą się do składowania bielizny pościelowej, kosmetyków czy zabawek w dziecięcej szafie. Co więcej, wcale nie muszą być jednokolorowe, dzięki czemu mogą stanowić także efektowną ozdobę. Do ich dekorowania wykorzystuje się m.in. grafikę nanoszoną na folię, która następnie zostaje wtopiona między warstwy tworzywa sztucznego – to niezwykle trwały sposób zdobienia.

Zamiast plastikowych pojemników do przechowywania ubrań czy ręczników wykorzystać można także mocne, tekturowe kufry. W zależności od wzoru zawartego na materiale, którym zostały obszyte, z łatwością dopasują się do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie, tworząc estetyczną i spójną kompozycję. Aby ułatwić sobie wyjmowanie ich z szafy, warto zakupić modele wyposażone w wygodne uchwyty.

W sypialni lub garderobie przechowujemy nie tylko ubrania, ale także elementy biżuterii. Zaplątane łańcuszki czy zgubiony kolczyk potrafią znacznie uprzykrzyć poranne szykowanie się do pracy. Drewniane pudełko z szufladami na drobiazgi pozwala w prosty sposób posegregować biżuterię, chroniąc jednocześnie srebrne dodatki przed światłem, wilgocią i powietrzem, które powodują, że ozdoby czernieją i tracą blask. W każdej szafie przyda się także komplet rolek do czyszczenia ubrań, które w prosty sposób pomogą odświeżyć wygląd płaszcza czy sukienki. Dzięki wałkom czyszczącym w kilka chwil usuniesz drobinki kurzu lub… sierść swojego pupila.

Jak przechowywać ubrania po sezonie?

Wiosną i latem nie potrzebujemy grubego wełnianego swetra, podobnie jak w środku zimy nie przydadzą nam się krótkie jeansowe szorty. Po zakończonym sezonie nienoszone ubrania możemy przenieść na najwyższą półkę, ułożyć w głębi garderoby lub – jeśli mamy taką możliwość – wynieść np. na strych. Koniecznie trzeba je jednak wcześniej zabezpieczyć, chowając kurtki, spodnie czy płaszcze do foliowych worków.

Idealnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w małym mieszkaniu, są worki próżniowe. To skuteczna ochrona przed molami, zabrudzeniami czy wilgocią. Za pomocą zwykłego odkurzacza z takiego worka odsysa się powietrze, dzięki czemu ubrania zajmują w szafie o wiele mniej miejsca. Worki próżniowe wiszące doskonale sprawdzą się także w przypadku przechowywania sporadycznie używanych sukienek lub garniturów. Jeśli nie musimy oszczędzać miejsca w szafie, do ochrony ubrań możemy wykorzystać również pokrowce na ubrania wykonane z oddychającego materiału, które estetycznie będą prezentować się także podczas podróży. Pokrowcem należy też zabezpieczyć pościel: kołdry, poduszki czy koce przechowywane pod łóżkiem.

Wieszaki do przedpokoju – przechowywanie okryć wierzchnich

Kurtki, płaszcze, marynarki przechowujemy nie tylko w sypialni lub garderobie, ale także w przedpokoju. To miejsce, w którym zdejmujemy okrycie wierzchnie po powrocie do domu oraz odbieramy ubranie od gości odwiedzających nasze mieszkanie. W dużych przedpokojach, w których stoją szafy przesuwne lub szafy glamour, nie musimy się martwić o to, gdzie schowamy ubrania. W niewielkich warto pokusić się o funkcjonalne i zarazem designerskie rozwiązanie. Ścienne wieszaki do przedpokoju mogą mieć najróżniejsze kształty: od prostych modeli z kilkoma haczykami po rozbudowane, nowoczesne konstrukcje. Zabawnym akcentem mogą okazać się metalowe wieszaki na ubrania z personalizowanym napisem. Wieszaki do przedpokoju w formie stojaków sprawdzą się w większych pomieszczeniach, gdzie nie będą utrudniać swobodnego poruszania się domownikom.