powrót

Garderoba w nowoczesnym i klasycznym stylu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dawniej garderoba wydawała się luksusem właścicieli domów jednorodzinnych. Obecnie to praktyczne rozwiązanie coraz częściej uwzględniają projekty nowo powstałych lub remontowanych mieszkań. Dzieje się tak, ponieważ o funkcjonalności garderoby decyduje nie tylko metraż, ale umiejętne rozplanowanie mebli i praktyczne akcesoria do przechowywania. Bez względu na to, czy znajduje się ona w sypialni, czy stanowi oddzielne pomieszczenie, warto aby jej wystrój korespondował ze stylem dominującym w mieszkaniu.

Wymarzona garderoba a dostępna przestrzeń

W zależności od metrażu mieszkania oraz architektury danego pomieszczenia, układ mebli w garderobie może przybierać różny kształt, np. litery “U” czy litery “L”. Oczywiście największym potencjałem aranżacyjnym odznaczają się osobne, przestronne wnętrza, gdzie można pozwolić sobie na dowolną konfigurację półek czy pojemnych szaf z drążkami. W tego typu garderobach można również umieścić akcesoria do prasowania. Zmieszczą się w nich także miękkie pufy i podnóżki, dzięki którym wnętrze nabiera szykownego charakteru. Co więcej, te designerskie siedziska ułatwiają znacznie przymierzanie butów lub stanowią praktyczne miejsce do odłożenia wybranych elementów ubioru.

Nie oznacza to jednak, że właściciele małych mieszkań muszą zrezygnować z marzeń o funkcjonalnej i nowoczesnej garderobie. Za sprawą dostępnych rozwiązań, wystarczy wnęka lub wydzielony fragment wnętrza, aby cieszyć się takim komfortem. Wówczas można zaaranżować garderobę w sypialni lub w części przedpokoju. Najpopularniejszym sposobem jest wygospodarowanie wnęki. W jej wnętrzu wystarczy umieścić półki i relingi, a całość ukryć za drzwiami przesuwnymi zamontowanymi na szynach. Innym, prostszym rozwiązaniem jest umieszczenie w tym miejscu pojemnej szafy przesuwnej. W jej wnętrzu można umieścić m.in. tekstylne organizery czy tekturowe pudła, dzięki czemu zachowany zostanie odpowiedni porządek.

Ciekawym i niezwykle popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest garderoba otwarta. To nic innego jak wydzielona przestrzeń w danym pomieszczeniu np. sypialni, która w przeciwieństwie do wcześniej omawianych rodzajów, nie jest zamknięta za pomocą drzwi. Wystrój garderoby otwartej powinien zatem współgrać ze stylem całej aranżacji, z kolei umieszczone w niej ubrania i obuwie muszą być zawsze uporządkowane.

Zwykle wyposażenie garderoby zależy od tego, czy będą w niej przechowywane ubrania kobiety czy mężczyzny. W pierwszym przypadku należy bowiem pamiętać o umieszczeniu m.in. drążków na sukienki. Przydatne okażą się również półki o różnych wymiarach, na których będzie można z łatwością przechowywać rozmaite rodzaje obuwia, np. kozaki i szpilki. W przypadku mężczyzn warto umieścić specjalne organizery na krawaty oraz wieszaki na elementy garnituru i paski.

Nowoczesna garderoba w wydaniu glamour

Aranżując tego typu wnętrze lub wydzieloną przestrzeń, warto zadbać, aby zaplanowany wystrój korespondował ze stylistyką mieszkania. Miłośnicy eleganckich, a zarazem nowoczesnych pomieszczeń, powinni zapoznać się meblami i dodatkami, które subtelnie nawiązują do stylu glamour. Aranżacje te bardzo często wpisują się w gusta kobiet, ze względu na obecność ozdobnych detali, dekoracyjnych luster czy efektownego oświetlenia. Decydując się na taki wystrój, warto postawić na białe meble (z frontami wykończonymi na połysk), a następnie zestawić je z odpowiednimi dodatkami, np. w pastelowych odcieniach.

Jeśli garderoba odznacza się dużym metrażem, można zdecydować się na umieszczenie wspomnianych wcześniej puf. W stylistykę glamour doskonale wpisują się modele o welurowym lub pluszowym wykończeniu, przyozdobione metalicznymi akcentami. Funkcjonalna i nowoczesna garderoba musi być również odpowiednio oświetlona, zwłaszcza jeżeli stanowi oddzielne pomieszczenie. Decydując się na styl glamour, warto zapoznać się z ofertą lamp wiszących ozdobionych szklanymi kryształkami, które efektownie rozpraszają światło.

Klasyczna garderoba

Aranżacja garderoby w klasycznym stylu to z kolei doskonała propozycja dla miłośników stonowanych odcieni. Ponadczasowym rozwiązaniem jest wybór szaf, półek czy regałów odznaczających się wybarwieniem naturalnego drewna. Odcień ten łączy się niemal ze wszystkimi kolorami ścian, co jest szczególnie ważne w przypadku otwartej garderoby w sypialni.

Ponadczasowe, proste formy i naturalna kolorystyka wpisują się zwykle w gust mężczyzn lub stanowią dobry kompromis, jeśli pomieszczenie jest współdzielone przez oboje małżonków. Co więcej, do elementów wyposażenia w odcieniu drewna bardzo łatwo dopasować tradycyjne lustra i lampy. Dodatkowym plusem jest fakt, że w klasyczną stylistykę doskonale wpisuje się większość standardowych organizerów, pokrowców na ubrania, stojaków czy tekstylnych koszy.

Funkcjonalna i stylowa garderoba to marzenie niejednej osoby. Jak się okazuje, czasami wystarczy niewielka wnęka, w której ustawimy pojemną szafę przesuwną i niezbędne akcesoria garderobiane.