powrót

Garnki i patelnie - niezbędne akcesoria każdej kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której nie brakuje akcesoriów niezbędnych do gotowania. Do przygotowywania różnych posiłków przydadzą się odpowiednie garnki oraz patelnie. Należy je dobierać odpowiednio do technologii zainstalowanej kuchenki. W większości mieszkań znajdują się modele gazowe, jednak nowoczesne kuchnie z płytami zasilanymi na prąd również zyskują coraz więcej zwolenników. Jak odpowiednio dobrać garnki i patelnie, by czerpać prawdziwą przyjemność z gotowania w każdej technologii?

Dowolność wyboru akcesoriów do kuchenki gazowej

Na kuchence gazowej można używać dowolnych akcesoriów, co czyni ją najbardziej uniwersalnym modelem. Warto zaopatrzyć się w jeden, wieloelementowy zestaw garnków, w których będzie można ugotować zarówno jajko na twardo, jak i dużą porcję gulaszu dla całej rodziny. Doskonałym wyborem będą modele wykonane ze stali nierdzewnej o trójwarstwowym dnie, w które został wbudowany dysk aluminiowy. To rozwiązanie zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, co jest szczególnie istotne przy ograniczonej wielkości palników gazowych.

Dużym atutem kuchenki gazowej jest bardzo krótki czas nagrzewania do wysokiej temperatury stojących na niej akcesoriów, dlatego można na niej używać wok – patelnię o wysokich brzegach, wykorzystywaną w kuchni azjatyckiej. Model dobrej jakości wykonany jest ze stali węglowej lub wykończony wysokiej jakości powłoką ceramiczną, której zastosowanie sprawia, że potrawy nie przywierają do dna. Przed zakupem akcesoriów, warto tak dostosować meble kuchenne, by pomieściły wszystkie, niezbędne w kuchni przedmioty.

Garnki i patelnie o grubym dnie do kuchenki elektrycznej

Od kilkunastu lat, w wielu domach można oglądać aranżacje kuchni, które zakładają rezygnację z przyłączenia do sieci gazowej, a główne miejsce w pomieszczeniu zajmuje zasilana na prąd kuchenka elektryczna. Można gotować na niej, dysponując dowolnym kompletem garnków, jednak najlepsze będą te o grubym dnie. Na kuchence elektrycznej garnki nie nagrzewają się od razu, jak w przypadku kuchenki gazowej. Świetnie sprawdzi się zestaw do gotowania o dnie składającym się z dziewięciu warstw. Większość potraw można również smażyć, a prawdziwym hitem wśród patelni są te pokryte powłoką ceramiczną, ponieważ można na nich przygotowywać potrawy przy użyciu minimalnej ilości tłuszczu. Takie cechy, jak równomierna dystrybucja ciepła i gładka powierzchnia sprawiają, że zestaw trzech patelni to doskonały nabytek, którego używanie będzie przyjemnością. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone szafki kuchenne pozwolą na wygodne sięganie po garnki i patelnie podczas gotowania.

Specjalne garnki i patelnie przeznaczone na płytę indukcyjną

Nowoczesne projekty kuchni najczęściej skupiają się na powiększeniu przestrzeni mieszkania i umieszczeniu aneksu w salonie, w którym elegancka, czarna płyta indukcyjna będzie wyglądała bardzo stylowo. Do gotowania na niej trzeba używać specjalnych garnków i patelni przeznaczonych do indukcji. Dostępne są zestawy składające się z kilku lub kilkunastu elementów oraz wyposażenia dodatkowego. Dobrym wyborem będą także patelnie pokryte świetnej jakości powłoką ceramiczną, a nawet wok – musi być on jednak zaprojektowany zgodnie z technologią płyty.