powrót

Wyposażenie kuchni - 10 niezbędnych gadżetów do kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu i dzieją się w nim prawdziwe cuda: pomidory i cebula zamieniają się w najlepszą na świecie zupę pomidorową, a kapusta i mięso mielone – w pyszne gołąbki. Każdy, kto choć przez chwilę zajmował się gotowaniem, wie, jak wiele może ułatwić używanie odpowiednich akcesoriów. Poniżej subiektywna lista 10 niezbędnych gadżetów, w które powinna zostać wyposażona każda funkcjonalna kuchnia.

1. Garnki

Urządzanie kuchni należy zacząć od wyboru odpowiednich garnków. Najlepszy będzie wieloelementowy zestaw wykonany ze stali nierdzewnej, odpornej na uszkodzenia i korozję. Garnki ze specjalnym, trójwarstwowym dnem z wbudowanym dyskiem aluminiowym będą się równomiernie nagrzewać, co znacznie ułatwi gotowanie.

2. Patelnia

Inną techniką, często wykorzystywaną podczas przygotowywania potraw, jest smażenie, które powinno odbywać się na wysokiej jakości patelni. Idealny model powinien mieć nieprzywierające dno – doskonałej jakości są modele, których wnętrze zostało pokryte powłoką ceramiczną. Wybierając patelnię o bąbelkowym dnie, można znacznie zmniejszyć ilość tłuszczu zużywaną podczas smażenia.


3. Noże

Domowe kucharzenie wymaga również krojenia, siekania i obierania, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Kilka noży kuchennych, umieszczonych w drewnianym bloku to inwestycja na lata. Ich regularne ostrzenie i odpowiednia konserwacja – wycieranie do sucha zaraz po umyciu, zapewnią nożom długą żywotność.

4. Deska do krojenia

Gdzie najlepiej kroić produkty? Modne aranżacje kuchni przewidują szerokie blaty z wydzielonym miejscem do siekania, na którym warto położyć deskę. Ze względów higienicznych w gospodarstwie domowym muszą znaleźć się co najmniej trzy deski: do krojenia chleba i ciast, do mięsa (z tworzywa sztucznego) oraz do warzyw z praktycznym uchwytem.

 5. Naczynia do pieczenia

Każda osoba korzystająca z piekarnika wie, jak ważne są dobrej jakości formy do pieczenia i naczynia żaroodporne.. Do wyboru mamy szeroki wachlarz naczyń i form. Najlepsze formy to te z powłoką nieprzywierającą, silikonowe lub ceramiczne. Na rynku dostępne są różne, nawet najdziwniejsze kształty i pojemności, dzięki czemu mamy pole do popisu podczas cukierniczych działań. Jeśli mowa o naczyniach żaroodpornych, mamy do wyboru malutkie- tzw. kokilki, prostokątne, ceramiczne naczynia lub sporej wielkości szklane brytfanki. 


6. Miska

W pomieszczeniu kuchennym powinny znaleźć się również miski. Są to naczynia niezbędne do przyrządzania ciast, marynowania mięsa czy przygotowywania sałatek. Tradycyjną, kamionkową misę do ucierania nazywamy makutrą. Może jest ona nieporęczna, ale za to trwała i nadaje wnętrzu rustykalnego charakteru. Mamy możliwość wyboru misek wykonanych z różnych surowców: szkła, tworzywa sztucznego, ceramiki bądź stali szlachetnej.

7. Pojemniki kuchenne

Pojemniki kuchenne mogą być rozmaitych rozmiarów i wykonane z różnych tworzyw. Modele ze szkła przydadzą się do trzymania kasz, makaronów, ciastek, czy herbaty i kawy. Do tych wykonanych z plastiku można włożyć nadmiar ugotowanego jedzenia lub świeże warzywa i owoce.

8. Tekstylia kuchenne

Wystrój kuchni możemy urozmaicić poprzez dobór tekstyliów. Niegdyś dostępne były jedynie białe, kraciaste ściereczki. Obecnie ręczniki kuchenne mogą stanowić prawdziwą ozdobę, podobnie jak łapki i rękawice, niezastąpione przy obsłudze piekarnika.


9. Chlebak

Aby pieczywo zachowało świeżość jak najdłużej, warto zaopatrzyć się w chlebak. Tradycyjny pojemnik na pieczywo wykonany jest z drewna, lecz do wyboru mamy również wykonane ze stali nierdzewnej bądź z tworzywa. W zależności od preferencji i charakteru kuchni dobierzmy odpowiedni model.

10. Pozostałe przydatne akcesoria

Wymieniać można bez końca, gdyż obecnie mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o kuchenne akcesoria. Obieraki do każdego typu warzyw czy owoców, tarki, durszlaki, sitka, silikonowe, drewniane lub stalowe sztućce… kompletowanie kuchni do długotrwały proces, a to, co znajdzie się w kuchennych szufladach, zależy od tego, co i jak przyrządzamy.

Gotowanie może być przyjemnością i sposobem na relaks, ale by przebiegało sprawnie, warto wyposażyć swoją kuchnię w odpowiednie gadżety.