Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysł na funkcjonalną kuchnię

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie trzeba angażować projektanta i przerabiać ścian w domu czy w mieszkaniu, aby mieć piękną i funkcjonalną kuchnię. W internecie znaleźć można mnóstwo inspiracji i podpowiedzi w kwestii tego, jak urządzić to pomieszczenie, unikając błędów. Warto z nich skorzystać i dobrze przemyśleć pomysł na swoją wymarzoną kuchnię, wykorzystując to, co już mamy.

Funkcjonalna kuchnia, czyli co się nam przyda?

Niezależnie od metrażu – czy to mała, ciasna kuchnia w bloku czy większa w domu, bez dobrego pomysłu ciężko o praktyczne rozwiązania. Dlatego nowoczesne kuchnie są dobrze przemyślane i wyposażone w najlepszej jakości zestawy kuchenne i sprzęt AGD. To podstawa, aby pomieszczenie spełniało wszystkie swoje funkcje – można w nim było gotować, piec, przyrządzać potrawy, zmywać, przechowywać czy spożywać posiłki.

Funkcjonalna kuchnia to najważniejsze miejsce w domu i często tzw. centrum dowodzenia. Nie pokój dzienny, nie sypialnia, nie łazienka, tylko właśnie kuchnia, gdzie spędzamy najwięcej czasu, przygotowując posiłki dla rodziny, a nawet siedząc z gośćmi.

Zacznijmy od podstaw: meble kuchenne powinny być dopasowane wielkością do wymiarów ścian – im więcej szafek na jednej z nich, tym lepiej zagospodarowane miejsce. Świetnie sprawdzą się tutaj zestawy kuchenne skrojone na miarę, czyli tzw. meble modułowe do dowolnej aranżacji. A im więcej rzeczy będziemy trzymać w szafkach kuchennych, tym przestrzeń będzie schludniejsza i milej będzie nam się przebywać w pomieszczeniu.

Zestawy mebli kuchennych powinny być jasne i monochromatyczne, ale też łatwe w utrzymaniu czystości, dobrze sprawdzą się także białe hokery. Bez zbędnych ozdób, ponieważ wtedy dużo łatwiej aranżować przestrzeń kuchni na nowo za pomocą dodatków.

Jakie błędy popełniamy, projektując kuchnię?

Wszystko zależy od tego, na którym etapie jesteśmy, jeśli chodzi o kuchnię. Czy ją dopiero planujemy zbudować, czy też chcemy zrobić remont tej już istniejącej? To istotne, szczególnie w przypadku rozmieszczenia instalacji wodnej i elektrycznej, która jeśli zainstalowana zostanie w nieodpowiednich miejscach, może zaburzyć całą ergonomię naszej kuchni. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie, o którym często zapominamy i kierujemy źródło światła na nasze plecy podczas przygotowania posiłków zamiast bezpośrednio na kuchenny blat roboczy.

Zestawy kuchenne są piękne wizualnie, ale w kuchni niepraktyczne. Szczególnie w przypadku mebli wykonanych z litego drewna czy bardzo ozdobnych. Oprócz nadawania stylu i klimatu kuchni zbierają kurz, wodę i tłuszcz, które później trudno z nich usunąć.

Niesprzyjająca jest także niewiedza na temat podstawowej zasady umeblowania kuchni, czyli tzw. trójkąta roboczego. Są to odległości pomiędzy kuchenką, lodówką, a zlewem: im ciaśniej, tym gorzej, szczególnie w przypadku sąsiedztwa kuchenki ze zlewem.

Meble kuchenne ze złym rozmieszczeniem schowków, tzn. zamiast wygodnych szuflad do przechowywania żywności w dolnej części zabudowy kuchni głębokie szafki, do których jest utrudniony dostęp, również zaburzą prawidłowe funkcjonowanie w tym pomieszczeniu.

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, musi zostać dobrze przemyślana i wcześniej rozrysowana na projekcie. Ładne i nowoczesne meble to jedno, a praktyczne i wygodne korzystanie z pomieszczenia to druga, równie ważna kwestia przy wyborze zestawu kuchennego