powrót

Geometryczne dodatki do domu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Modne, geometryczne elementy dekoracyjne przybierają różne formy i barwy. Najwięcej takich dodatków można znaleźć w klasycznych zestawieniach czarno-białych, szaro-czarnych lub szaro-białych. Nieco mniej elementów geometrycznych ma pastelowe kolory, które ciągle mają dobrą pozycję we wnętrzarstwie. Te ostatnie są zdecydowanie łagodniejsze w swoim wyrazie, a co za tym idzie znacznie łatwiej umieścić je w ogólnej aranżacji.

Meble geometryczne

Niektórzy nazywają to powrotem do postmodernizmu, czyli do lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas w mieszkaniach królowały ciężkie, kanciaste meblościanki, stoły i krzesła o prostych, surowych formach. Dzisiaj modne meble, w których wykorzystano geometryczne kształty są często podstawowymi wzorami wykorzystywanymi w aranżacji wnętrz. Stoliki oparte na formie sześcianu, lub te o ewidentnie designerskiej formie są znakomitymi elementami nie tylko użytecznymi, ale i dekoratorskimi, które powinny znaleźć się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.
Miłośnicy geometrycznej stylistyki powinni zwrócić też uwagę na meble modułowe, które wprowadzają postmodernistyczny klimat. Można w nich odnaleźć często wyraziste kształty geometrycznych figur, które będą coraz częściej pojawiać się w nowoczesnych wnętrzach.

Geometria w tekstyliach

Dodatki do domu też powinny prezentować geometryczne desenie, a będą najlepiej prezentować się w zestawieniu dużymi, jednobarwnymi powierzchniami ścian i podłóg. Zasłony w pokaźne zygzaki, będą idealnie wyglądać w połączeniu ze ścianą pomalowaną na jeden z kolorów występujących w tej tkaninie. Wówczas, pomimo dużego, wyrazistego wzoru osiągniemy doskonałą harmonię.


Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o dywany. Wzorzyste egzemplarze będą doskonale wyglądać na tle podłogi, która będzie miała barwę zbliżoną do jednego z kolorów występujących na dywanie. Jeśli więc dywan przedstawia szaro-beżowo-granatowe sześciany, to zaprezentuje się doskonale na przykład na podłogowych panelach w kolorze szarym lub beżowym.

Ozdoby do pokoju to też dekoracyjne poduszki, które budują ciepły i przytulny klimat w każdym pomieszczeniu. Decydując się na nie, wybierajmy różne egzemplarze, ale utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej. Zestawiamy poduszki w geometryczne wzory, nawet te najbardziej wyraziste, wraz z poduszkami gładkimi, w jednym kolorze.

Obrazy i plakaty

Po okresie dominacji pejzaży i motywów florystycznych do wnętrz wkroczyły modne i wręcz innowacyjne obrazy i plakaty geometryczne. To bardzo nowoczesne dekoracje do domu, ale także poszukiwane dodatki do pokoju młodzieżowego. Świetnie prezentują się w dzisiejszych, często minimalistycznych wnętrzach. Odnajdują się nawet w sypialniach i w kuchniach.

Trzeba jednak pamiętać, że geometryczne wzory nie bardzo lubią konkurencję i nie należy wieszać obok nich ani pejzaży, ani portretów. To geometria musi dominować na ścianie i w pomieszczeniu, a wówczas będzie można odczuć, jak znakomicie wprowadza ona ład i harmonię do całego wnętrza. Obecnie, we wnętrzarstwie panuje styl nowoczesny, minimalistyczny lub wręcz industrialny, wydaje się więc, że geometryczne ozdoby do pokoju długo nie będą miały poważnej konkurencji.